Miljømærkede fisk består DNA test

Omfattende DNA-undersøgelse slår fast, at forbrugerne kan være sikre på, at fiskeprodukter med det blå MSC-mærke rent faktisk indeholder, hvad det lover. Alle danske produkter i den globale kontrol bestod.

10.04.2013

CSR.dk

MSC lancerer nu en ny, verdensomspændenede undersøgelse, der bekræfter, at forbrugere og indkøbere verden over kan stole på, at produkter med MSC-certificeret bæredygtige fisk og skaldyr er mærket korrekt.

FAKTA om MSC

  • Marine Stewardship Council - er en global og uafhængig organisation, der arbejder for at gøre verdens fiskerier mere bæredygtige igennem certificering. Kun fisk og skaldyr, der kommer fra fiskerier, der efter en grundig vurdering af en uafhængig tredjepart kan dokumentere, at de lever op til MSC’s krav, kan bære det blå MSC-mærke.
  • MSC er det eneste anerkendte certificerings- og miljømærkningsprogram for vildtfangstfiskerier, som lever op til ISEAL Good Practice-kodeks for sociale og miljømæssige standarder og FAO’s retningslinjer for certificering af fiskerier.

De tekniske metoder, der ligger bag DNA-testen, er en vigtig del af MSC’s løbende arbejde med at sikre forbrugerne bæredygtige fisk og skaldyr. Den seneste kontrol er den hidtil mest omfattende til dags dato: 381 prøver fra færdigpakkede produkter, fersk fisk i fiskediske og restauranter på 14 markeder, herunder Danmark, indgik. Alle danske produkter i DNA-undersøgelsen bestod, mens tre produkter fra andre områder var fejlmærkede.

Læs også: Bedre vilkår for bæredygtigt fiskeri

Tre prøver var fejlmærkede
De uafhængige laboratorietests fandt tre prøver fra andre lande, eller hvad der svarer til 0,78 procent, der var fejlmærkede. Heraf indeholdt to af produkterne MSC-certificeret altanterhavstorsk i stedet for MSC-certificeret stillehavstorsk, som der stod på pakken. Den tredje prøve var atlanterhavstorsk, hvilket potentielt set kan stamme fra et fangstområde, der ikke er dækket af et MSC-certificeret fiskeri. Her er leverandørkæden stadig under efterforskning.

”MSC tager de tre tilfælde meget alvorligt, og alle led i værdikæden bliver derfor undersøgt til bunds for at sikre, at fejlene bliver udbedret,” siger Minna Epps.

Fiskene kan spores til bæredygtigt fiskeri
Minna Epps, der er leder af MSC i Østersøregionen, siger i en pressemeddelelse:
”Når man som forbruger køber en fisk med det blå MSC-mærke, ved man, at det kan spores hele vejen tilbage til et bæredygtigt fiskeri. Så det er selvfølgelig positivt, at DNA-testen dokumenterer, at de danske forbrugere kan stole på mærket".

MSC har siden den første DNA-test i 2009 fortsat udviklet og udviddet metoden til at omfatte flere arter og nu også fangstområder, hvor det er relevant og muligt at sikre, at produkter med eksempelvis atlanterhavstorsk rent faktisk stammer fra et MSC-certificeret fiskeri.

På verdensplan har mere end 18.000 fiskeprodukter det blå MSC-mærke, som fortæller forbrugeren, at fisken kan spores hele vejen tilbage til det bæredygtige fiskeri, som den kommer fra. På det danske marked er tallet oppe på over 800 produkter.
Danmark er det 4. hurtigst voksende marked, når det gælder antal MSC-produkter. Siden begyndelsen af 2011 er andelen af produkter med det blå mærke vokset med 75 procent.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.05.2026CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

25.05.2026CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

CSR.dk

Nu skal der gode tal på værdien af mere og bedre biodiversitet i Danmark

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår tiårig aftale om solenergi til tyske fabrikker

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell Hotels vælger Humdakin som ny leverandør af gæsteprodukter

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

Bureau Veritas
Kursus
Opbygning af HACCP-systemer

På kurset i opbygning af HACCP-systemer får du - med udgangspunkt i en konkret proces - en grundig introduktion til de 12 HACCP-trin og 7 HACCP-principper samt forskellige værktøjer, du med fordel kan anvende til udarbejdelse af din virksomheds HACCP-system.

Dato

01.06.2026

Sted

Kgs Lyngby

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

01.06.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Industri
Workshop
GRATIS WORKSHOP: VSME i praksis - dokumentér jeres klimaaftryk

Mød op hos Bæredygtig Herning og lær at arbejde struktureret med virksomhedens klimadata og dokumentér jeres klimaaftryk med VSME'en og Klimaklar.

Dato

01.06.2026

Tid

13:00

Sted

Bæredygtig Herning, Gl Skolevej 1, 7400 Herning

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

02.06.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

02.06.2026

Sted

Odense