Pensionskassen DIP ekskluderer otte selskaber

Det er slut med investeringer i ExxonMobil, Glencore, Chevron, NovaTek, Sasol, Tatneft, AGL Energy og PetroChina. Som resultat af et større analysearbejde vurderer DIP, at selskaberne ikke håndterer deres negative påvirkning på klima tilfredsstillende.

23.05.2019

CSR.dk

For DIP står klimaet i dag højt på dagsordenen. Det er der to årsager til. Det ene handler om klima-relaterede finansielle risici og muligheder. Det andet handler om ansvarlighed. Derfor støttede bestyrelsen i 2018 også op om et medlemsforslag om, at pensionskassen skulle arbejde med anbefalingerne fra Taskforce on Climate-related Financial Disclosures (TCFD).

Siden generalforsamlingen har DIP arbejdet med anbefalingerne på flere forskellige måder. I februar 2019 blev resultaterne af en scenarieanalyse af mulige klima-relaterede finansielle risici og muligheder for aktier og erhvervsobligationer offentliggjort. 

Scenarieanalysen viste begrænsede finansielle risici ved investeringerne bredt set, men indikerede at nogle af DIP’s porteføljeselskaber muligvis ikke arbejder tilfredsstillende med sin negative påvirkning på klima. Derfor valgte pensionskassen at iværksætte en vurdering for at forstå, om der i porteføljen var selskaber, som agerer i strid med pensionskassens politik for ansvarlige investeringer.

Eksklusioner bygger på konkrete vurderinger af selskaber

DIP er derfor nu i gang med at vurdere knap 70 porteføljeselskaber, som alle har en potentiel væsentlig negativ påvirkning på klima og er blandt de 100 største bidragsydere til den fremtidige potentielle CO2-udledning.

Baggrunden for vurderingen er, at DIP mener, at pensionskassen har et ansvar for at arbejde med Parisaftalen, og den måde, hvorpå pensionskassen arbejder med Parisaftalen, tilstræbes at være på linje med OECD’s retningslinjer til multinationale selskaber. Pensionskassen vurderer derfor om udvalgte porteføljeselskaber tilfredsstillende arbejder med at forebygge og håndtere deres negative påvirkning på klima. Pensionskassen vurderer blandt andet kvaliteten af selskabers ledelsessystemer vedrørende klima, om selskaber offentliggør information om CO2 udledning, om de har målsætninger om reduktion af CO2 udledning, og information om selskabets mulige lobbyaktiviteter.

I første omgang har det betydet at en række selskaber, som udvinder og afbrænder fossil brændsel, er blevet vurderet, hvilket i denne uge medførte eksklusion af ExxonMobil, Glencore, Chevron, NovaTek, Sasol, Tatneft, AGL Energy og PetroChina.

DIP vil over de næste måneder fortsætte arbejdet, ved blandt andet at vurdere selskaber som udvinder oliesand, flere energiselskaber og selskaber som producerer cement.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

21.09.2026CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

18.09.2026CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Møde- og eventkunder stiller krav om bæredygtighed, men dokumentationen halter

Schneider Electric

Sponseret

Mød Schneider Electric på FSTA-messen

CSR.dk

Biodiversitetspåvirkning fra mursten og mørtel bliver undersøgt

Dansk Standard

Sponseret

Nye krav til miljømærkning af produkter skal styrke forbrugertilliden

Dansk Standard

Sponseret

Fælles EU-ramme for beregning af emissioner i vejgodstransport er baseret på ISO 14083

CSR.dk

Salling Group har nu 520 solcelleanlæg i drift

CSR.dk

FN erklærer 1,5-graders-målet for uundgåeligt overskredet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense