Nyt partnerskab mellem Røde Kors og Rema 1000 om julehjælp

Rema 1000 og Røde Kors i samarbejde om at hjælpe udsatte familier, så de får råd til at holde jul; Samarbejdet betyder, at Røde Kors hæver ambitionen for, hvor mange, der skal have hjælp.

11.11.2013

CSR.dk

Røde Kors oplever en stigning i familier, der har brug for julehjælp, og forventer at hjælpe 5000 familier i år, hvilket vil være det højeste antal nogensinde. Et samarbejde med butikskæden Rema 1000 gør ambitionen mulig at gennemføre.

Fra i dag 11. november til den 24. december kan Rema 1000´s kunder købe en værdikupon til 25 eller 50 kroner ved kassen og hjælpe sårbare familier til en værdig jul. Det beløb går til Røde Kors’ julehjælp, som de udsatte familier modtager enten i form af et gavekort til Rema 1000's butikker eller som en julekurv fyldt med julens madvarer.

Malene Brandt, der er Corporate Relations og CSR manager hos Røde Kors, er tilfreds med det nye samarbejde, som hun kalder 'sympatisk'.

”Det giver danskerne mulighed for at gøre en forskel samtidig med, at de selv køber ind til julen. En støtte, der gør en helt konkret og mærkbar forskel for de mange familier, der har brug for vores hjælp i juletiden.”

Værdikuponer sælges ved butikskassen

<p>"Uden samarbejdet ville tusindvis af børnefamilier i Danmark risikere at måtte undvære julemiddagen eller gaverne"</p>

Marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen.

"Nu behøver nogle af de mest udsatte børn ikke længere føle, de står udenfor, siger marketingsdirektør i Rema 1000 Anders René Jensen i en pressemeddelelse.

Marketingsdirektøren håber at få solgt mange værdikuponer; det fulde beløb bliver afregnet med Røde Kors.

De 5000 familier, som i år er målet for Røde Kors’ julehjælp, er 1000 mere end i 2012, der i forvejen var rekord. Julehjælpen skal sikre, at familierne får en god juletid og -aften på lige fod med andre samt skabe kontakt til familierne, så Røde Kors også kan tilbyde dem hjælp resten af året.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.02.2026CSR.dk

Nye regler skal give CO2 kreditter større troværdighed

04.02.2026CSR.dk

Virksomheder har klimaplanerne klar, men de går glip af gevinsten

04.02.2026CSR.dk

Langsom udbygning af elnettet kan komme i vejen for grønne tiltag

04.02.2026Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Vil du hjælpe dine kunder til en enklere IT-infrastruktur?

03.02.2026CSR.dk

Danske topøkonomer lancerer ny tænketank med fokus på klima og økonomi

03.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Dobbelt Væsentlige Samtaler Værktøjer Bæredygtige Bundlinjer

02.02.2026CSR.dk

Svenske CO2 projekter rammer samme stopklods som i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Flere end én million træer på vej: København rejser mere skov uden for byen

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Seminar
Genanvendelse af storskrald – hvad er mulighederne? (Hybrid-Seminar)

Ifølge affaldsbekendtgørelsen skal indsamling af storskrald fra husholdninger ske på en måde, så der ikke bare sikres så høj en grad af genbrug som muligt, men også en høj reel genanvendelse af storskraldet. De fleste danske kommuner har en storskraldsordning, men hvad er de gode og de mindre gode erfaringer? Og hvad er effekten af at lade et sorteringsanlæg forestå den efterfølgende proces? Og hvad er de relevante organisationers syn på sagen?

Dato

05.02.2026

Tid

12:00

Sted

Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Sådan skaber salgs- og driftsplanlægning bedre forsyningskæder

Gratis event på fredag den 6. februar i Aarhus om S&OP og styring af forsyningskæder.

Dato

06.02.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J.

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

08.02.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup