Partnerskaber bliver en præmis

Udviklingsbistand 2020 vil have bevæget sig fra statsfinansierede humanitære bevillinger hen mod forretningsdrevne CSR-partnerskaber Version 2, forudser Dansk Flygtningehjælp.

Projektleder for CSR og virksomhedssamarbejder i Dansk Flygtningehjælp Christian Jacob Hansen forventer flere forretningsmæssige samarbejder i fremtiden..

09.12.2011

CSR.dk

Forretningen kommer mere i fokus på bekostning af CSR, og det bliver hyppigere at se partnerskaber mellem NGO’er og erhvervsvirksomheder. Det vurderer Christian Jacob Hansen, Dansk Flygtningehjælp, som tegnede et fremtidsscenarie for CSR i 2020 på konferencen ’Forretningsdrevet CSR’ 7.-8. december 2011 i København.

Konferencen var arrangeret af erhvervsmagasinet CSR og konferencearrangøren FYI. Christian Jacob Hansen har som projektleder for CSR og virksomhedssamarbejde i Dansk Flygtningehjælp stor erfaring med partnerskaber mellem en NGO og en virksomhed. Hans oplæg havde titlen ’Forretningsdrevet CSR eller forretning i CSR’.

Arbejdet med CSR har åbnet øjnene for social ansvarlighed og bæredygtighed, mener projektlederen; men nu er det tid til at tale mere forretning og mindre CSR, hævder han.

Forretnings-partnerskaber
For nylig bragte dagbladet Børsen en artikel ’Novozymes vil sælge renere energi til Afrika’. Artiklen handler om, at Novozymes med et nyt partnerskab vil rykke ind i Mozambique. Den nye virksomhed, som Novozymes ejer 30 procent af, satser på at sælge bioetanol til landets husmødre. Hvis det lykkes at erstatte trækul med etanol og spritbrændere i de afrikanske køkkener, ligger der et milliardmarked og venter forude. Projektets partnere har den fælles ambition, at få borgerne I Mozambique til at droppe brugen af trækul, som truer de afrikanske skove og udvikler farlig røg i hjemmene.
”Projektet i Mozambique er et super CSR-projekt, men CSR nævnes ikke med et ord. Ansvarlighed og bæredygtighed bliver indarbejdet i projekterne som en selvfølgelighed. Virksomhederne behøver ikke nævne, at de har været socialt ansvarlige eller har taget særligt hensyn til bæredygtighed”, sagde Christian Jacob Hansen, som forventer og meget gerne ser flere af den slags samarbejder i fremtiden.

Barrierer for samarbejder
Hvis virksomhederne har for stort fokus på CSR fremfor på forretningen er der i følge Christian Jacob Hansen følgende barrierer for partnerskaber og samarbejde mellem NGO’er og erhvervsvirksomheder:
- Forskellige kulturer
- Værdien af samarbejde er svært at måle
- En lang række fordomme og gensidig skepsis overfor motiverne
- Manglende bevidsthed om mulighederne
- Manglende forventningsafstemning
- Manglende resurseafklaring


Det nye forretningsfokus
Når man går fra CSR-fokus til forretningsfokus vil relationen i følge Christian Jacob Hansen fra Dansk Flygtningehjælp i stedet være kendetegnet ved:
- Mere indhold, mindre form
- Mere ligeværdigt, mindre personafhængigt
- Mere tydelighed om forventninger og resurser
- Hurtigere afklaring af, om samarbejdet er relevant/muligt
- Simplere indhold
- Mere opbakning på tværs af organisationen, da værdien er tydeligere

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.09.2026CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

B Corp: Foodservicevirksomhed recertificeret efter skærpet standard

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

CSR.dk

Storkøkken satser på ESG – fordi det giver forretningsfordele

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

21.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
FSSC 22000 Intern Auditor

FSSC 22000 Intern Auditor giver dig en grundlæggende forståelse for forhold, der har betydning for fødevaresikkerheden, og du vil således kunne planlægge, gennemføre og afrapportere effektive interne audits af din virksomheds fødevaresikkerhedssystem i henhold til FSSC/ISO 22000:2018 standarden.

Dato

21.09.2026

Sted

Kgs Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

21.09.2026

Sted

Vejle