Renere kanalrundfarter i København

Selskabet Stromma, som bl.a. driver turbådene i København, skifter brændstoftype i sine fartøjer og sænker dermed partikeludledning med op til 38 procent. Derudover arbejder man med elektriske både, men indtil videre halter økonomien.

Canal Tours’ både i København vil fremover sejle renere efter skiftet fra diesel til GTL i brændstoftanken. Foto: Stromma.

30.08.2017

Anders Kampmann, CSR.dk

Sommeren går på hæld, og dermed nærmer en af de helt store turistsæsoner i København og omegn sig også sin afslutning. Et fast indslag for rigtig mange besøgende i den danske hovedstad er en tur rundt på kanalerne og i inderhavnen i en af de populære turbåde, og den oplevelse vil fremover blive renere.

Læs også: Tyskland søsætter første båd drevet af methanol-brændselsceller

Operatøren Stromma, der står bag bl.a. Copenhagen Canal Tours, har nemlig netop udskiftet den almindelige diesel i sine både med det renere GTL-brændstof. Det mere miljøvenlige brændstof reducerer udledningen af skadelige partikler såsom NOx og CO fra dieselmotorer med op til 38 procent sammenlignet med traditionel diesel.

”Dieselmotorers partikeludledning er et velkendt problem. Vi tager nu endnu et skridt i vores miljøindsats og sænker udledningen af partikler fra vores turbåde. Det kommer turisterne og de tusinder af københavnere, der færdes i og omkring havnen til gode”, siger adm. direktør i Stromma Danmark, Mads V. Olesen.

Nem genvej til stor effekt
Den store fordel ved GTL-brændstof er renheden i slutproduktet og at brændstoffet kan hældes direkte på en dieselmotor uden videre tilpasning. I forhold til oliebaseret diesel brænder GTL renere med mindre røg og lugt, og på den måde er GTL, der kommer fra Shell, en nem genvej til at sænke udledningen af skadelige partikler fra dieselmotorer, forklarer Christian Heise, adm. dir. i DCC Energi, som står for salget af Shell GTL i Danmark.

”I en tid, hvor der både fra politisk hold og helt generelt er stigende opmærksomhed på dieselmotors luftforurening i særligt byerne, er GTL-brændstof et interessant alternativ med en umiddelbar og stor effekt. Også i lokalt perspektiv, som i havneområdet og kanalerne i København, er GTL et oplagt alternativ til almindelig diesel og vil være til gavn for alle, som færdes i miljøet”, siger han.

Stromma driver i forvejen to eldrevne både, som sejler i kanalerne i København, netop elektrisk fremdrift er også et område, som man i miljøøjemed arbejder indgåede på at udvikle til kommercielt brug. Indtil videre er økonomien i teknologien dog ikke holdbar, forklarer Mads V. Olesen.

”Vi har konverteret en dieselbåd til eldrift. Dette var på ingen måde billigt, men på den lange bane har vi sparet en del vedligehold. Isoleret set, var det dog ikke en lønsom disposition – men vi retfærdiggør den, eftersom vi skal have os nogle erfaringer og gradvis vil forbedre vores miljøpåvirkning. Dog vil besparelsen for os formentlig være utrolig lille, såfremt vi installerer og anvender elmotor til små manøvrer”, skriver han i en mail til CSR.dk.

Læs også: Norsk rapport: Hybrid-fiskerbåde kan halvere CO2-udslip

Udover kanalbåde i København driver Stromma også Baadfarten på Lyngby Sø, Furesøen, Bagsværd Sø og Vejle Sø i Nordsjælland, og også her vil GTL fremover afløse den traditionelle diesel.

Om GTL-brændstof

  • GTL står for Gas-To-Liquids og er et nyt og renere brændstof, som nu sælges i Danmark.
  • GTL er en syntetisk diesel, der bliver lavet på naturgas af olieselskabet Shell. Det brænder derfor renere end traditionel diesel og har en højere biologisk nedbrydelighed.
  • GTL kan anvendes præcis som almindelig diesel. Det kræver ingen justering af motoren eller anden investering i køretøjet at bruge det.
  • GTL er opløseligt i vand, og ved spild efterlader det hverken oliefilm på vandoverfladen eller diesellugt.
  • Brug af GTL kan sænke partikeludledningen fra dieselmotorer med op til 38 procent sammenlignet med almindelig diesel. Samtidig reducerer det udledningen af skadelige stoffer som NOx og CO. 

Kilde: DCC Energi

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

13.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Vidensdeling på tværs af grænser

09.10.2025CSR.dk

Norwegian vinder udbud om grøn indenrigsrute: Skal flyve på mindst 40 procent bæredygtigt brændstof

09.10.2025CSR.dk

Affaldsvirksomhed på Mors får skarp kritik og flere påbud for ulovlig affaldshåndtering

08.10.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Facilities Mgt leverer på Bæredygtighed

07.10.2025Klimakampen ApS

Sponseret

Sådan kan du spare CO₂ uden at forlade stuen

07.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh vil have dig til at se bag om produkterne

06.10.2025BSR

Sponseret

Climate Week 2025: The World Shows Up at A Critical Time

06.10.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living på Bæredygtighedsfestival: Forbrugerne vil have mere end bare indretning

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J