Ny pris belønner virksomheders CSR i udlandet

Handels- og udviklingsminister Mogens Jensen lancerer ny pris til virksomheder, der gør en særlig indsats for at vise samfundsansvar i udviklingslande og vækstøkonomier.

24.06.2014

CSR.dk

"Når det handler om at håndtere de sociale og miljømæssige udfordringer i udlandet og særligt i udviklingslande, er der dog nye udfordringer og dilemmaer, der skal tackles”, siger handels- og udviklingsminister Mogens Jensen. Foto: ft.dk. .

Danske virksomheder skal gå i front med at sikre ordentlige arbejds- og miljøforhold, når de producerer og laver forretninger i udlandet. Derfor vil handels- og udviklingsminister Mogens Jensen (S) sammen med Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU) nu sætte positivt fokus på virksomheders samfundsansvar i udlandet.

Læs også: Ny handlingsplan om menneskerettigheder for dansk erhvervsliv

”Det gør vi ved at fremhæve gode eksempler på danske virksomheder, der har gjort en ekstraordinær indsats for at fremme samfundsmæssig ansvarlighed i udviklingslande og vækstøkonomier”, siger Mogens Jensen og fortsætter:

”Danske virksomheder er allerede gode til at arbejde ansvarligt som en naturlig del af deres forretning i Danmark. Når det handler om at håndtere de sociale og miljømæssige udfordringer i udlandet og særligt i udviklingslande, er der dog nye udfordringer og dilemmaer, der skal tackles”.

Virksomheders samfundsansvar i udviklingslande og på vækstmarkeder handler både om at sørge for ansvarlige arbejds- og miljøforhold, bidrage til at bekæmpe korruption og involvere sig i de lokalsamfund, hvor man får produceret. 

CSR Abroad
Prisen, CSR Abroad, vil blive uddelt til en virksomhed, der har bevist, at god forretning, strategisk CSR og overholdelse af internationale standarder for social, miljømæssig og økonomisk udvikling kan gå hånd i hånd.

I praksis kan virksomheden have gjort en særlig indsats for at fremme respekt for arbejdstagerrettigheder og menneskerettigheder i udlandet. Virksomheden kan have skabt sunde arbejdspladser med gode arbejdsforhold og sikret væsentlig fremgang i forhold til de ti principper under FN’s Global Compact – herunder miljø og anti-korruption.

Virksomheden kan også have bidraget proaktivt til at opfylde bredere målsætninger som for eksempel FN’s udviklingsmål inden for fattigdomsbekæmpelse og bæredygtig udvikling.

Danmarks nationale CSR-konference og prisuddelingsshow, CSR Awards, har tradition for at hylde danske virksomheders samfundsansvar i Danmark, mens virksomhedernes samfundsansvar i udlandet har været mindre i fokus. Prisen CSR Abroad uddeles med henblik på at stille skarpt på danske virksomheders samfundsansvar i udlandet.

En jury bestående af fagfolk vil få til opgave at udpege vinderen af CSR Abroad. Prisen uddeles under CSR Award Show 2014 den 30. oktober 2014 i Holstebro.

Læs også: Ny direktør i CSR Fonden

Virksomheder kan søge om nominering ved at udfylde ansøgningsskemaet, og sende det til csrabroad@um.dk senest den 14. august 2014.  

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.04.2026CSR.dk

Styrelse gav Greenpeace medhold i stilhed: Danish Crown slipper for bøde

08.04.2026Daka Denmark A/S

Sponseret

ILUC og energiafgrøder: Danmark skal vælge klimakloge løsninger

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

CSR.dk

Nye markedsføringsregler fra september: Er din virksomhed klar?

CSR.dk

Salling Group betaler 10 millioner kroner i bøde for vildledende markedsføring af Nettos ØGO-mærke

CSR.dk

Fjerde år i træk: Änglamark opfattes som det mest bæredygtige brand

Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar April 15, 2026: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

15.04.2026

Tid

14:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

20.04.2026

Sted

Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
AQAP-2110/-2210 Internal Auditor

The AQAP-2110 standard is a superstructure to ISO 9001 - the general Quality System Management standard. AQAP-2110 is “NATO quality assurance requirements for design, development and production”, and the purpose of the standard is: “Requirements, which, if applied appropriately, provide confidence in the Supplier’s capability to deliver products that conform to Acquirer contract requirements.”

Dato

20.04.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

20.04.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

20.04.2026

Sted

København