Risikostyring og teknologi hænger sammen i forsyningskæden

De teknologiske muligheder for at håndtere risikostyring og understøtte bæredygtigheden i forsyningskæderne er mange. De bedste hjælpemidler er uundværlige for virksomheder med titusindvis af leverandører.

Global Program Manager, Responsible Sourcing fra Ericsson, Jörgen Karlsson, fortalte om den svenske gigants brug af big data i arbejdet med at håndtere risici i sin forsyningskæde. Foto: Anders Kampmann.

24.10.2016

Anders Kampmann, CSR.dk

Moderne teknologi er et overflødighedshorn af muligheder, der kan hjælpe både store og små virksomheder verden over med at minimere risici i deres forsyningskæder og udnytte perspektiverne i eksempelvis den cirkulære økonomi.

Med de udgangspunkt fortalte bl.a. HP og Ericsson om deres erfaringer på netop det område, ved en session på andendagen af Ethical Corporations Sustainable Supply Chain Summit 2016.

Fra Ericsson berettede Global Program Manager, Responsible Sourcing, Jörgen Karlsson, om de udfordringer, den svenske telegigant, der alene på tier 1 har omkring 25.000 leverandører, har med at få overblik over sin forsyningsbase.

”Det er fysisk umuligt for os at nå ud til alle vores leverandører med kontrolbesøg (audits), så derfor bruger vi en risikobaseret tilgang til at identificere de vigtigste. Her har vi en samarbejdspartner, der via sine databaser kan screene dem elektronisk og sætte røde flag på de, der opererer på følsomme områder og er involveret i højrisiko sektorer, fx omkring konfliktmineraler”, sagde han.

Til at følge op på al den data, har Ericsson ansat omkring 200 specialtrænede folk (auditors), der er uddannet i virksomhedens code of conduct og politikker i forhold til sjældne mineraler, antikorruption og arbejdsforhold. Derudover udbyder man webbaserede træningsprogrammer på op mod 16 sprog i alle fire elementer.

Hos computersværvægteren HP handler teknologien i høj grad også, om den koncernen selv fremstiller og de muligheder for cirkulære løsninger, der ligger heri. Som medlem af Re100 under Ellen MacArthur-fonden, er det nemlig noget, man arbejder henimod, fortalte Director, Worldwide Environmental Operations, Kirstie McIntyre.

IT overalt, kæmpe potentiale
”IT er overalt hos alle, og det er en gigantisk ressource – på godt og ondt – som vi kan udnytte langt bedre end tilfældet er i dag, hvor kulturen basalt set hedder brug-og-smid-væk. Derfor vil vi gerne ikke alene lukke materialekredsløbene, men også forlænge levetiden for vores produkter og hjælpe folk med at kunne reparere dem selv”, sagde hun og fortsatte:

”Der er store gevinster i at genanvende materialerne uden at down cycle dem, og derfor arbejder vi også med at indsamle brugt udstyr via eksempelvis take-back-ordninger, der også omfatter produkter fra andre end os selv. Her får vi materialer tilbage, som er kvalificerede og som derfor er lige til at genbruge med kæmpe besparelser til følge”.

Fremadrettet er ingen af de to selskaber i tvivl om, at de teknologiske muligheder fortsat vil spille en stor rolle i deres arbejde med at sikre forsyningskæderne og gøre dem endnu mere bæredygtige. Jörgen Karlsson pegede i den forbindelse på potentialet i big data, som ”… vi kan udnytte endnu bedre via forskellige analyseværktøjer”, mens Kirstie McIntyre bakkede op, og supplerede med muligheden for, at det også kan være med til at skabe yderligere konsolidering på markedet.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Erhvervsstyrelsen skal håndhæve EU’s forbud mod produkter fremstillet ved tvangsarbejde

17.09.2026CSR.dk

Nyt initiativ skal sikre Danmarks første knappe ressource

CSR.dk

Mere end 90 aktører slår et slag for bælgfrugter i uge 43

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

CSR.dk

Cirkulær elektronik skal holde værdierne i produktionen

Dansk Standard

Sponseret

Miljøledelse i værdikæden: Fra konkurrencefordel til forudsætning

Dansk Standard

Sponseret

Standarden for miljøledelse styrker Unika Danmarks vækst og bæredygtighed

Schneider Electric

Sponseret

Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45003 til audit af trivsel og psykisk arbejdsmiljø (del 2)

Den internationale standard for arbejdsmiljøledelse, ISO 45001, fik i 2021 følgeskab af ISO 45003 guidelinen, som beskriver forventningerne til håndtering af trivsel og psykisk arbejdsmiljø i et arbejdsmiljøledelsessystem opbygget efter ISO 45001.

Dato

22.10.2026

Sted

Vejle

PwC Danmark
Webinar
Supply chain resilience: Navigating sustainability requirements

How can companies strengthen supply chain resilience, navigate regulatory requirements, and address sustainability-related risks?

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Dansk Standard
Kursus
Psykisk arbejdsmiljø – introduktion til standarden DS/ISO 45003:2021

På dette kursus får du en indsigt i konkrete metoder og værktøjer til at identificere, håndtere og forebygge psykosociale risici og dermed løbende forbedre det psykiske arbejdsmiljø.

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DTU
Efteruddannelse
Leanværktøjer

Dette kursus, som også er et diplommodul, er målrettet dig, der har brug for en værktøjskasse i arbejdet med implementering af Lean i både private og offentlige virksomheder

Dato

22.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup