Opfinderen af Social Business er i Danmark

Nobelprismodtageren Muhammad Yunus, der opfandt Social Business, er i disse dage i Danmark for blandt andre at møde Lise Kingo. Hans budskab er, at sociale forretninger kan redde verden.

29.01.2013

CSR.dk

Målet med Social Business, som Muhammad Yunus har opfundet, er at skabe bæredygtige virksomheder, der er sat i verden for at løse sociale problemer..

Nobelprismodtageren og økonomiprofessoren Muhammad Yunus, der opfandt Social Business, er i disse dage i Danmark, hvor han møder formanden for Rådet for Samfundsansvar, koncerndirektør Lise Kingo, Novo Nordisk, og andre virksomhedsledere og forsker.

Muhammad Yunus ønsker at skabe inspiration og dialog om, hvordan socialøkonomiske virksomheder og nye forretningsmodeller kan bidrage til at løse samfundsmæssige udfordringer. Han mener, at sociale virksomheder lige nu er på vej til at få mere opmærksomhed.

Social Business kan oversættes til socialøkonomisk forretning, og budskabet fra nobelprismodtageren er, at modellen kan bruges med succes i såvel udviklingslande som i lande som Danmark.

”Ethvert samfund har sociale problemer,” siger Muhammad Yunus i en video fra sin tur i Danmark.

At få 100 kroner til at komme igen
Bangladesheren Muhammad Yunus er inviteret af Danidas Oplysningsudvalg og Dansk Industri for at diskutere forretningsmodellen Social Business, hvor målet er at skabe bæredygtige virksomheder, der er sat i verden for at løse sociale problemer.

Muhammad Yunus’ vision er at skabe selvkørende og selvforsynende virksomheder, sådan at når man kaster 100 kroner ud, kommer de igen.
Det modsatte er tilfældet med velgørenhed – her kommer pengene ikke tilbage til én. Målet med Social Business er at løse samme opgaver, som velgørenheden gør.

Udviklingsminister Christian Friis Bach er inspireret af Social Business: ”Muhammad Yunus har inspireret os til nye måder at tænke virksomheder på – virksomheder, der tager ansvar,” siger han i videoen.
 

Se videoen: Opfinderen af Social Business er i Danmark
 




-KH

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online