Partnerskaber bliver en præmis

Udviklingsbistand 2020 vil have bevæget sig fra statsfinansierede humanitære bevillinger hen mod forretningsdrevne CSR-partnerskaber Version 2, forudser Dansk Flygtningehjælp.

Projektleder for CSR og virksomhedssamarbejder i Dansk Flygtningehjælp Christian Jacob Hansen forventer flere forretningsmæssige samarbejder i fremtiden..

09.12.2011

CSR.dk

Forretningen kommer mere i fokus på bekostning af CSR, og det bliver hyppigere at se partnerskaber mellem NGO’er og erhvervsvirksomheder. Det vurderer Christian Jacob Hansen, Dansk Flygtningehjælp, som tegnede et fremtidsscenarie for CSR i 2020 på konferencen ’Forretningsdrevet CSR’ 7.-8. december 2011 i København.

Konferencen var arrangeret af erhvervsmagasinet CSR og konferencearrangøren FYI. Christian Jacob Hansen har som projektleder for CSR og virksomhedssamarbejde i Dansk Flygtningehjælp stor erfaring med partnerskaber mellem en NGO og en virksomhed. Hans oplæg havde titlen ’Forretningsdrevet CSR eller forretning i CSR’.

Arbejdet med CSR har åbnet øjnene for social ansvarlighed og bæredygtighed, mener projektlederen; men nu er det tid til at tale mere forretning og mindre CSR, hævder han.

Forretnings-partnerskaber
For nylig bragte dagbladet Børsen en artikel ’Novozymes vil sælge renere energi til Afrika’. Artiklen handler om, at Novozymes med et nyt partnerskab vil rykke ind i Mozambique. Den nye virksomhed, som Novozymes ejer 30 procent af, satser på at sælge bioetanol til landets husmødre. Hvis det lykkes at erstatte trækul med etanol og spritbrændere i de afrikanske køkkener, ligger der et milliardmarked og venter forude. Projektets partnere har den fælles ambition, at få borgerne I Mozambique til at droppe brugen af trækul, som truer de afrikanske skove og udvikler farlig røg i hjemmene.
”Projektet i Mozambique er et super CSR-projekt, men CSR nævnes ikke med et ord. Ansvarlighed og bæredygtighed bliver indarbejdet i projekterne som en selvfølgelighed. Virksomhederne behøver ikke nævne, at de har været socialt ansvarlige eller har taget særligt hensyn til bæredygtighed”, sagde Christian Jacob Hansen, som forventer og meget gerne ser flere af den slags samarbejder i fremtiden.

Barrierer for samarbejder
Hvis virksomhederne har for stort fokus på CSR fremfor på forretningen er der i følge Christian Jacob Hansen følgende barrierer for partnerskaber og samarbejde mellem NGO’er og erhvervsvirksomheder:
- Forskellige kulturer
- Værdien af samarbejde er svært at måle
- En lang række fordomme og gensidig skepsis overfor motiverne
- Manglende bevidsthed om mulighederne
- Manglende forventningsafstemning
- Manglende resurseafklaring


Det nye forretningsfokus
Når man går fra CSR-fokus til forretningsfokus vil relationen i følge Christian Jacob Hansen fra Dansk Flygtningehjælp i stedet være kendetegnet ved:
- Mere indhold, mindre form
- Mere ligeværdigt, mindre personafhængigt
- Mere tydelighed om forventninger og resurser
- Hurtigere afklaring af, om samarbejdet er relevant/muligt
- Simplere indhold
- Mere opbakning på tværs af organisationen, da værdien er tydeligere

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

02.10.2026Klimaskovfonden

Sponseret

Compass Group Danmark bidrager til ny skov som en del af deres transportpolitik

01.10.2026Schneider Electric

Sponseret

Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

CSR.dk

Alle er med: National handlingsplan for tekstiler bygger på samarbejde

CSR.dk

Bæredygtighedschefer tror på fortsat omstilling drevet af forretningen

Dansk Standard

Sponseret

Ny global standard gør madspild til en forretningsmulighed

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

Dansk Industri

Sponseret

Får I nok ud af de materialer, I allerede køber?

CSR.dk

Globalt er forbrugere mere bekymrede for klimaforandringer

CSR.dk

Virksomhedsledere vil fastholde EU’s grønne omstilling

CSR.dk

Salgsorganisation er "the missing link" i at skabe værdi med ESG

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Mini MBA – Lederuddannelse

Aros Mini MBA er Danmarks mest ambitiøse Mini MBA – udviklet i tæt samarbejde med landets førende ledelsesekspert, professor Steen Hildebrandt. Lederuddannelsen indfører dig i de klassiske MBA-fag og giver dig samtidig det mest aktuelle inden for ledelse.

Dato

07.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Dakofa
Seminar
Registrering, analyser og anmeldelser ved jordflytninger

Hvornår skal en jordflytning anmeldes, hvilke analyser er nødvendige, og hvem har ansvaret undervejs? Få overblik over regler og praksis for jordflytninger – fra jorddata og analyser til digital registrering, kommunal sagsbehandling og de nye initiativer, der skal styrke sporbarhed og kontrol.

Dato

07.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

08.10.2026

Sted

Vejle