Rambøll køber stor amerikansk miljørådgiver

Rambøll har købt den amerikanskbaserede konsulentvirksomhed, Environ, og indtræder dermed i den globale top 10 for miljørådgivning.

Koncernchef i Rambøll Jens-Peter Saul (th.) og Environ-COO Thomas Vetrano besegler opkøbsaftalen. Foto: Rambøll. .

17.12.2014

CSR.dk

Med Rambølls opkøb af miljørådgivningsfirmaet Environ er Nordens største rådgiverkoncern kommet et stort skridt nærmere en global tilstedeværelse. Målt på omsætning betyder opkøbet, at USA bliver Rambølls fjerdestørste geografiske marked efter Danmark, Norge og Sverige.

”Siden 2012 har det været en strategisk ambition at styrke vores portefølje inden for miljø og ekspandere til nye, attraktive geografier, særligt Nordamerika. Opkøbet af Environ er en vigtig milepæl i at indfri denne ambition. Vi skaber med opkøbet en fantastisk platform for fremtidig vækst og tager et stort skridt mod at blive en egentlig global virksomhed”, siger koncernchef i Rambøll, Jens-Peter Saul.

Environ, der har sit hovedkvarter i Washington D.C., har 1.000 specialister fordelt på 50 kontorer i Nordamerika.

”Ved at forene kræfterne opnår vi en endnu stærkere position i vores fortsatte indsats over for de udfordrende miljø- og sundhedsproblemer, som følger med den globale urbanisering, klimaændringer og ressourceknaphed. Sammen med Rambøll positionerer vi os helt ideelt i forhold til at hjælpe det globale samfund og vores kunder med at imødegå disse udfordringer”, siger CEO for Environ, Stephen Washburn.

Tilsammen kommer Rambøll og Environ til at råde over 2.700 eksperter inden for miljø, sundhed og vand, hvilket bringer Rambøll i den globale top 10 inden for miljørådgivning.

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

10.04.2026CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

10.04.2026CEMAsys

Sponseret

CEMAsys is Now a CDP Gold Partner

CSR.dk

DTU vil gøre genfremstilling mainstream i erhvervslivet

CSR.dk

Næste-generation tekstiler kan redefinere forsyningskæden

CSR.dk

Haltende elnet presser virksomheder til at bruge sort energi

CSR.dk

EU-lande presser på for særskat på energiselskabers superprofit

CSR.dk

Dansk Industri skærer i diversitetsløfte. Eksperter frygter dagsordenen udvandes

Valified

Sponseret

Peter Mogensen: Banker får nu mulighed for at opdage risici tidligere

CSR.dk

Danske erhvervsgiganter ruller diversitetskrav i bonusordninger tilbage

SustainImpact ApS

Sponseret

Her skal bankkunder bidrage positivt til verden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

14.04.2026

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
ISO 14001 kursus: Diplomkursus i miljøledelse

På to dage præsenteres du for det grundlæggende indhold i ledelsesstandarden ISO 14001:2015 Miljøledelse, og lærer hvordan de enkelte krav efterleves i praksis. Der vil undervejs i kurset være praktiske øvelser, der kan inspirere dig til arbejdet til i din egen organisation efterfølgende. Som afslutning følger en multiple choice eksamen, som måler på dine erhvervede viden og færdigheder.

Dato

14.04.2026

Sted

Kosmopol, København K

Dansk Standard
Virksomhedsbesøg
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

14.04.2026

Sted

Nordhavn, København

Dansk Erhverv
Morgenmøde
Morgenmøde biodiversitet - Afhængigheder og muligheder

Biodiversitetskrisen er også en forretningsrisiko. Kom og få indblik i IPBES’ seneste rapport ”Business and Biodiversity assessment” og hør fra den danske IPBES-repræsentant, hvad det betyder for erhvervslivet. Du bliver også inspireret af tre virksomheder, der fortæller, hvordan de arbejder med biodiversitet i praksis.

Dato

14.04.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Erhverv, Børsgade 4, Tietgenhus, 1215 København

Etisk Handel Danmark
Webinar
Onboarding i ESG i værdikæder – Sådan griber du det an

Introduktion til bæredygtighedslovgivning og ansvarlig handel i globale værdikæder

Dato

14.04.2026

Tid

10:00

Sted

Online

SUSTAINX ApS
Webinar
Leverandørsamarbejde som løftestang for dit klimaregnskab

Mange virksomheder arbejder med klimaregnskab, men mangler indsigt i værdikædens udledninger og de tilhørende reduktionspotentialer. Leverandørsamarbejde er en central del af løsningen. I dette webinar sætter vi fokus på, hvordan samarbejdet med leverandører og anvendelsen af leverandørdata kan skabe større transparens i værdikæden og danne grundlag for at identificere og realisere reduktioner. Den 14. april vil Partner Kristian Danielsen sammen med Hans-Jørgen Fangel og Laila Møller Christensen fra 2-Connect dele erfaringer fra praksis og give indblik i, hvordan virksomheder arbejder med leverandørdata og samarbejder om at omsætte indsigt til konkrete reduktionstiltag. Du får konkrete perspektiver på, hvordan leverandørsamarbejde kan styrke datagrundlaget og understøtte arbejdet med reduktioner i klimaregnskabet.

Dato

14.04.2026

Tid

11:05

Sted

Teams