RGS 90 CSR Rapport 2016

Samfundsansvar står højt på dagsordenen hos RGS 90, og vi har glædet os til at give en samlet fremstilling af vores CSR-indsats i denne rapport. Her kan du læse om det arbejde, vi har gjort i 2015/16, og om vores planer og mål for de kommende år.

23.03.2017

CSR.dk

Bæredygtighed i generne
Vi har gennem mere end 25 år været Danmarks største behandler af jord og bygningsaffald. Og med integrationen af fi rmaet Vandrens i Stigsnæs er vi nu også førende inden for rensning af industrispildevand. Som miljøvirksomhed giver vores kerneforretning en positiv miljøeffekt, da vi genanvender ressourcer og sikrer miljøet mod spredning af forurening.

Vi tilbyder kunderne bæredygtige, sporbare og fuldt transparente løsninger, der gør cirkulær økonomi til en god forretning. Samtidig tager vi ansvar for kvaliteten af vores genbrugsprodukter gennem åbenhed, sporbarhed og høj professionalisme i alle led af behandlingen.

At tænke miljørigtigt og bæredygtigt ligger med andre ord dybt i vores DNA. Med vores CSR-certifi cering har vi nu en ramme og en systematik, så vi kan komme endnu længere.

Vi går gerne forrest
Hos RGS 90 påtager vi os det samfundsmæssige ansvar, som vores rolle og størrelse kræver af os. Vi udvikler løbende vores egen virksomhed, og vi tager aktivt del i udviklingen af branchen og af de lovgivningsmæssige rammer, den opererer under.

Vi kommer længst med samarbejde
Med vores nye strategi ”Breaking new ground” og en styrkelse af vores organisation har vi sat kurs mod øget bæredygtighed og industrialisering i vores virksomhed.

En central del af strategien er tæt samarbejde med ansvarlige kommuner, entreprenører og affaldsproducerende virksomheder. Det er nemlig gennem partnerskaber, vi for alvor kan udvikle værdifulde løsninger, der gavner alle.

God læselyst med rapporten.
Jeg håber, at den giver dig en forståelse af, hvor seriøst og samfundsansvarligt vi arbejder hos RGS 90.

Henrik Grand Petersen, CEO

Rambøll A/S

Sponseret

Bliv klogere på CER

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

18.09.2025BSR

Sponseret

From the Frontlines of Scope 3: Key Lessons from Supplier Engagement Initiatives

17.09.2025CSR.dk

Fra benægtelse til forvirring: Moderne klimaskeptikere vil så tvivl frem for at benægte

17.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Transportbranchen

17.09.2025CSR.dk

ØGO-sag udløser politianmeldelse: ’Grov overtrædelse af loven’

16.09.2025MäRK

Sponseret

Vi får den verden, vi fortæller om

15.09.2025CSR.dk

Cirkulær økonomi vinder frem i klimakommunikationen

15.09.20253H Law

Sponseret

3H Law Miniserie: Bæredygtighed i din branche - Detailbranchen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dakofa
Kursus
En god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning

Et nødvendigt gør-det-selv kursus for såvel udbydere som tilbudsgivere. På dette kursus sætter vi nemlig fokus på rammerne for og kommunernes værktøjer til at sikre en god udbudsproces og en fair kontraktopfølgning i en tid, hvor udbud og kontrakter er et væsentligt link mellem udbydere og entreprenører. Grundet overvældende interesse er dette en gentagelse af kurset fra marts 2025.

Dato

18.09.2025

Tid

10:00

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Environmental Management System Auditor/Lead Auditor Training Course as per ISO 14001:2015 | CQI and IRCA Certified Course ID: 17913

This 5 day course provides the knowledge and skills needed to organize and lead Environmental Management System audits.

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Next Generation QMS Assessment Course

Et virtuelt kursus, som er designet til at give dig en anerkendt metode til at evaluere din virksomheds kvalitetsledelsessystem (QMS) i forhold til best-practice og anerkendte standarder.

Dato

22.09.2025

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Dansk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

22.09.2025

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar September 22, 2025: Sustainable Business Change Manager (Intl/Online)

Are you considering an education in ESG and sustainability? The Sustainable Business Change Manager programme might be the perfect fit for you. If you’re interested but have questions or need tips on how to present the programme’s value internally, join our free Q&A webinar to learn more.

Dato

22.09.2025

Tid

02:00

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold til ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

22.09.2025

Tid

08:30

Sted

Middelfart