Nyt CSR-koncept serveres på et sølvfad

Med et nyt CSR-koncept fra PureH2O bliver det ifølge firmaet både nemmere og mere attraktivt for virksomheder at tage socialt ansvar.

Foto: PureH20 .

03.10.2013

CSR.dk

Fakta om PureH2O

  • PureH2O er et dansk firma, som sælger små vandrensningsanlæg ti udviklingslandene.
  • Virksomheden har udviklet konceptet 'Pure CSR Water'.
  • PureH2O's erfaring fra besøg i udviklingslande er, at vejen fra glødende interesse til underskrevne kontrakter i praksis er lang, og det har ofte været vanskeligt at finde ud af, hvem i ulandenes politiske system der reelt har magt til at godkende køb af anlæggene.
  • Desuden har PureH2O i mange tilfælde måtte sande, at virksomheden ikke kan nøjes med at levere en teknisk løsning, men også må stille med finansiering igennem for eksempel DANIDA, Verdensbanken eller Asian Development Bank.

Ansattes arbejdsforhold på tekstilfabrikker i Bangladesh er kommet på dagordenen i verdens medier efter, at en bygning kollapsede og 1100 tekstilarbejdere mistede livet i byen Dhaka i foråret. Men for virksomheden PureH20 handler tekstilarbejdernes rettigheder ligeså meget om retten til rent drikkevand. Derfor tilbyder PureH20 et enkelt og nemt CSR-koncept kaldet ’Pure CSR Water’.

Direktør Jesper Ellegaard mener, at der er brug for et mere simpelt CSR-initiativ til erhvervslivet.

”Egentlig er der stor vilje i erhvervslivet til at tage socialt ansvar. Men for mange bliver det desværre kun ved den gode tanke”, siger Jesper Ellegaard direktør i PureH2O. ”Med konceptet ’Pure CSR Water’ er både projekt, proces og pris beskrevet. Det eneste, der mangler, er en underskrift fra den CSR-ansvarlige i virksomheden”.

Læs også: Danske forbrugere straffer børnearbejde

Ideen bag Pure CSR Water opstod for lidt over et år siden – nærmest i ren frustration.

”Jeg kunne ikke længere se passivt til, at der specielt i Dhaka i Bangladesh er så mange, der ikke har adgang til rent drikkevand, når nu vi har teknikken til at give dem det. Det kan vi simpelthen ikke være bekendt”,  

Det siger Jesper Ellegaard og fortæller, at det ikke altid er et spørgsmål om penge, men også om tilgængelighed, når det kommer til, om virksomheder sætter handling bag den gode CSR-vilje. Derfor skal det være nemt at gennemskue, hvad projektet går ud på, hvad CSR-pengene går til – og hvad udbyttet er.

Det skal være nemt at gøre noget godt
”Paradoksalt nok var det først med den frygtelige kollaps af tekstilfabrikken i Dhaka i Bangladesh, at verdens øjne for alvor blev rettet mod de umenneskelige forhold, tekstilarbejderne lever under – som blandt andet omfattede manglende adgang til rent drikkevand”, udtaler CSR Manager i PureH2O, Per Rasmussen.

Han ser derfor en dobbelt værdiforøgelse for de virksomheder, der har tekstilproduktion i netop Bangladesh – og som vælger at indgå en aftale om konceptet 'Pure CSR Water'.

”Disse virksomheder får både dokumentation for, at tekstilarbejderne på deres egne fabrikker har adgang til rent drikkevand – og serveret et CSR-koncept på et sølvfad”.

Læs også: Fritz Hansen satser på grøn leveradørstyring 

Uanset om man driver en tekstilvirksomhed med fabrikker i Østen - eller arbejder inden for en helt anden branche, giver det god mening at investere i rent drikkevand i Bangladesh, mener Jesper Ellegaard.

”Det er et basalt menneskeligt behov at kunne åbne for hanen og slukke tørsten med rent drikkevand – ikke mindst for tekstilarbejderne i Bangladesh, der er med til at sikre 80 procent af landets eksport, som primært går til USA og Europa. Vores vandrensningsanlæg kan levere rent drikkevand til 4.000 mennesker hver dag og er dermed et effektivt skridt på vejen til at sikre bedre levevilkår – ikke bare for tekstilarbejderne, men også for deres familier og i lokalsamfundet”.

Pure CSR Water understøtter FN´s 2015-mål om at sikre verdens befolkning adgang til rent drikkevand.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

Hvorfor det er afgørende for ansvarlige forsyningskæder at håndtere overdreven arbejdstid

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.06.2026CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

04.06.2026CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

JYSK har brug for mere bæredygtighed fra leverandører fra Asien

CSR.dk

Grønnere shipping kræver motiverende regulering

CSR.dk

Når tech, AI og data skaber sund gennemsigtighed i forsyningskæden

CSR.dk

Data i værdikæden er (stadig) fuld af huller

CSR.dk

Transparens er byrde og gevinst - og løber nedad

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT indgår langsigtet partnerskab med tysk energiselskab om levering af landkabler

CSR.dk

Partnerskaber er stadig populære - og handler nu om forretning

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

08.06.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
Emballage og cirkulær økonomi

EU-regler og den nye (EU) 2025/40-forordning

Dato

08.06.2026

Sted

Nyborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 kursus målrettet offentlig forvaltning, stat, regioner og kommuner

Med NIS2-direktivet følger nye krav, der skal sikre et højt niveau af cybersikkerhed på tværs af EU-landene, og med den danske lovimplementering vil også den offentlige sektor skulle leve op til kravene.

Dato

08.06.2026

Sted

Copenhagen, Denmark

PwC Danmark
Webinar
Sustainability Strategy in the Boardroom

Sign up and gain insights into how boards and executive leadership teams work with sustainability strategy and reporting, featuring perspectives from Professor Andreas Rasche (CBS) and board members Mads Nipper and Jeanette Løgstrup, alongside PwC experts.

Dato

08.06.2026

Tid

15:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
TNFD webinar: How TNFD can support ESRS reporting

This webinar will explore how companies can use TNFD as a practical tool to prepare for ESRS reporting.

Dato

09.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Systematiseret risikoledelse efter DS/ISO 31000

Et væsentligt krav i ISO ledelsessystemstandarderne er, at man som certificeret virksomhed skal etablere en systematisk tilgang til at arbejde med risici i ledelsessystemet – også kaldet Risk Thinking.

Dato

10.06.2026

Sted

Odense