Smart Grid – også i fjernvarmesystemet

D. 14. marts 2012, afholdte LEC sammen med Fjernvarmens Udviklingscenter og Design2Innovate en udviklingssworkshop om fjerde generations fjernvarme (4GDH). Mange af ideerne handlede om optimering og kommunikation på tværs af værdikæden for fjernvarme

30.04.2012

CSR.dk

Mange af ideerne handlede om optimering og kommunikation på tværs af værdikæden for fjernvarme. Ideerne er nu samlet i et fælles projektoplæg for et koncept for Smart Grid i fjernvarmesystemet.

Formålet med projektoplægget er bl.a. at samle aktørerne på tværs af værdikæden om udvikling af et koncept for bedre kommunikation. Fra forbrugere, fjernvarmeværk, kraftvarmeværk og leverandører til fjernvarmebranchen. Ambitionen er bl.a. at udvikle og demonstrere de teknologier, der skal til for, at visionerne om et 'Smart Grid' kan realiseres - også i fjernvarmesystemet.

Fjernvarme og bedre kommunikation
Formålene med det samlede koncept for intelligent kommunikation i fjernvarmens værdikæde er:

  • At skabe et grundlag for at udvikle strategier og scenarier for optimal drift op mod fremtidens elsystem, hvor sol og vind omdannes direkte til el, og hvor der derfor ikke, i samme omfang som nu, opstår lavværdi energi i forbindelse med elproduktion.
  • At muliggøre integreret modellering af produktion, distribution og forbrug og derved opnå forbedret design og styring i alle led. Dette kan ske ved forbedret kommunikation/udveksling af data mellem modeller for henholdsvis produktion, distribution og forbrug.
  • At udvikle og demonstrere 'Smart' fjernvarmenet løsninger og teknologier.
  • At bidrage med data til fjernvarmeforskningscentret på AAU.

Bæredygtige gevinster

Gevinsterne ved at implementere det skitserede koncept for forbedret kommunikation i fjernvarmesystemet er mange. Grundlæggende vil forbedret kommunikation gøre det muligt at indkoble forskellige varmekilder alt efter tilgængelighed og rentabilitet og dermed bidrage til at fjernvarmen fortsætter med at være et konkurrencedygtigt alternativ.

Realistiske data vil give mulighed for en mere præcis dimensionering af fjernvarmesystemerne i en fremtid med flere lavenergi-huse og i det hele taget bedre isolerede huse. Dermed kan konceptet for Smart Grid i fjernvarmesystemet bidrage til færre anlægsomkostninger og et lavere ressourceforbrug.

Intelligent styring udnytter bygningernes muligheder for at lagre varmen optimalt. På den måde vil bedre kommunikation også give fjernvarmekunderne fordele i form af samme komfort - men lavere energiregning.

Next Stop: EUDP
Lean Energy Cluster og Fjernvarmens Udviklingscenter fortsætter med at udvikle projektet, med henblik på at sende en ansøgning til enten EUDP eller Højteknologifonden senere på året. Projektet er p.t. struktureret i 3 arbejdspakker:

Arbejdspakke 1       
Værktøjer til energisystemanalyse, der kan bruges til fremadrettet vurdering af eksempelvis valg af brændsler.

Arbejdspakke 2   
Forbedret grundlag for dimensionering af fjernvarmeledninger. Varighedskurver for forskellige bygningstyper, anvendelser og energiklasser og maksimal effektens afhængighed af antal forbrugere. Prognoser for forbrug til brug for simuleringsmodeller af fjernvarmenet og produktionsdata. Udveksling af data.

Arbejdspakke 3
On-line prognosebaseret optimering og styring af varmetilførsel i bygninger.

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

07.01.2026CSR.dk

Klimakrav glimrer ved fravær i historisk militærbyggeri

06.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh gentænker en designklassiker i Zero Waste-materiale

05.01.2026CSR.dk

Kyllingen overtager middagsbordet med eksplosiv hastighed

29.12.2025CSR.dk

Mangler 6,5 milliarder kroner om året: Biodiversitetsrådet advarer om massivt finansieringsgab

18.12.2025Miljømærkning Danmark

Sponseret

Flere miljømærkede kontorartikler i ny SKI aftale

18.12.2025CSR.dk

Danmark vil tage farten af fast fashion

17.12.2025CSR.dk

Velkommen til endnu en omnibus – nu om miljølovgivning

17.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra hotel til moderne boliger – med Merten M-Pure europamateriel

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Virksomhedens bæredygtige strategi

Ønsker du strategisk forståelse i hvordan du arbejder med og implementerer virksomhedens bæredygtige strategier? Deltag på dette kursus og lær om bæredygtige startegier. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

08.01.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 9. januar: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

09.01.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Dansk Standard
Kursus
Orienteringsmøde om Sustainability manager uddannelse

Deltag på orienteringsmøde om Dansk Standards Sustainability manager uddannelse. Mød underviserne, der orienterer om uddannelsens formål, forløb og udbytte. Mød andre potentielle deltagere. Få mulighed for at stille uddybende og afklarende spørgsmål om Sustainability manager uddannelsen.

Dato

12.01.2026

Tid

14:00

Sted

Online

Folkekirkens Nødhjælp
Event
'Kæmp for alt, hvad du har kært' med generalsekretær Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.01.2026

Sted

Odense, København, Aarhus, Haderslev, Aalborg

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001:2022 Foundation – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer i informationssikkerhed med den internationale certificering fra PECB.

Dato

14.01.2026

Sted

København