Migrantarbejdere i Qatar bør have del i overskuddet fra VM

Trods visse forbedringer over de sidste 10 år, bør Fifa give milliarder i kompensation til migrantarbejdere i Qatar efter VM er gennemført.

20.05.2022

CSR.dk

I en ny rapport har Amnesty International undersøgt Fifas andel i ansvaret for den dokumenterede skade forberedelserne til VM i Qatar har forvoldt tusinder af migrantarbejdere. Analysen er foretaget med udgangspunkt i forpligtelser som defineret i FN's retningslinjer for menneskerettigheder og erhverv og ILO-konventioner

Konklusionen er, at migrantarbejdernes situation var både til at forudsige og forebygge, da VM-slutrunden blev tildelt Qatar i 2010, men at Fifa ikke opstillede nogle betingelser eller krav til beskyttelsen af migrantarbejderes rettigheder. Fifa har ligeledes først i 2015 berørt emnet i samarbejdet med Qatar og indsatsen i de seneste år har være for begrænset og sat i værk for sent.

På baggrund af rapporten har ni menneskerettighedsorganisation med Amnesty i front sendt et åbent brev til Fifa, som opfordrer fodboldforbundet til at kompenserer de skadelidende arbejdere.

Lidt bedre, men slet ikke godt nok
Det er ikke småpenge, organisationerne opfordrer til, at Fifa skal betale. Ud af overskuddet fra VM bør de sende 440 millioner dollar – svarende til godt tre milliarder kroner – videre til migrantarbejderne. 

Beløbet svarer til præmiepuljen ved VM og skal f.eks. gå til migrantarbejdere, som er kommet til skade eller ikke har fået deres løn, og til familierne til de migrantarbejdere, der har mistet livet.

Ritzau skriver, at Fifas svar er, at mange arbejdere allerede har modtaget kompensation i form af bl.a. betaling af udestående løn og tilbagebetaling af rekrutteringsafgift. Fifa har desuden deltaget i styrkelsen af regler og vilkår i forbindelse med de mange byggeprojekter, VM-slutrunden har givet anledning til i Qatar.

Qatar har da også leveret forbedringer, medgiver Amnesty og de øvrige organisationer i deres brev til Fifa. Men det har ikke været tilstrækkeligt, understreges det. Til dato har hverken Fifa eller Qatar opfyldt deres respektive ansvar og forpligtelser i denne henseende, lyder det i brevet.

- EHS

Dansk Standard

Sponseret

DSB anvender ISO 14001 til at skabe struktur på deres arbejde med bæredygtighed

Rambøll A/S

Sponseret

Final Call: ESRS Deep-dive webinar

Relateret indhold

28.03.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Hjælp til familier, der har børn med livstruende sygdomme

28.03.2025CSR.dk

Fra frontløber til bundplads: Lego ramt af Trump-chok?

26.03.2025CSR.dk

Systemet er problemet: Klimaretfærdighedens indtog i klimakampen

26.03.2025Give Steel A/S

Sponseret

Stål og svejsetråd er bærende fundament i Thomas’ nye liv

25.03.2025CSR.dk

Ny afsløring understreger migrantarbejderes udsatte position på arbejdsmarkedet

18.03.2025Bureau Veritas

Sponseret

BV Talks - Om Bæredygtighed

13.03.2025CSR.dk

Nyt motionsløb forener miljø og fællesskab

12.03.2025CBS Executive Fonden

Sponseret

Ledelse af en Mangfoldig Arbejdsstyrke

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Sustainable Business Solutions ApS
Kursus
Sustainability Management i praksis - Forår 2025 København

Sustainability Management i praksis er en eksklusiv, konkret og handlingsorienteret uddannelse til dig, der har ansvar for ESG og bæredygtighed. Du får overblik og indblik, der gør dig klar til at sætte mål og eksekvere på dem med det samme.

Dato

25.03.2025

Tid

09:00

Sted

København

Dansk Industri
Kursus
Kommunikér troværdigt om bæredygtighed

Er du klar til at styrke din kommunikation om bæredygtighed? Undgå både greenwashing og greenhushing, og bliv skarp på, hvordan du kan kommunikere om virksomhedens grønne indsatser på en troværdig, effektiv og lovlig måde.

Dato

01.04.2025

Sted

Aarhus & København

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Human Rights & Environmental Due Diligence under the CSDDD

Join Poul Schmith Kammeradvokaten, The Footprint Firm, Danish Institute for Human Rights and UN Global Compact Network Denmark for an insightful webinar on Human Rights & Environmental Due Diligence under the Corporate Sustainability Due Diligence Directive (CSDDD) and what it means for Danish businesses.

Dato

01.04.2025

Tid

14:00

Sted

Online

Aalborg Kongres & Kultur Center
Konference
Work Life - et fælles sprog for trivsel og tryghed

Work Life er en årlig tilbagevendende konference med fokus på arbejdsmiljø. Temaet for 2025 er ‘Et fælles sprog for trivsel og tryghed” – og temaet er ikke valgt uden grund, for tallene taler deres tydelige sprog.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Aalborg Kongres & Kultur Center, Europa Plads 4 9000 Aalborg

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

02.04.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Nordic Nature Starter Pack: Deep dive on water stewardship

Webinar 4: In this webinar we will zoom in on water stewardship and how companies can build water resilience and strengthen water management to reduce water impacts in their own operations and the value chain.

Dato

02.04.2025

Tid

09:00

Sted

Online via Zoom