Ny pris belønner sociale entreprenører

Ny pris hylder virksomheder, der gør en social forskel. Formålet er at øge investeringer og inspirere til større samfundsgavnlig iværksætterlyst.

I samarbejde med Den Sociale Kapitalfond lancer EY nu en ny pris, der er en særpris for social entrepreneurship. Prisen belønner virksomheder, som formår at have øje for både virksomheden og samfundet. Arkivfoto..

20.06.2018

CSR.dk

Ernst & Young og Den Sociale Kapitalfond lancerer nu prisen ”EY Social Entrepreneur Of The Year”, der belønner virksomheder, som formår både at gøre en social forskel og drive en profitabel virksomhed. Den første vinder i kategorien vil blive kåret til den danske finale i EY Entrepreneur Of The Year i Forum i København den 29. november 2018.

Læs også: Samsung på vej mod 100 procent vedvarende energi

”Vi vil hvert år hylde en virksomhed, der kan inspirere, motivere, engagere og fremme iværksætterlyst, der løser samfundsmæssige udfordringer. Vi tror på, at gode rollemodeller kan gøre en vigtig forskel, samtidig håber vi, at opmærksomheden også kan fremme interessen om investeringer i området”, siger Claus Bjørn Billehøj, adm. dir. i Den Sociale Kapitalfond.

Social entrepreneurship kan fx være at udvinde det fulde potentiale i arbejdsstyrken, styrke livskvalitet og muligheder for sårbare personer, bidrage til lokaludvikling eller løse andre store og presserende samfundsudfordringer.

”Når vi taler om entrepreneurskab, er det vigtigt også at rumme det sociale. Entreprenører, der er drevet af ambitionen om at skabe ’social impact’ i rammen af en profitabel forretningsmodel, kan yde et betydningsfuldt bidrag til samfundet og fastholde og udvikle velfærd og innovation”, siger Torben Hartz, der er partner i Ernst & Young.

Pris skal motivere flere til mere social virksomhedsdrift
Ifølge de to parter bag den nye pris oplever de generelt at interessen for social impact investing og social business og entrepreneurship vokser. Men alligevel er der lang vej endnu, hvorfor det er vigtigt at give de virksomheder, der yder en indsats, et skulderklap.

Konkurrencen om prisen vil fokusere på virksomheder med social impact og et socialt formål. Samtidig er en væsentlig erhvervsdrift en forudsætning for at komme i betragtning. Og det betyder, at velgørende organisationer, foreninger, offentlige institutioner eller virksomheder, der alene tjener et socialt formål, er udelukkede.

Læs også: Alle vil med på vognen

Den Sociale Kapitalfond og EY foretager de indledende screeninger til prisen for derefter at indstille udvalgte virksomheder, mens en uafhængig jury vil vælge nominerede og vinderen. Med i juryen er blandt andre Soulaima Gourani, Young Global Leader og aktiv i bl.a. Dignity, Morten Albæk, stifter og bestyrelsesformand i Voluntas, Kai Hockerts, professor i Social Entrepreneurship, CBS og Morten Halborg, investeringsdirektør i Skandia Pension.

- EST

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

05.06.2026CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

29.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

Partnerskab skal give flere sunde og grønne frokoster i København

CSR.dk

Løngennemsigtighed implementeret i første danske virksomhed

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

Fordele ved at arbejde med årsagsanalyse

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

8 hovedindsatser som konsekvens af NIS2-direktivet

DNV Business Assurance Denmark

Sponseret

7 gode råd til det gode ledelsessystem

3H Law

Sponseret

Fokus på greenwashing er ikke forsvundet – tekstilbranchen udsat for “sweep”

Merkur Andelskasse

Sponseret

Merkur øremærker 20 millioner utålmodige udlånskroner til projekter, der gør gavn

CSR.dk

Trump ophæver klimagrundlag og svækker amerikansk miljøregulering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 11. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

11.06.2026

Tid

12:30

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality in English (CQI and IRCA Certified)

By successful completion of the CQI and IRCA Certified QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Quality Course you are able to plan, execute and report on 1., 2. and 3. part audits of Quality Management Systems in accordance to the ISO 9001:2015 standard.

Dato

15.06.2026

Sted

Kongens Lyngby

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

Dette 5-dages kursus giver den nødvendige viden og de nødvendige færdigheder til at organisere og lede audits af miljøledelsessystemer.

Dato

15.06.2026

Sted

Odense

Dansk Industri
Webinar
Sæt realiserbare klimamål med SBTi som ramme

Hvordan arbejder virksomheder med klimamål i praksis? Og hvordan kan SBTi bruges aktivt som rammeværktøj til at skabe værdi i forretningen? Klimaklar er gået sammen med COOR på dette webinar for at give konkrete, praksisnære eksempler på, hvordan, I kommer i gang med målsætninger og reduktionstiltag.

Dato

15.06.2026

Tid

10:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Sådan integrerer du et energi- og miljøledelsesystem, ISO 50001 og ISO 14001

Ledelsesstandarderne for miljøledelse ISO 14001 og energiledelse ISO 50001 har begge til hensigt at understøtte organisationer i at opnå løbnende forbedringer af deres miljø- og energiforhold. På kurset bliver du introduceret til standardernes krav og får indsigt i, hvordan de to standarder kan integreres i et samlet ledelsessystem.

Dato

16.06.2026

Tid

09:00

Sted

CodeNode, Nordhavn

Cabi
Webinar
Neurodiversitet som konkurrencekraft

Produktionsvirksomheder kan styrke deres konkurrenceevne ved at sikre gode rammer for neurodivergente medarbejdere. Det kan du høre mere om på dette webinar, hvor vi præsenterer opstarten af det treårige projekt Neurodiversitet som konkurrencekraft.

Dato

16.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online