Nyt partnerskab mellem Røde Kors og Rema 1000 om julehjælp

Rema 1000 og Røde Kors i samarbejde om at hjælpe udsatte familier, så de får råd til at holde jul; Samarbejdet betyder, at Røde Kors hæver ambitionen for, hvor mange, der skal have hjælp.

11.11.2013

CSR.dk

Røde Kors oplever en stigning i familier, der har brug for julehjælp, og forventer at hjælpe 5000 familier i år, hvilket vil være det højeste antal nogensinde. Et samarbejde med butikskæden Rema 1000 gør ambitionen mulig at gennemføre.

Fra i dag 11. november til den 24. december kan Rema 1000´s kunder købe en værdikupon til 25 eller 50 kroner ved kassen og hjælpe sårbare familier til en værdig jul. Det beløb går til Røde Kors’ julehjælp, som de udsatte familier modtager enten i form af et gavekort til Rema 1000's butikker eller som en julekurv fyldt med julens madvarer.

Malene Brandt, der er Corporate Relations og CSR manager hos Røde Kors, er tilfreds med det nye samarbejde, som hun kalder 'sympatisk'.

”Det giver danskerne mulighed for at gøre en forskel samtidig med, at de selv køber ind til julen. En støtte, der gør en helt konkret og mærkbar forskel for de mange familier, der har brug for vores hjælp i juletiden.”

Værdikuponer sælges ved butikskassen

<p>"Uden samarbejdet ville tusindvis af børnefamilier i Danmark risikere at måtte undvære julemiddagen eller gaverne"</p>

Marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen.

"Nu behøver nogle af de mest udsatte børn ikke længere føle, de står udenfor, siger marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen i en pressemeddelelse.

Marketingsdirektøren håber at få solgt mange værdikuponer; det fulde beløb bliver afregnet med Røde Kors.

De 5000 familier, som i år er målet for Røde Kors’ julehjælp, er 1000 mere end i 2012, der i forvejen var rekord. Julehjælpen skal sikre, at familierne får en god juletid og -aften på lige fod med andre samt skabe kontakt til familierne, så Røde Kors også kan tilbyde dem hjælp resten af året.

Bureau Veritas

Sponseret

Understand Climate Footprint Calculations – LCA, EPD, PEF and the GHG Protocol Explained

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.09.2025CSR.dk

Nordiske film- og tv-aktører går sammen om fælles grønne standarder

16.09.2025CSR.dk

Grønt kompromis i Bruxelles: Hybridbiler kan blive en del af bilindustriens grønne omstilling

16.09.2025Valified

Sponseret

Valified opruster: Ny CEO (interim) og ny retning skal styrke ESG som forretningsdriver

15.09.2025CSR.dk

EU udsætter klimamål: Uenigheder spænder ben for 2035- og 2040-mål

12.09.2025CSR.dk

Rock Flour Company får investering til at udnytte grønlandsk gletjsermel til CO2-fangst og gødning

12.09.2025CSR.dk

Oprustningen presser bæredygtighed i baggrunden hos rådgivende ingeniører

11.09.2025CSR.dk

Ny rapport: Klimapolitik kan mindske ulighed og øge sammenhængskraften

10.09.2025CSR.dk

DLG vil dokumentere effekten af regenerativt landbrug i nyt pilotprojekt

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Ligestilling, Diversitet og Ledelsessystemet Introduktion til DS 5001 og ISO 30415

Ligestilling og diversitet er for alvor kommet på virksomhedernes dagsorden og flere studier peger på, at et strategisk fokus på emnet skaber robuste virksomheder, tilfredse medarbejdere og bedre bundlinjer. Med andre ord er der god grund til at have et stærkt fokus på diversitet, men hvordan får man hjulpet udviklingen og virksomhedskulturen i den rigtige retning.

Dato

17.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

17.09.2025

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
CSRD - bæredygtighedsrapportering

EU’s Corporate Sustainability Reporting Directive (CSRD) er en game changer for bæredygtighedsrapportering, da det blandt andet fastsætter ensartede metoder og måleenheder for virksomheders rapportering af miljømæssige, sociale og ledelsesmæssige aspekter (ESG). I første omgang omfatter CSRD større virksomheder, men det forventes, at direktivet ligeså vil påvirke små- og mellemstore, idet de store virksomheder vil søge information i deres leverandørkæde.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
Root Cause Analysis (RCA)

Årsagsanalyse bruges til at forbedre produktkvalitet, minimere sikkerhedsrisici og opfylde regulative krav. Det hjælper virksomheder til at identificere de underliggende årsager til afvigelser, så de kan implementere nødvendige ændringer for at forhindre gentagelse. Dette kan omfatte alt fra kvalitetsproblemer i et produkt til fødevaresikkerhedsproblemer som kemiske-, mikrobiologiske- og fremmedlegemerisici. Desuden anvendes årsagsanalyser ofte til dokumentationen af løsninger på eventuelle problemer eller hændelser, som er nødvendige ifølge regler, regulativer og ledelsesstandarder. Her er forståelsen for forskellen mellem korrigerende – og forebyggende handlinger nøglestenen.

Dato

17.09.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

17.09.2025

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København