Biogas-projekt sikrer klimavenlig energi i København

Lynettefællesskabet og Københavns Energi har indgået en aftale, der i 2013 vil give københavnerne klimavenlig bygas. I dag blev første spadestik taget til en ny ledning mellem Lynetten og Kløvermarken Gasværk.

13.08.2012

CSR.dk

Danmarks største miljøvirksomhed inden for spildevandsrensning, Lynettefællesskabet, har indgået en aftale med Københavns Energi, som sikrer københavnerne bygas, der er 30 procent CO2-neutral.

Aftalen indebærer, at Københavns Energi fremover skal udnytte den overskydende mængde biogas fra Lynettefællesskabets nye og energieffektive slamforbrændingsanlæg til at lave bygas af. Hidtil har Københavns Energi brugt naturgas som råstof til at lave bygas. Biogas er i modsætning til naturgas en CO2-neutral energikilde.

Administrerende direktør i Lynettefællesskabet, Torben Knudsen, og Lars Therkildsen, administrerende direktør i Københavns Energi, tog i dag første spadestik til den nye ledning..

Glæde fra politisk side
To års forberedelse er gået forud for at administrerende direktør i Lynettefællesskabet, Torben Knudsen, og Lars Therkildsen, administrerende direktør i Københavns Energi, i dag tog hul på gravearbejdet med det første spadestik.

Københavns Kommunes teknik- og miljøborgmester, Ayfer Baykal, er begejstret for det nye tiltag, som hun er inde over på to måder, eftersom hun også bestyrelsesformand i Lynettefællesskabet:

"København er af EU udnævnt til europæisk miljøhovedstad i 2014. Her skal vi fremvise og sælge dansk miljøteknologi til andre europæiske storbyer. Løsningen med at omdanne slam fra renseanlæg til biogas og udnytte det som bygas, skal helt sikkert være en af de idéer, vi markedsfører," siger hun i en pressemeddelelse.

Den nye ledning mellem Lynetten og Kløvermarken Gasværk skal sikre tilsætningen af biogas i bygasnettet til de cirka 300.000 københavnere, der bliver forsynet med bygas. Den nye klimavenlige bygas forventes at være klar i sommeren 2013.

-KH

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

24.09.2026Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

24.09.2026FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

CSR.dk

Grøn omstilling handler lige så meget om ledelse som teknologi

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

CSR.dk
Launch
Mobiliseringsradaren® lancering

Den 25. september lancerer Hansen Agenda og Epinion Mobiliseringsradaren® – en ny undersøgelse af danskernes ansvarlige hverdagshandlinger og en ny metode til adfærdsdesign.

Dato

25.09.2026

Tid

13:30

Sted

Ewaldsgade 3, 2200 København N

Bureau Veritas
Kursus
Failure mode and effects analysis (FMEA)

I enhver virksomhed er der behov for at få kortlagt de risici, der kan opstå som følge af valg i produktdesignet, samt de valg man tager i forhold til den produktionsproces, man vil anvende til at frembringe et produkt.

Dato

28.09.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 guideline - del 1 (Psykisk arbejdsmiljø)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

28.09.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

29.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus