Resiliens er nøgleordet

Med over 400.000 kunder på verdensplan spiller Bureau Veritas en betydelig rolle i en global omstilling mod bæredygtighed. Derfor er konsulentvirksomheden gået ind i et aktivt samarbejde med CSR LINK om Responsible Lifestyle-konferencen d. 28/9

For os er resiliens ikke bare et modeord, siger Sales & Marketing Manager i Bureau Veritas HSE Tomas Riegels-Jørgensen.

09.09.2016

CSR.dk

På et marked, hvor bæredygtighed vægtes stadigt højere, kan fristelsen til at besmykke sig med lånte fjer være uimodståelig. Talrige eksempler på green washing taler deres eget sprog, og i det daglige høres stadigt oftere virksomheder, som påberåber sig en grøn profil, mens substansen fortoner sig i det luftige.
 
For virksomheder, som går ind i bæredygtighed med ægte ambitioner, udgør det en unfair konkurrenceforvridning og sætter samtidigt pres på at præstere en solid indsats og holdbar dokumentation for virkningen. Det er her, Bureau Veritas kommer ind i billedet som verdensførende på testning, inspektion og certificering.
 
”Basalt set handler vores indsats om at sikre vores kunder ’License to Operate’,” siger Tomas Riegels-Jørgensen, Sales & Marketing Manager i koncernens danske HSE-filial i Kolding.
 
Luger ud i svage punkter
HSE – Health, Safety, Environment – er linket mellem risikominimering og certificering. Hvor certificering tager over med procedurer for god ledelse og styring af processer, går HSE ind og luger ud i virksomhedens svage punkter, der kan ramme den hårdt, før den aner det. Samtidigt styrkes kundernes sikkerhed og forsyningskæden gøres mere robust. Og det har stor fokus hos Bureau Veritas, understreger Tomas Riegels-Jørgensen: ”Vi har netop lanceret vores 2020-plan på koncernniveau, og i den har sikkerhed, etik og upartiskhed i forhold til vores kunder den allerhøjeste prioritet.”
 
Tomas Riegels-Jørgensen fortæller videre, at Bureau Veritas med strategien tager skridt til i højere grad at smelte sammen med sine kunder og bruge sin medicin på sig selv: ”For os er resiliens ikke bare et modeord. Det er nøgleordet for alle vores operationer, hvad enten de foregår ude hos kunden eller i vores egen forretning. Resiliens er simpelthen grundlaget for en bæredygtig vækst, både hos vores kunder og for os selv.”
 
Forøg din virksomheds resiliens
Med FN’s 17 verdensmål for en bæredygtig udvikling er resiliens som en underlæggende diskurs blevet omdrejningspunktet for nogle af verdens største virksomheder. Det var derfor oplagt for Bureau Veritas at indgå et samarbejde med CSR LINK om konferencen Responsible Lifestyle, hvor en række af frontløberne i den bæredygtige omstilling fortæller om, hvordan verdensmålene har sat aftryk i deres forretningsstrategier og ført til udvikling af nye forretningsmodeller, og hvordan det i sidste ende kommer til at give udslag hos os forbrugere.
 
På konferencen kan du møde Bureau Veritas HSE til en snak om 3. parts dokumentation, lovovervågning, miljøvaredeklarationer, miljøledelse, miljømærker, grønne regnskaber og andre ekspertiseområder, og hvordan det øger din virksomheds resiliens og sikrer License to Operate.
 
Implementering af SDG’erne i forretningsstrategien
Responsible Lifestyle byder på en perlerække af stærke cases og aktuelle emner, som fra hver sin vinkel rummer eksempler på, hvordan FN’s verdensmål for en bæredygtig udvikling, de såkaldte SDG’er, implementeres i forretningsstrategier og forretningsmodeller og i sidste ende kommer til at påvirke vores hverdag. På programmet står blandt andre Tesla, BASF, Nykredit, Arla, L’Oréal og NCC, og emnerne dækker bæredygtig produktion og innovation, omstilling til solenergi, bæredygtig transformation, cirkulær økonomi i storskala, bæredygtige investeringer, consumer education og choice editing.
 
Konferencen åbnes med gæstetale af Karen Blincoe, direktør og bestyrelsesformand i bæredygtighedstænketanken Chora Connection, og byder desuden på break-out sessioner om at få succes som bæredygtig virksomhed og om de psykiske barrierer for CSR og vejene til større engagement. Som moderatorer står CSR-kapaciteter som revisions- og konsulentfirmaet EY og managementbureauet Accenture.
 
Se konferencens fulde program og tilmeld på http://www.csr-link.dk/?page_id=1361
 

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

04.05.2026JUC SERVICE ApS

Sponseret

Første hold certificeret i miljøret hos JUC

28.04.2026CSR.dk

Bedre arbejdsmiljø og økonomi med stabil temperatur i byginger

CSR.dk

Blåkläder går mod strømmen og producerer nu 98 procent in-house

CSR.dk

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

CSR.dk

Vi er et vindmølleland, som ikke længere opfører vindmøller på land

CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
How to Tackle Forced Labour in the Nordics

What does forced labour look like in the Nordics? Why do we have forced labour? Which companies will be impacted by the EU Forced Labour Ban regulation? Join our webinar to learn more.

Dato

05.05.2026

Tid

08:30

Sted

Online via Zoom

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

06.05.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

PwC Danmark
Webinar
Voluntary Sustainability Reporting: How and Why

In this webinar you will gain an exploration of why companies choose voluntary sustainability reporting and how transparent, credible ESG disclosures can create business value while managing legal and greenwashing risks.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Cabi
Webinar
Bliv klar til kravene til S’et i ESG

Banker og kunder kræver dokumentation af jeres sociale ansvar. Tilmeld dig webinaret og få vejledning i, hvordan du styrker din virksomheds ESG-position og bliver mere konkurrencedygtig.

Dato

07.05.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Byggeriets Samfundsansvar
Generalforsamling
Årsmøde og generalforsamling

Byggeriets Samfundsansvar afholder generalforsamling og årsmøde den 7. maj 2026. Kom og få indblik i aktuelle initiativer i foreningen. Bliv desuden klogere på, hvordan du kan engagere dig og netværk med andre frontløbere på tværs af bygge- og anlægsbranchen.

Dato

07.05.2026

Tid

12:45

Sted

Tilgår