PensionDanmark investerer i grønne færgeløsninger til de danske småøer

Sammen med partneren Odense Maritime Technology skal PensionDanmark samarbejde med Færgesekretariatet om udviklingen af en ny, bæredygtig færgeløsning til danske småøer og mindre overfarter.

11.05.2021

CSR.dk

Et partnerskab bestående af PensionDanmark og Odense Maritime Technology er valgt til at samarbejde med Færgesekretariatet om at udvikle en ny standardiseret færgeløsning til de danske småøer og mindre overfarter. Færgesekretariatet repræsenterer 18 kommuner, der alle har færgedrift, og som vil få mulighed for at benytte den nye færgeløsning, når den er færdigudviklet.

”Vi er meget begejstrede for, at vi sammen med vores partnerne får denne mulighed for at bidrage til en moderne, fleksibel og bæredygtig løsning for færgedriften til de danske småøer og mindre overfarter. Det er et projekt, der passer perfekt ind i vores strategi om at forrente medlemmernes pensionsopsparinger gennem innovative og bæredygtige investeringer, der rummer et positivt samfundsbidrag og skaber bedre vilkår for den danske ø-befolkning,” siger Torben Möger Pedersen, administrerende direktør i PensionDanmark.

Læs også: Nyudviklet beregningsværktøj bliver standard for CO2-analyser af transportinfrastruktur

Det forestående udviklingsarbejde skal fastlægge det præcise design af standardfærgen. Konsortiets udgangspunkt er, at færgerne skal udlede mindst mulige klimagasser og dermed være en mere klimavenlig løsning end de nuværende færger, der typisk sejler på diesel. Således understøtter modellen den nylige politiske aftale og ambition på transportområdet, hvor der øremærkes midler til en grøn omstilling af den kommunale færgedrift.

”Vi forventer, at færgekonceptet også vil være attraktivt i udlandet, så det på sigt kan bidrage til at skabe yderligere arbejdspladser i danske maritime virksomheder. Ved at lave gode solide produktløsninger skabes der et fundament for eksport og dermed en effektiv gearing af den CO2-besparelse, der skabes i Danmark. De danske kommuner kan dermed være med til at nedbringe CO2-udslippet lokalt og indirekte være med til at nedbringe den globale CO2-udledning, når de bliver showroom for, hvordan Danmark har løst opgaven med at udrulle grønne færgeløsninger,” afslutter Kåre Groes Christiansen, CEO for Odense Maritime Technology.

- MTN

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.09.2026CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Tre ud af fire mærker klimaforandringer i deres lokalområde

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

06.10.2026

Sted

Comwell H.C. Andersen Odense

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001:2026 – bliv klar til den nye kvalitetsledelsesstandard

En ny version af ISO 9001 er på vej og forventes lancereret i september 2026. Denne revision sætter fokus på at sikre, at kvalitetsledelsessystemer fortsat er relevante i en tid med øget digitalisering, bæredygtighedsforventninger og globale forsyningskæder.

Dato

06.10.2026

Sted

Kgs Lyngby

Dansk Industri
Workshop
Kom godt i gang med klimaregnskabet

Er I i tvivl om, hvor I skal starte med klimaregnskabet? Kom med til workshop, og få styr på de første skridt, hvilke data I skal bruge, og hvordan I kommer godt i gang med klimaregnskabet i jeres virksomhed.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Bredgade 44,1, 4400 Kalundborg

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves | Energy & Environment

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for energi og miljø.

Dato

06.10.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI Opdateringsdag – Version 2.0 og erfaringsudveksling (Kun for tidligere deltagere)

For dig, der allerede er PCQI: Få adgang til det nye version 2.0-materiale og del erfaringer med andre praktikere.

Dato

07.10.2026

Sted

Middelfart