Regeringen og tøjbranchen indgår partnerskab om ansvarlig tøjproduktion

To ministre har sammen med fagforeninger, folkelige foreninger og hovedparten af den danske tøjbranche i dag indgået et partnerskab om at arbejde for at forbedre forholdene for arbejdere i Bangladeshs tøjbranche.

17.05.2013

CSR.dk

Morten Lehmann, næstformand i organisationen Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), der har en lang række af tekstilvirksomhederne som medlemmer, er tilfreds..

På et møde i Udenrigsministeriet i dag indgik udviklingsminister Christian Friis Bach og handelsminister Pia Olsen Dyhr, fagforeninger, folkelige foreninger og hovedparten af den danske tøjbranche et partnerskab om at arbejde for at forbedre forholdene for arbejdere i Bangladeshs tøjbranche. Anledningen er, at tekstilfabrikken Rana Plaza i Bangladesh styrtede sammen med mere end 1100 døde som resultat.

De to ministre er særdeles tilfredse med, at arbejdet med bedre sikkerhed, bedre arbejdsforhold og bedre løn for tekstilarbejderne i Bangladesh kan tage et spring fremad i de kommende år.

Forpligter hinanden
”Hverken den danske regering, de danske tekstilfabrikanter eller de danske tøjkøbere kan være tjent med, at tekstilarbejderne i Bangladesh arbejder under kummerlige forhold til en ussel løn. Nu forpligter vi hinanden på at skabe forbedringer, og det skal vi måles på i de kommende år,” siger udviklingsminister Christian Friis Bach.

Læs også: Piværgerligt for de danske virksomheder

Handels- og investeringsminister Pia Olsen Dyhr uddyber:
”Planen om at skabe et bredt dansk partnerskab for mere ansvarlig tekstilproduktion blev udarbejdet for flere måneder siden. Men sammenstyrtningen af Rana Plaza var en frygtelig katastrofe, der understreger behovet for, at regeringen og tøjbranchen i samarbejde med fagforbund og folkelige foreninger handler med det samme".

Partnerskabet er indgået, og partnerne skal nu i gang med at få lavet nogle aftaler, som kan sikre, at en katastrofe som den i Bangladesh ikke kan ske igen, og så arbejderne i øvrigt får rimelige vilkår, forklarer Pia Olsen Dyhr på ministeriets hjemmeside.

Dansk Initiativ for Etisk Handel er tilfreds
Partnerskabet lægger vægt på arbejdernes løn, sikkerhed og rettigheder, et bedre miljø og mere åbenhed om de danske tekstilfabrikanters leverandører.

Morten Lehmann, næstformand i organisationen Dansk Initiativ for Etisk Handel (DIEH), der har en lang række af tekstilvirksomhederne som medlemmer, er godt tilfreds:

”En bredt partnerskab med alle interessenter, som vi har indgået i dag, er den eneste vej frem for den svære opgave at forbedre arbejdsforholdene ved symaskinerne i Bangladesh. Når både regering, fagforbund, folkelige foreninger og tøjbranchen spiller ind med, hvad de kan gøre, så har vi chancen for at flytte noget. Det her er et startskud på et forstærket bredt samarbejde, som jeg ser frem til,” siger Morten Lehmann.

Partnerskabet lægger op til, at parternes indsats for bedre produktionsforhold bliver evalueret i begyndelsen af næste år.

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.09.2025Fristads Kansas

Sponseret

Smart løsning på overproduktion: Fristads lader dig designe selv

16.09.2025Toyota Material Handling A/S

Sponseret

Toyota Material Handling Danmark certificeret i LEAN Service Excellence

11.09.2025CSR.dk

Resiliens: Sådan bliver I klar til at håndtere den næste krise

11.09.2025CSR.dk

Første automat af genanvendte strømpebukser åbner i Danmark

10.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Små valg, stor forskel – hvem vinder Verdens Bedste Indkøber?

10.09.2025CSR.dk

SCM er (også) en politisk disciplin

09.09.2025Etisk Handel Danmark

Sponseret

Ny guide: Gør en forskel med dit kaffeindkøb

09.09.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kaffecykel til millionforretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart