Regeringen og tøjbranchen indgår partnerskab om ansvarlig tøjproduktion

To ministre har sammen med fagforeninger, folkelige foreninger og hovedparten af den danske tøjbranche i dag indgået et partnerskab om at arbejde for at forbedre forholdene for arbejdere i Bangladeshs tøjbranche.

17.05.2013

CSR.dk

Morten Lehmann, næstformand i organisationen Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), der har en lang række af tekstilvirksomhederne som medlemmer, er tilfreds..

På et møde i Udenrigsministeriet i dag indgik udviklingsminister Christian Friis Bach og handelsminister Pia Olsen Dyhr, fagforeninger, folkelige foreninger og hovedparten af den danske tøjbranche et partnerskab om at arbejde for at forbedre forholdene for arbejdere i Bangladeshs tøjbranche. Anledningen er, at tekstilfabrikken Rana Plaza i Bangladesh styrtede sammen med mere end 1100 døde som resultat.

De to ministre er særdeles tilfredse med, at arbejdet med bedre sikkerhed, bedre arbejdsforhold og bedre løn for tekstilarbejderne i Bangladesh kan tage et spring fremad i de kommende år.

Forpligter hinanden
”Hverken den danske regering, de danske tekstilfabrikanter eller de danske tøjkøbere kan være tjent med, at tekstilarbejderne i Bangladesh arbejder under kummerlige forhold til en ussel løn. Nu forpligter vi hinanden på at skabe forbedringer, og det skal vi måles på i de kommende år,” siger udviklingsminister Christian Friis Bach.

Læs også: Piværgerligt for de danske virksomheder

Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr uddyber:
”Planen om at skabe et bredt dansk partnerskab for mere ansvarlig tekstilproduktion blev udarbejdet for flere måneder siden. Men sammenstyrtningen af Rana Plaza var en frygtelig katastrofe, der understreger behovet for, at regeringen og tøjbranchen i samarbejde med fagforbund og folkelige foreninger handler med det samme".

Partnerskabet er indgået, og partnerne skal nu i gang med at få lavet nogle aftaler, som kan sikre, at en katastrofe som den i Bangladesh ikke kan ske igen, og så arbejderne i øvrigt får rimelige vilkår, forklarer Pia Olsen Dyhr på ministeriets hjemmeside.

Dansk Initiativ for Etisk Handel er tilfreds
Partnerskabet lægger vægt på arbejdernes løn, sikkerhed og rettigheder, et bedre miljø og mere åbenhed om de danske tekstilfabrikanters leverandører.

Morten Lehmann, næstformand i organisationen Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), der har en lang række af tekstilvirksomhederne som medlemmer, er godt tilfreds:

”En bredt partnerskab med alle interessenter, som vi har indgået i dag, er den eneste vej frem for den svære opgave at forbedre arbejdsforholdene ved symaskinerne i Bangladesh. Når både regering, fagforbund, folkelige foreninger og tøjbranchen spiller ind med, hvad de kan gøre, så har vi chancen for at flytte noget. Det her er et startskud på et forstærket bredt samarbejde, som jeg ser frem til,” siger Morten Lehmann.

Partnerskabet lægger op til, at parternes indsats for bedre produktionsforhold bliver evalueret i begyndelsen af næste år.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

22.05.2026Dansk Mode & Textil

Sponseret

Ny alliance skal styrke ansvarlig forretning i Bangladesh

21.05.2026CSR.dk

FødevareBanken og Salling Group vil have hele landet med på deres model for madspild

CSR.dk

Hvor højt skal man klappe af BioCircs gode nyheder?

CSR.dk

Overgangsalder bliver bedre med vejledning

Erhvervsakademi Aarhus

Sponseret

Nytænkt diplomuddannelse skal gøre Danmarks forsyningskæder mere modstandsdygtige

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

NG Nordic forlænger langsigtet genbrugspartnerskab med Gränges

Dagrofa aps

Sponseret

HKI Ost sætter strøm til leverancerne

CSR.dk

Rema 1000 bliver første kæde i Danish Crowns nye klimaprogram

CSR.dk

Cirkulært byggeri: Flere penge til at få flere byggematerialer tilbage i kredsløb

Dagrofa aps

Sponseret

Nyt chokoladealternativ rykker ind i Danmarks professionelle køkkener

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
TANIA ELLIS - The Social Business Company
Konference
Miniconference: Ethical AI & Digital Sustainability

How can businesses create digital value and impact – responsibly and sustainably?

Dato

22.05.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark (Overgaden Oven Vandet 10, 1415 København K)

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

26.05.2026

Sted

Odense

Dansk Standard
Kursus
Miljøledelse: Brush-Up på standarden ISO 14001:2026

Få en gennemgang af ISO 14001 miljøledelsesstandarden med fokus på opdateringen i 2026 – kurset er perfekt for dig der har forhåndskendskab til standarden og har arbejdet med miljøledelse i praksis og som gerne vil have denne viden genopfrisket.

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

26.05.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

27.05.2026

Sted

Odense