Ny banebrydende teknologi kan skille polyester og bomuld ad

Et årelangt research-samarbejde anført af H&M Foundation har resulteret i en ny løsning indenfor adskillelse af tekstilfibre, som efterfølgende nu kan genanvendes til nye tekstiler.

20.11.2020

CSR.dk

Det svenske mode-brand Monki, som er en del af H&M, har netop udgivet en mini-kollektion bestående af to styles lavet af genanvendt polyester, som er udvundet ved hjælp af en ny banebrydende teknologi, der går under navnet 'The Green Machine'.

Det skriver just-style. 

I dag kommer stort set alt genanvendt polyester fra PET-flasker - af den simple årsag at teknologien til at genanvende tekstil til tekstil ikke har været til stede. Det har betydet, at når et stykke tøj forarbejdet af genanvendt polyester fra PET flasker var udtjent, så var der ingen andre muligheder end forbrænding.

Samtidig er kemikalier i tøjet en udfordring, når man vil genanvende en tekstil til tekstil og det kan være en risikabel proces, hvis man ikke kender til den helt eksakte oprindelse af tøjet. Særligt grundet  kemikalielovgivning på tværs af kloden, der ikke er ens.

'The Green Machine' er kulminationen af fire års research-samarbejde i mellem non-profit organisationen H&M Foundation og HKRITA (The Hong Kong Researh Institute of Textiles and Apparel) samt på producent-fronten indonesiske PH Kahatex, som bliver den første producent til at benytte teknologien, inden den kan rulles ud i stor skala.

Læs også: Zalando ser massiv fremgang i mere bæredygtige varer

Man har hidtil haft udfordringer med at skille blandingsfibre fra hinanden, men netop dét kan 'The Green Machine' som ved hjælp af hydrotermisk teknologi (en kemisk reaktion i vand som kombinerer høj temperatur og tryk) skiller de to fibre ad uden at forringe kvaliteten af polyesteren, som ellers tidligere har været tilfældet. Processen foregår i et lukket kredsløb, hvor vand, varme og kemikalier genbruges.

Maskinen er bygget op i moduler og kan på nuværende tidspunkt separere halvandet ton fibre om dagen. Større virksomheder kan let skalere op ved at købe flere moduler. På den måde kan teknologien let spredes ud i de forskellige produktionslande, så man slipper for at sende tekstilaffald på tværs af kloden. 

'The Green Machine' teknologien benytter på nuværende tidspunkt overskudsstof fra produktion, (pre-consumer waste) indtil der kommer en løsning på, hvordan man kan spore oprindelsen af brugte tekstiler. Det er på nuværende tidspunkt ikke sikkert nok at bruge aflagt tøj i teknologien (post consumer waste).

Polyester-fiberen nedbrydes ikke via denne teknologi, og den kan derfor relativt let spindes til nye garner efterfølgende. Bomulden derimod kommer ud i pulverform og kan ikke bruges til tekstil igen, men kan til gengæld bruges i andre produkttyper som fx bleer.

Metoden er særligt banebrydende, da polyester og bomuld er den blanding, der hyppigst anvendes i tekstiler. Dog findes der hundredevis af andre blandinger, som der også skal findes en løsning på. En del af løsningen bør findes hos virksomhederne, der designer tøjet og udvælger materialerne, mener Jenny Fagerlyn, chef for bæredygtighed hos Monki. Ved at vælge materialer der består af fibre, der kan skilles ad, kan branchen selv blive en del af løsningen.

- MTN

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

25.11.2025CSR.dk

Hvad COP30 viste: Fremskridt skabes uden for det globale fællesskab

24.11.2025CSR.dk

Forskere: Svækkede havstrømme bremser ikke den danske opvarmning

24.11.2025CSR.dk

Nyt australsk byggemateriale vil udfordre cementens plads i byggeriet

20.11.2025Schneider Electric

Sponseret

Velkommen til podcasten The Great Switch

19.11.2025Lemvigh-Müller

Sponseret

Energioptimering er en investering i fremtiden

19.11.2025CSR.dk

Greenpeace vinder sager i både Danmark og Norge og bremser ny oliejagt i Nordsøen

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

24.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

UN Global Compact Network Denmark
Seminar
Seminar: Building Sustainable Value Chains in South Asia

Would you like to get a better understanding of key sustainability challenges and opportunities in India and/or Bangladesh? Would you like to strengthen your work with ESG issues in South Asia? Or do you want to explore export of sustainable solutions to the South Asian industry? Then join this exciting seminar which brings together experts and advisors from India and Bangladesh to dive into the potential of both markets to advance ESG/sustainability issues, market sustainable solutions, and gain competitive advantages.

Dato

25.11.2025

Tid

09:00

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Intern audit af ledelsessystemer baseret på ISO 14001 og ISO 45001

Formålet med kurset er at give dig viden om hele auditprocessen og masser af træning i at levere effektive interne audits, der skaber værdi i virksomheden.

Dato

26.11.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
AQAP NATO Kvalitetsstandarder - grundkursus

Er din virksomhed leverandør til Forsvaret eller har I planer om at blive det? Hvis ja, vil du blive mødt af krav om bevis for efterlevelse af kravene i AQAP, som er NATOs standarder for kvalitetsstyring.

Dato

26.11.2025

Sted

Frederik VI´s Hotel, Odense

Dansk Standard
Kursus
Kursus i Svanemærket renovering

Du får en dybdegående gennemgang af Svanemærkets krav til renovering af byggeri. Kurset tager udgangspunkt i kriteriegeneration 2 for renovering, der bl.a. stiller krav til miljøundersøgelser og kortlægning af eksisterende byggeri, energi, klima, ressourceeffektivitet, cirkulær økonomi, indeklima, materialer og kemi.

Dato

26.11.2025

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Morgenmøde for danske SMV'er

Deltag i vores online morgenmøde, hvis du vil vide mere om hvordan UN Global Compact Network Denmark kan støtte jer i arbejdet med bæredygtighed.

Dato

27.11.2025

Tid

09:00

Sted

Online