Roskilde summede om verdensmålene

FN's verdensmål bandt alle elementer sammen for Roskilde Kommunes årlige sommertræf i Roskilde Kongrescenter, hvor over 250 små og store virksomheder deltog for at få inspiration og dele viden om verdensmålene

Over 250 repræsentanter fra virksomheder, uddannelsesinstitutioner, Boligselskabet Sjælland og kommunen var ved det årlige sommertræf mødt op i Roskilde Kongrescenter for at få inspiration og dele viden om, hvordan man kan arbejde aktivt. FNs Verdensmål blev gjort håndgribelige med hjælp fra eksempler fra innovationsforeningen CORO CoLab Roskilde, der også var til stede ved erhvervstræffet i Roskilde Kongrescenter.

19.09.2019

CSR.dk

Mens enkelte er godt i gang med indfrielsen af et eller flere af FNs verdensmål, har mange virksomheder stadig svært ved at se, hvordan de kan forene FNs Verdensmål med forretning i hverdagen. Verdensmålene og bæredygtige løsninger var derfor temaet for Roskilde Kommunes årlige sommertræf, der i år blev holdt i Roskilde Kongrescenter i modsætning til tidligere, hvor Rådhusets kantine har dannet ramme om det årlige erhvervstræf.

Kongrescenter samlede
Udover Roskilde Kommune og Erhvervsforum Roskilde, der traditionelt har været sammen for værtsskabet om sommertræffet, var CoLab Roskilde og Roskilde Kongrescenter i år også med som arrangører. Dermed opfyldte arrangementet bl.a. verdensmål nr. 17 om at danne partnerskaber. Og det var også det gennemgående tema i erhvervstræffets program, der bl.a. havde til formål at bringe parter sammen om fælles løsninger på forskellige udfordringer.

Om Roskilde Kongrescenter

  • Roskilde Kongrescenter er Sjællands største kongrescenter uden for København. Med 13.500 m2 fordelt på fire haller og flere mødelokaler er der plads til alt fra kurser og gå hjem-møder til konferencer, messer og firmafester, ligesom Roskilde Kongrescenter løbende huser sportsbegivenheder, foredrag og koncerter.
  • Roskilde Kongrescenters mission er at være et moderne kultur-, idræts- og mødecenter med aktiviteter for idrætten, kulturen og erhvervslivet i Roskilde.
  • Kongrescenteret måler deres aktiviteter og succeser ud fra fire bundlinjer: aktivitet, socialt ansvar, bæredygtighed og økonomi.

"Gennem det sidste års tid har vi arbejdet systematisk med FNs 17 verdensmål i Roskilde Kongrescenter. Og som stort konferencested vil vi gerne danne rammen om netværk og videndeling, hvor organisationer, virksomheder og uddannelsesinstitutioner finder sammen om bæredygtige løsninger til gavn for samfundet", siger direktør René la Cour Sell, der sammen med sine medarbejdere i dagens anledning havde iscenesat kongrescenterets store sal med verdensmålene som kulisse.

Over 250 repræsentanter fra virksomheder, uddannelsesinstitutioner, Boligselskabet Sjælland og kommunen var her mødt op for at få inspiration og dele viden om, hvordan man kan arbejde aktivt med ét eller flere af Verdensmålene og gøre dem til en både forretningsmæssig og samfundsmæssig succes. Roskildes borgmester Tomas Breddam (S) bød velkommen, og dagens program blev bundet sammen af formanden for Roskildes Erhvervs- og Vækstudvalg, byrådsmedlem Lars Lindskov (K).

Inspiration og videndeling
Og deltagerne kom vidt omkring bæredygtige løsninger og problemstillinger. På både scenen og blandt de mange stande blev der således drøftet udfordringer om affaldssortering, genanvendelse af plastik, bæredygtige adfærdsændringer, fremtidens bæredygtige boformer samt udviklingen af nye jobmuligheder og fleksibilitet på arbejdsmarkedet for udsatte borgere.

Verdensmålene og bæredygtige løsninger var temaet for Roskilde Kommunes årlige sommertræf tirsdag eftermiddag, der blev afholdt en del anderledes end vanligt som del af et større partnerskab mellem Roskilde Kommune, CORO, Roskilde Kongrescenter og Erhvervsforum, der har en fælles ambition om at få målene til at leve overalt i Roskilde..

Erhvervsforum Roskilde, der organiserer flere end 500 virksomheder, var glad for igen at kunne bidrage til at bringe medlemsvirksomhederne sammen med kommune og aktører inden for innovation og forretningsudvikling.

"Det er vigtigt for det lokale erhvervsliv både at møde ligesindede til netværk og at møde mennesker, der har en anden tilgang til produkt- og forretningsudvikling, end de selv kommer med. Med FNs verdensmål, der kan virke abstrakt for en virksomhedsejer, har det været godt i dag at se konkrete eksempler på, hvordan de kan omsættes til bedre bundlinje i hverdagen. Det var også spændende at høre om muligheder for finansiering af nye produkter og teknologier", understreger bestyrelsesformand Kasper Bæk.

Blandt indslagene var også indlæg fra COROs innovationsforløb CoChallenge, hvor otte organisationer fra Roskilde fremlagde udfordringer, de søgte potentielle samarbejdspartnere til for at udvikle bæredygtige løsninger sammen med.

Herudover gav erhvervsdirektør Jesper Steen Christensen fra Danske Bank en status på de ni nominerede til Roskilde Erhvervspris, der uddeles ved kommunens nytårskur for erhvervslivet i januar, mens satiriker og radiovært Huxi Bach sluttede arrangementet af med et underholdende indslag.

Bureau Veritas

Sponseret

Webinar: Ny ISO-standard skal hjælpe fødevarevirksomheder med at reducere madspild

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

10.10.20253H Law

Sponseret

Når mærker vildleder: EU strammer reglerne for grøn markedsføring

08.10.20253H Law

Sponseret

Nye regler om mærkningsordninger

29.09.20253H Law

Sponseret

Løsninger frem for begrænsninger – juridisk rådgivning

24.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fire ud af fem forbrugere ser bæredygtighed som lige så vigtig som pris og bekvemmelighed

15.09.2025BSR

Sponseret

Partnering with Suppliers to Advance Human Rights Due Diligence

08.09.2025UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

UNGA & Leaders Summit 2025

25.08.20253H Law

Sponseret

Den Grønne Lovguide: CO2-tal og klimadata – hvordan formidler man det juridisk korrekt?

21.08.20253H Law

Sponseret

Dokumentation af grønne påstande – hvad kræver loven?

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
SBT Sector Exchanges: Buildings

In this sector-specific session participants will have the opportunity to go deeper into questions and opportunities regarding the building sector and the SBTi methodology and approach.

Dato

15.10.2025

Tid

09:00

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Scope 3 Strategy: Regulations, Reporting, and Target Setting

Join our upcoming 2025 Webinar Series: As the first webinar in the series, this session will help participants to understand what the latest regulations and requirements mean for their approach to Scope 3 over the short, medium, and long term. Insights from influential bodies, in addition to business case studies, will demonstrate how aligning with the needs of these key stakeholders can justify investment into more effective data collection, stronger collaboration within value chains, and greater transparency in reporting.

Dato

16.10.2025

Tid

15:00

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
Sorghåndtering på arbejdspladsen

Dette kursus giver dig konkrete værktøjer til at håndtere sorg i arbejdslivet – både som leder og kollega.

Dato

20.10.2025

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

21.10.2025

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig forretningsforståelse

Få et 360 graders blik på bæredygtighedsverdenen. Opnå et stærkt fundament af viden, indsigter og værktøjer til at arbejde med den grønne omstilling i din virksomhed. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

DTU
Efteruddannelse
Bæredygtig virksomhedsudvikling

På dette kursus arbejder vi med integration af bæredygtighed i virksomheders strategi og målsætning, værdikæder og miljøledelsessystemer.

Dato

21.10.2025

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup