Nu åbner regeringens støtte til udvikling af grøn teknologi

Frem til den 2. marts er der åbent for ansøgninger til EUPD-puljen, som støtter udvikling og demonstration af ny energiteknologi.

Første runde af ansøgningen om støtte til udvikling og demonstration af ny energiteknologi er på op til 230 millioner kroner og udløber fredag den 2. marts 2018 kl.15. Arkivfoto..

29.01.2018

CSR.dk

Regeringen har netop åbnet op for første runde af ansøgninger til EUPD-midlerne. Det betyder, at man frem til fredag den 2. marts kan søge om støtte til udvikling og demonstration af ny energiteknologi.

I årets første runde udbydes op til 230 millioner kroner, og midlerne udbydes bredt til alle virksomheder og teknologier, der er relevante for den grønne omstilling. Og det glæder energi-, forsynings- og klimaministeren:

”Danmark har tilsluttet sig det internationale samarbejde med Mission Innovation, som har til opgave at styrke det internationale samarbejde om en ny energiforskning. EUPD spiller en stor rolle i regeringens bestræbelse på at fordoble energiforskningsmidlerne i 2020”, siger Lars Chr. Lilleholt (V).

EUPD-støttede projekter er med til at øge eksporten af dansk energiteknologi og skaber vækst og beskæftigelse i Danmark.

Læs også: Millionstøtte til fem grønne teknologiprojekter

Støtte giver meromsætning
De seneste undersøgelser viser, at EUPD-programmet skaber en øget meromsætning på 2,7 kroner for hver støttekrone, der uddeles. Desuden øges eksporten i de deltagende virksomheder:

”Danmark satser på udvikling af energiteknologier som led i den grønne omstilling af vores energipolitik. Danske virksomheder er opfindsomme og gode til at se mulighederne. Men vi ved, at mange idéer og teknologier har brug for hjælp i opstarten. Derfor er midlerne fra EUPD-puljen en vigtig investering i både klimaet og i de danske arbejdspladser”, siger Lars Chr. Lilleholt.

EUPD skal i år uddele 400 millioner kroner. Det beløb øges frem til 2020 til mindst 500 millioner kroner. Ansøgningsfristen til første runde på op til 230 millioner kroner er som nævnt fredag den 2. marts 2018. Årets anden og sidste ansøgningsrunde foregår i september.

- EL

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

01.02.2026Dagrofa aps

Sponseret

Tilbud til spisesteder: Tag føringen på den grønne menu

29.01.2026CSR.dk

Havvindsoffensiv: Danmark i aftale om 100 gigawatt havvind med kortlagte havarealer

29.01.2026Bureau Veritas

Sponseret

Få en verifikation af jeres bæredygtighedsrapport

28.01.2026CSR.dk

Nyt eksempel på cirkulær tænkning i tæppebranchen

28.01.2026CSR.dk

Mere af det eksisterende byggeri skal bevares i København

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J