NEXT - Uddannelse København sår kim for bæredygtighed

Når CSR LINK d. 28/9 stiller skarpt på SDG’ernes implementering i virksomhederne og den betydning, det får for vores hverdag, sker det hos NEXT - Uddannelse København. Det er et godt match, siger direktør for uddannelsesinstitutionen

Next - Uddannelse København er Danmarks største udbyder af ungdomsuddannelser og vil have bæredygtighed på den store klinge.

26.08.2016

CSR.dk

Den grundlæggende ambition med FN’s verdensmål for en bæredygtig udvikling, de såkaldte SDG’er, er at vi alle skal ændre adfærd, fra stater, over virksomheder og statslige institutioner til os, dig og mig. En stor del af erhvervslivet har allerede gennem en årrække arbejdet med at omstille sig til bæredygtig drift, og det er virksomheder fra de rækker, CSR LINK har inviteret til at fortælle om deres bæredygtighedsindsatser på konferencen Responsible Lifestyle d. 28/9.

NEXT - Uddannelse København, der udbyder hele paletten af ungdomsuddannelser til unge i hele Storkøbenhavn, lægger lokaler til konferencen, og det giver god mening for uddannelsesinstitutionen, siger uddannelsesdirektør Mille Østerlund: ”Vores primære opgave er at udbyde, udvikle og kvalitetssikre uddannelser på erhvervsuddannelses- og gymnasialt niveau og andre uddannelsesydelser, og et centralt led heri er stærke partnerskabs- og samarbejdsrelationer, så vores uddannelsesportefølje styrkes i værdifuldt samspil med omverdenen. På den helt store klinge er uddannelse af unge en investering i et bæredygtigt liv, og dér er vi nødt til at gå sammen andre, som vil gå i samme retning.”

En fremtidssikret skole
Med 7.400 årselever er NEXT - Uddannelse København Danmarks største udbyder af ungdomsuddannelser. Porteføljen er et overvældende udvalg bestående af de fire gymnasieretninger, eux-uddannelse samt mere end 40 erhvervsuddannelser inden for tre hovedindgange: 1) teknologi, byggeri og transport, 2) kontor, handel og forretningsservice samt 3) omsorg, sundhed og pædagogik. Dertil kommer et stort og bredt udbud af efter-uddannelseskurser og en række 10. klasseforløb, som forbereder til en ungdomsuddannelse.

For Mille Østerlund handler det basalt set om at bruge uddannelserne til at så kim, der kan gøre verden til et bedre sted. De unge, som dagligt går ind og ud af NEXT - Uddannelse Københavns døre, går en dag ud af dem for at gå ind i en virksomhed. Uddannelsesinstitutionen vil gerne have, at når den dag kommer, er de ikke bare fagligt godt klædt på til at hjælpe virksomheden til vækst, de er også ambassadører for bæredygtighed.

”NEXT ønsker at være en fremtidssikret skole,” oplyser Mille Østerlund og forklarer: ”Vi hedder NEXT, fordi vi gerne vil signalere bevægelse – en retning mod noget fælles nyt, noget anderledes og noget bedre. Derfor må vi stå stærkt i forhold til de fremtidige uddannelsespolitiske og økonomiske krav, men vi må også se ud i fremtiden, hvordan arbejdsmarkedet udvikler sig, og hvordan ungekulturen ændrer sig, så vi hele tiden kan være på omdrejningshøjde med vores primære interessenter. Vi er klar til at tage det næste skridt sammen med elever, kursister og samarbejdspartnere.”

Stærke cases på programmet
På Responsible Lifestyles programm står stærke cases som IBM, NCC, Tesla, Arla, Philips, BASF, L’Oreal og COOP med breakout-sessions i de tilstødende lokaler. Dagens temaer er ”Bæredygtige visioner - Bæredygtige strategier”, ”Nye forretningsmodeller” og ”Bæredygtighedsstrategier over for kunden”, og det er Mille Østerlund, der byder velkommen til konferencen, efterfulgt af gæstetale ved Karen Blincoe, bestyrelsesformand og direktør i den bæredygtige tænketank Chora Connection. Breakout-sessionerne har bæredygtigheds konsulenthuset Spark og CSR LINK som værter og har henholdsvis B Corp-certificering og psykologiske barrierer for CSR på menuen.

Se hele programmet og tilmeld her: http://www.csr-link.dk/?page_id=1361

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.08.2026CSR.dk

TotalEnergies politianmeldt for oliespild og kemikalieudledninger i Nordsøen

06.07.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Nye retningslinjer giver virksomheder klarere rammer for reglerne om forbud mod tvangsarbejde – her er 4 ting, du skal vide som virksomhed

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online