Nyt partnerskab sætter fokus på børn og mobning

Statoil Fuel & Retail og Børns Vilkår indgår i et samarbejde, der skal støtte op om de projekter, som varetager udsatte unge i Danmark.

Foto: Statoil Fuel & Retail.

04.07.2013

CSR.dk

En ny alliance er indgået mellem Statoil Fuel & Retail og Børns Vilkår. Partnerskabet skal styrke Børns Vilkårs allerede eksisterende projekter som for eksempel BørneTelefonen, SkoleTjenesten samt indsatsen for at sætte mobning på dagsordnen.

Læs også: Fredericia Spildevand og Dong Energy indgår i klimapartnerskab

”Vi ser alle typer mennesker på tankstationerne og dermed også nogle af de udsatte børn og unge, som Børns Vilkår hver dag arbejder for at give den hjælp, de har behov for. Ved at indgå i et partnerskab med Børns Vilkår kan vi forhåbentlig være med til at styrke indsatsen med at hjælpe disse udsatte børn og unge i Danmark” siger Pia Bach Henriksen, direktør i Statoil Fuel & Retail i Danmark og fortsætter:

”Børns Vilkår er en meget troværdig organisation, der gennem sin direkte hjælp til børn og unge via blandt andet BørneTelefonen og SkoleTjenesten er med til at gøre en stor forskel i Danmark, et arbejde vi glæder os til at bakke op om”.

Læs også: TEMA: Partnerskaber kræver ledelse

Partnerskabet forløber over de næste tre år, hvor Statoil støtter Børns Vilkår med et årligt bidrag på godt en halv millioner kroner. Udover økonomisk støtte skal de to parter i fællesskab udvikle kampagner om blandt andet mobning.

Det nye samarbejde er en del af Statoil Fuel & Retails strategi for social ansvarlighed.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online