Miljømærkede fisk består DNA test

Omfattende DNA-undersøgelse slår fast, at forbrugerne kan være sikre på, at fiskeprodukter med det blå MSC-mærke rent faktisk indeholder, hvad det lover. Alle danske produkter i den globale kontrol bestod.

10.04.2013

CSR.dk

MSC lancerer nu en ny, verdensomspændenede undersøgelse, der bekræfter, at forbrugere og indkøbere verden over kan stole på, at produkter med MSC-certificeret bæredygtige fisk og skaldyr er mærket korrekt.

FAKTA om MSC

  • Marine Stewardship Council - er en global og uafhængig organisation, der arbejder for at gøre verdens fiskerier mere bæredygtige igennem certificering. Kun fisk og skaldyr, der kommer fra fiskerier, der efter en grundig vurdering af en uafhængig tredjepart kan dokumentere, at de lever op til MSC’s krav, kan bære det blå MSC-mærke.
  • MSC er det eneste anerkendte certificerings- og miljømærkningsprogram for vildtfangstfiskerier, som lever op til ISEAL Good Practice-kodeks for sociale og miljømæssige standarder og FAO’s retningslinjer for certificering af fiskerier.

De tekniske metoder, der ligger bag DNA-testen, er en vigtig del af MSC’s løbende arbejde med at sikre forbrugerne bæredygtige fisk og skaldyr. Den seneste kontrol er den hidtil mest omfattende til dags dato: 381 prøver fra færdigpakkede produkter, fersk fisk i fiskediske og restauranter på 14 markeder, herunder Danmark, indgik. Alle danske produkter i DNA-undersøgelsen bestod, mens tre produkter fra andre områder var fejlmærkede.

Læs også: Bedre vilkår for bæredygtigt fiskeri

Tre prøver var fejlmærkede
De uafhængige laboratorietests fandt tre prøver fra andre lande, eller hvad der svarer til 0,78 procent, der var fejlmærkede. Heraf indeholdt to af produkterne MSC-certificeret altanterhavstorsk i stedet for MSC-certificeret stillehavstorsk, som der stod på pakken. Den tredje prøve var atlanterhavstorsk, hvilket potentielt set kan stamme fra et fangstområde, der ikke er dækket af et MSC-certificeret fiskeri. Her er leverandørkæden stadig under efterforskning.

”MSC tager de tre tilfælde meget alvorligt, og alle led i værdikæden bliver derfor undersøgt til bunds for at sikre, at fejlene bliver udbedret,” siger Minna Epps.

Fiskene kan spores til bæredygtigt fiskeri
Minna Epps, der er leder af MSC i Østersøregionen, siger i en pressemeddelelse:
”Når man som forbruger køber en fisk med det blå MSC-mærke, ved man, at det kan spores hele vejen tilbage til et bæredygtigt fiskeri. Så det er selvfølgelig positivt, at DNA-testen dokumenterer, at de danske forbrugere kan stole på mærket".

MSC har siden den første DNA-test i 2009 fortsat udviklet og udviddet metoden til at omfatte flere arter og nu også fangstområder, hvor det er relevant og muligt at sikre, at produkter med eksempelvis atlanterhavstorsk rent faktisk stammer fra et MSC-certificeret fiskeri.

På verdensplan har mere end 18.000 fiskeprodukter det blå MSC-mærke, som fortæller forbrugeren, at fisken kan spores hele vejen tilbage til det bæredygtige fiskeri, som den kommer fra. På det danske marked er tallet oppe på over 800 produkter.
Danmark er det 4. hurtigst voksende marked, når det gælder antal MSC-produkter. Siden begyndelsen af 2011 er andelen af produkter med det blå mærke vokset med 75 procent.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

04.12.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimamål kræver samarbejde

27.11.2025CSR.dk

Marks and Spencer ruller nyt klimaprogram ud i modebranchen

25.11.2025CSR.dk

Kina brændt inde med 700.000 ton tomatpure ovenpå afsløringer om tvangsarbejde

25.11.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Brug for kompetencer til ansvarlig virksomhedspraksis? Akademi for Bæredygtige Værdikæder 2026 åbner for tilmeldinger

21.11.2025CSR.dk

Nyt partnerskab vil skære markant i CO2 fra facadevinduer

20.11.2025CSR.dk

Nordic Salt Cycle rejser kapital til at styrke genvindingen af kritiske mineraler i Europa

17.11.2025CSR.dk

Klimavenlig e-handel vokser op til Black Friday

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Intern audit af et miljø- og kvalitetsledelsessystem

Få redskaber til at planlægge og udføre intern audit af din organisations ledelsessystem indenfor kvalitet og/eller miljø! På kurset får du styrket din forståelse af audit som værktøj til evaluering og forbedring af ledelsessystemet samt trænet din grundlæggende værktøjskasse som auditor.

Dato

17.12.2025

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
[Webinar] Karriere i NGOer & Fonde I Sustainable Career Moves

Ønsker du at tage første – eller næste – skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi denne gang skarpt på karrieremuligheder i NGOer og fonde.

Dato

18.12.2025

Tid

08:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

18.12.2025

Tid

09:00

Sted

Online på Teams

Dansk Standard
Kursus
Revision af ISO 9001:2026 – bliv klædt på til de kommende ændringer

Få overblik over de vigtigste ændringer i revisionen af ISO 9001, og hvad de betyder for dig, der arbejder med kvalitetsledelse i hverdagen. På kurset får du indsigt i ændringerne, forståelse for tankerne bag revisionen samt konkrete input til, hvordan du kan komme på forkant med de nye krav.

Dato

06.01.2026

Tid

12:30

Sted

Online

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J