Smart Grid – også i fjernvarmesystemet

D. 14. marts 2012, afholdte LEC sammen med Fjernvarmens Udviklingscenter og Design2Innovate en udviklingssworkshop om fjerde generations fjernvarme (4GDH). Mange af ideerne handlede om optimering og kommunikation på tværs af værdikæden for fjernvarme

30.04.2012

CSR.dk

Mange af ideerne handlede om optimering og kommunikation på tværs af værdikæden for fjernvarme. Ideerne er nu samlet i et fælles projektoplæg for et koncept for Smart Grid i fjernvarmesystemet.

Formålet med projektoplægget er bl.a. at samle aktørerne på tværs af værdikæden om udvikling af et koncept for bedre kommunikation. Fra forbrugere, fjernvarmeværk, kraftvarmeværk og leverandører til fjernvarmebranchen. Ambitionen er bl.a. at udvikle og demonstrere de teknologier, der skal til for, at visionerne om et 'Smart Grid' kan realiseres - også i fjernvarmesystemet.

Fjernvarme og bedre kommunikation
Formålene med det samlede koncept for intelligent kommunikation i fjernvarmens værdikæde er:

  • At skabe et grundlag for at udvikle strategier og scenarier for optimal drift op mod fremtidens elsystem, hvor sol og vind omdannes direkte til el, og hvor der derfor ikke, i samme omfang som nu, opstår lavværdi energi i forbindelse med elproduktion.
  • At muliggøre integreret modellering af produktion, distribution og forbrug og derved opnå forbedret design og styring i alle led. Dette kan ske ved forbedret kommunikation/udveksling af data mellem modeller for henholdsvis produktion, distribution og forbrug.
  • At udvikle og demonstrere 'Smart' fjernvarmenet løsninger og teknologier.
  • At bidrage med data til fjernvarmeforskningscentret på AAU.

Bæredygtige gevinster

Gevinsterne ved at implementere det skitserede koncept for forbedret kommunikation i fjernvarmesystemet er mange. Grundlæggende vil forbedret kommunikation gøre det muligt at indkoble forskellige varmekilder alt efter tilgængelighed og rentabilitet og dermed bidrage til at fjernvarmen fortsætter med at være et konkurrencedygtigt alternativ.

Realistiske data vil give mulighed for en mere præcis dimensionering af fjernvarmesystemerne i en fremtid med flere lavenergi-huse og i det hele taget bedre isolerede huse. Dermed kan konceptet for Smart Grid i fjernvarmesystemet bidrage til færre anlægsomkostninger og et lavere ressourceforbrug.

Intelligent styring udnytter bygningernes muligheder for at lagre varmen optimalt. På den måde vil bedre kommunikation også give fjernvarmekunderne fordele i form af samme komfort - men lavere energiregning.

Next Stop: EUDP
Lean Energy Cluster og Fjernvarmens Udviklingscenter fortsætter med at udvikle projektet, med henblik på at sende en ansøgning til enten EUDP eller Højteknologifonden senere på året. Projektet er p.t. struktureret i 3 arbejdspakker:

Arbejdspakke 1       
Værktøjer til energisystemanalyse, der kan bruges til fremadrettet vurdering af eksempelvis valg af brændsler.

Arbejdspakke 2   
Forbedret grundlag for dimensionering af fjernvarmeledninger. Varighedskurver for forskellige bygningstyper, anvendelser og energiklasser og maksimal effektens afhængighed af antal forbrugere. Prognoser for forbrug til brug for simuleringsmodeller af fjernvarmenet og produktionsdata. Udveksling af data.

Arbejdspakke 3
On-line prognosebaseret optimering og styring af varmetilførsel i bygninger.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup