Novo Nordisk vil ikke nedprioritere CSR

At Novo Nordisks CSR-bannerfører Lise Kingo forlader koncernen, er ikke lig med en nedprioritering af CSR, siger topchef Lars Rebien Sørensen.

26.11.2014

CSR.dk

På trods af, at ingen i topledelsen overtager Lise Kingos post som frontfigur for CSR-arbejdet og den tredobbelte bundlinje, bliver området ifølge topchef Lars Rebien Sørensen ikke nedprioriteret. Det skriver business.dk.  

Læs også: Lise Kingo stopper i Novo Nordisk

”Det er rigtigt, at Lise Kingo har stået som rollemodel på området, og at hun har været dygtig til at i talesætte emnet. Men fremadrettet vil jeg gerne have, at det er Novo Nordisks aktiviteter og gerninger, der profilere virksomheden på området. At vi bliver set på basis af det, vi gør”, siger Lars Rebien Sørensen til business.dk.

Lars Rebien Sørensen henviser desuden til, at samfundsansvaret nærmest er blevet en selvfølge, fordi det er en integreret del af Novo Nordisks forretning.  

”Hensynet til den tredobbelte bundlinje er et generelt ledelsesansvar i alle dele af organisationen. Det giver næsten sig selv, fordi det er indskrevet i Novo Nordisks forretningsorden, og vi har en række forskellige ekspertkomitéer, der arbejder med politikker, holdninger og guidelines på området”, siger Lars Rebien Sørensen til business.dk.

Lise Kingo fik ifølge Lars Rebien Sørensen tilbudt at fortsætte CSR-arbejdet i en stilling uden for koncerndirektionen, et tilbud, som hun dog sagde nej til.

- JKK 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.02.2026CSR.dk

Regeringen lancerer klimatilpasningsplan til 14,9 milliarder kroner: Professor kalder det en begyndelse

24.02.2026Dansk Industri

Sponseret

Få en god start på jeres ESG arbejde

23.02.2026SUSTAINX ApS

Sponseret

De fleste danske virksomheder måler på ESG. Spørgsmålet er, om de også styrer efter det.

23.02.2026CSR.dk

Ekspert: Private initiativer driver ansvarlig skatteadfærd i erhvervslivet

19.02.2026CSR.dk

Tårnby Forsyning gør kloakprojekt til grønt laboratorium

19.02.2026CSR.dk

Dansk Standard vil ruste virksomheder til digitalt produktpas

19.02.2026CSR.dk

Mangler fortsat klimamål: Netcompany's enegang vækker kritik

18.02.2026CSR.dk

Industrivirksomheder har sat kurs mod cirkulær økonomi – med forhindringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 3: Voluntary Sustainability SME reporting standard (VSME) og ledelsessystemet

Sådan integreres VSME-standarden i ledelsessystemet – ESG-rapportering for SMV'er.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Schneider Electric
Messe
Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

Kom med, når vi sammen med AVEVA inviterer til fagligt event om brug af data og AI inden for life science

Dato

25.02.2026

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden

Kurset Grundlæggende arbejdsmiljøledelse er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på arbejdsmiljøområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om arbejdsmiljøledelse efter ISO 45001 standarden.

Dato

25.02.2026

Sted

Odense

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

25.02.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus