Miljømærkede fisk består DNA test

Omfattende DNA-undersøgelse slår fast, at forbrugerne kan være sikre på, at fiskeprodukter med det blå MSC-mærke rent faktisk indeholder, hvad det lover. Alle danske produkter i den globale kontrol bestod.

10.04.2013

CSR.dk

MSC lancerer nu en ny, verdensomspændenede undersøgelse, der bekræfter, at forbrugere og indkøbere verden over kan stole på, at produkter med MSC-certificeret bæredygtige fisk og skaldyr er mærket korrekt.

FAKTA om MSC

  • Marine Stewardship Council - er en global og uafhængig organisation, der arbejder for at gøre verdens fiskerier mere bæredygtige igennem certificering. Kun fisk og skaldyr, der kommer fra fiskerier, der efter en grundig vurdering af en uafhængig tredjepart kan dokumentere, at de lever op til MSC’s krav, kan bære det blå MSC-mærke.
  • MSC er det eneste anerkendte certificerings- og miljømærkningsprogram for vildtfangstfiskerier, som lever op til ISEAL Good Practice-kodeks for sociale og miljømæssige standarder og FAO’s retningslinjer for certificering af fiskerier.

De tekniske metoder, der ligger bag DNA-testen, er en vigtig del af MSC’s løbende arbejde med at sikre forbrugerne bæredygtige fisk og skaldyr. Den seneste kontrol er den hidtil mest omfattende til dags dato: 381 prøver fra færdigpakkede produkter, fersk fisk i fiskediske og restauranter på 14 markeder, herunder Danmark, indgik. Alle danske produkter i DNA-undersøgelsen bestod, mens tre produkter fra andre områder var fejlmærkede.

Læs også: Bedre vilkår for bæredygtigt fiskeri

Tre prøver var fejlmærkede
De uafhængige laboratorietests fandt tre prøver fra andre lande, eller hvad der svarer til 0,78 procent, der var fejlmærkede. Heraf indeholdt to af produkterne MSC-certificeret altanterhavstorsk i stedet for MSC-certificeret stillehavstorsk, som der stod på pakken. Den tredje prøve var atlanterhavstorsk, hvilket potentielt set kan stamme fra et fangstområde, der ikke er dækket af et MSC-certificeret fiskeri. Her er leverandørkæden stadig under efterforskning.

”MSC tager de tre tilfælde meget alvorligt, og alle led i værdikæden bliver derfor undersøgt til bunds for at sikre, at fejlene bliver udbedret,” siger Minna Epps.

Fiskene kan spores til bæredygtigt fiskeri
Minna Epps, der er leder af MSC i Østersøregionen, siger i en pressemeddelelse:
”Når man som forbruger køber en fisk med det blå MSC-mærke, ved man, at det kan spores hele vejen tilbage til et bæredygtigt fiskeri. Så det er selvfølgelig positivt, at DNA-testen dokumenterer, at de danske forbrugere kan stole på mærket".

MSC har siden den første DNA-test i 2009 fortsat udviklet og udviddet metoden til at omfatte flere arter og nu også fangstområder, hvor det er relevant og muligt at sikre, at produkter med eksempelvis atlanterhavstorsk rent faktisk stammer fra et MSC-certificeret fiskeri.

På verdensplan har mere end 18.000 fiskeprodukter det blå MSC-mærke, som fortæller forbrugeren, at fisken kan spores hele vejen tilbage til det bæredygtige fiskeri, som den kommer fra. På det danske marked er tallet oppe på over 800 produkter.
Danmark er det 4. hurtigst voksende marked, når det gælder antal MSC-produkter. Siden begyndelsen af 2011 er andelen af produkter med det blå mærke vokset med 75 procent.

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.06.2026CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

19.06.2026CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

CSR.dk

Tempoet skal tilbage i udrulningen af grøn energi

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT støtter AKEA med nye tilslutninger af datacentre i Danmark

CSR.dk

Dansk projekt vil redde printkort fra skrotning

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT underskriver rekordstor ordre på strømkabelprojektet Eastern Green Link 3, der styrker det britiske elnet

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal give danske virksomheder stærkere fodfæste i Bangladesh

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

12.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Workshop
Temadag: Skab rammer der fremmer mental sundhed og performance

Få forskningsbaseret viden, sprød inspiration og konkrete ideer til handling, som du kan gå hjem og bruge i egen organisation. Deltag på denne 1-dags temadag.

Dato

13.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Seminar
ISO 22000 inspirationsseminar

Med udgangspunkt i praktiske cases giver vores ISO 22000 Inspirationsseminar dig en grundlæggende forståelse for fortolkning af ISO 22000 standardens kravelementer og opbygning samt fødevarestandardens integration med andre standarder.

Dato

17.08.2026

Sted

Vejle