Pensionsselskab dropper investering i kulminer

Pensionsselskabet PKA har besluttet at sætte 31 kulmineselskaber på negativlisten ud fra en økonomisk og klimamæssig betragtning.

PKA vil ikke længere investere i kulminer. Arkivfoto: Flickr/glasseyes view.

31.03.2015

CSR.dk

Pensionsselskabet PKA har i de senere år øget grønne investeringer betragteligt og har i dag ca. 13 mia. kr. investeret i klimarelaterede projekter. Nu har PKA så taget beslutningen om at sætte 31 kulmineselskaber, hvor mere end 90 pct. af forretningen kommer fra kul, på negativlisten, oplyser pensionsselskabet i en pressemeddelelse.

Læs også: Danske pensionskroner lægges på sort fremfor grøn

Samtidigt vil PKA gå i dialog med ledelsen i 23 konkrete virksomheder, hvor 50-90 pct. af forretningen stammer fra kul med henblik på at få virksomheden til at reducere brugen af kul. Bevæger virksomhederne sig ikke i denne retning, vil de blive ekskluderet fra PKA’s investeringsunivers.

Om baggrunden for beslutningen siger adm. direktør i PKA, Peter Damgaard Jensen:

”"Hvis FN’s mål om en maksimal temperaturstigning på to grader skal indfries, er det ikke tilstrækkeligt at investere i grønne energier – det er samtidigt nødvendigt, at omfanget af det globale kulforbrug sænkes markant. Forbruget af kul er den største CO2-synder. Vi ekskluderer derfor rene kulselskaber og håber, at vi gennem dialog også kan påvirke andre virksomheder, hvor kul er en stor del af forretningen, til at reducere forbruget af kul"”, siger Peter Damgaard Jensen.

Han understreger, at det ikke kun er en klimamæssig tilgang, der danner baggrund for beslutningen om at sætte de 31 kulselskaber på negativlisten:

At der er en høj risiko forbundet med investering i kul har været tydeligt de seneste år, hvor hovedparten af aktier relateret til kulindustrien har oplevet store kursfald, mens det generelle aktiemarked har været stigende. En af forklaringerne til faldet i aktiekurser relateret til kul er de stærkt faldende energipriser bl.a. som følge af udvinding af skifergas i Nordamerika. Kul forventes at være det første fossile brændstof, som udfases af den globale energiproduktion”, fastslår Peter Damgaard Jensen.

Læs også: Kulforbruget vil fortsat stige

Hvorvidt PKA også vil indføre lignende restriktioner over for andre fossile energier, er ifølge Peter Damgaard Jensen for tidligt at vurdere:

”"Nu udfaser vi kul, fordi vi mener, at det er økonomisk ansvarligt og klimamæssigt fornuftigt. Men det er klart, at vi løbende vil foretage analyser på andre fossile energier for at vurdere, om det vil være hensigtsmæssigt at indføre samme restriktioner, som vi nu indfører på kul. Men der er vi ikke endnu”."

-JKK 

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Virksomheder øger investeringer i klimatilpasning - sakker bagud på net-zero mål

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark