Regeringen har sammensat Råd for Samfundsansvar

Økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen har udpeget de i alt 15 medlemmer af det nye Råd for Samfundsansvar. Formand bliver Mads Øvlisen, næstformand bliver Lise Kingo.

24.06.2009

CSR.dk

Der kommer kvalificerede kræfter i spidsen af regeringens nystiftede Råd for Samfundsansvar. Formand bliver således 69-årige Mads Øvlisen, tidligere administrerende direktør for Novo Nordisk, tidligere bestyrelsesformand for Lego og ikke mindst adjungeret professor i Corporate Social Responsibilty ved Copenhagen Business School, samt medlem af UN Global Compacts bestyrelse, der ligeledes skal fremme ansvarlig forretningsførelse. Som næstformand for rådet nuværende koncerndirektør for Novo Nordisk, Lise Kingo. Om rådets formål siger økonomi- og erhvervsminister Lene Espersen:
”Rådet får en central rolle i at indfri regeringens mål om, at danske virksomheder skal være internationalt kendt for ansvarlig vækst. Det er helt afgørende for konkurrenceevnen i en tid med både international afmatning og bekymring for klimaforandringer. Med Mads Øvlisen og Lise Kingo får Rådet et formandskab, der repræsenterer stor erfaring, nye visioner og et bredt internationalt udsyn.”
Det nye råd bliver etableret som en del af regeringens handlingsplan for virksomheders samfundsansvar, som et direkte redskab til at styrke dialogmulighederne mellem regeringen og relevante virksomheder og samarbejdspartnere. Rådet skal så virke som regeringens rådgiver overfor virksomheder i forbindelse med implementering af sociale og samfundsmæssige tiltag. Formanden ser frem til at være med til at påvirke udviklingen i danske virksomheder.
”Erfaringerne fra de virksomheder, som arbejder strategisk med bæredygtighed og social ansvarlighed, viser at det ikke alene er en rigtig, men også en god måde at drive forretning på. Rådet skal ved at rådgive og udarbejde anbefalinger om hvorledes arbejdet med forretningsdrevet samfundsansvar styrkes medvirke til at udvikle danske virksomheders internationale førerposition på området,” siger Mads Øvlisen.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

30.07.2026CSR.dk

Sprogbrug ændrer sig, indsatsen fortsætter

28.07.2026Dagrofa aps

Sponseret

Hyldest til madmodige spejdere, da aftensmaden blev vegetarisk

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

CSR.dk

Ny undersøgelse: Grønne valg går let tabt i supermarkedet

Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Ny trendrapport: Automatisering, AI og arbejdskraft bliver de største dagsordener i logistikbranchen

CSR.dk

Rabat kan få festivalgæster til at vælge grønnere mad - men der skal meget til

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

CSR.dk

Program for Folkemøde 2026

CSR.dk

Stadig flere vælger hotel med bæredygtighedscertificering

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Sustainable Career Moves I ESG i Store Virksomheder

Ønsker du at tage første (eller næste) skridt mod en karriere med ESG og bæredygtighed i centrum? På dette webinar stiller vi skarpt på job- og karrieremuligheder inden for kommerciel bæredygtighed.

Dato

13.08.2026

Tid

08:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Fra strategi til handling - ESG Masterclass (2,5-dage) - August 2026

Er din organisation klar til at tage de næste skridt mod større bæredygtighed? Med stigende krav fra kunder, medarbejdere og lovgivning bliver det stadig vigtigere at integrere bæredygtighed i hjertet af forretningen. På dette kursus lærer du, hvordan du kan skabe en konkret og målrettet bæredygtighedsstrategi, der omsætter ambitioner til handling.

Dato

19.08.2026

Tid

09:00

Sted

København

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 19. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

19.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 inspirationsseminar

ISO 9001 Inspirationsseminaret giver dig en grundlæggende forståelse for formål, baggrund og indhold for ISO 9001 standarden, som er en af de første og mest udbredte standarder og derfor betegnes som ”moderen af alle standarder”.

Dato

20.08.2026

Sted

Fredericia

Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København