Sneboldens vej fra toppen

COP21-aftalen sætter allerede nu solide spor i Danmark, for i hele Europa er blikket rettet mod grønne omstillinger og energieffektive løsninger. På Responsible Energy fortæller PKA derfor om en bæredygtig investeringsstrategi for milliarder.

PKA lægger ambitiøs plan for bæredygtige investeringer.

07.09.2016

CSR.dk

Konferencen Responsible Energy d. 26. oktober sætter fokus på, hvordan virksomheder er i fuld færd med at finde solide veje til at opfylde COP21-aftalens ambitioner. Noget drejer sig om teknik, om innovationer – andet om strategi og produktudbud. Og meget handler om prioritering i valg og investeringer. Hos PKA er navnlig investeringer naturligvis centralt - og selvom man allerede har ca. 16 milliarder investeret i energisektoren forventer man omkring 10 milliarder yderligere skal den vej.

”Vi har naturligvis altid haft fokus på, hvordan vi bedst skal forvalte vores medlemmers penge – men både samlet og individuelt har der været klar opbakning til at bevæge os fra sort til grøn. Og med både markedsudviklingen og COP21 in mente bliver det nu klart, at det samtidig også er den bedste vej for vores investeringer, ” siger Peter Damgaard, adm. direktør i PKA, der samlet bestyrer ca. 250 milliarder kroner for danske pensionsopsparere.

”Hos os er tilgangen egentlig både pragmatisk og strategisk på samme tid. Vi har set på, hvor vores investeringer har kunne give den bedste klimamæssige effekt og så helt konkret taget fat på at bede vores investeringsobjekter – i første omgang kulbaserede energiselskaber og miner kloden over - redegøre for, hvordan og hvor hurtigt de ville foretage omstilling fra fossile kilder. Og fik vi ikke gode svar har vi ganske enkelt afviklet vores investering hos dem,” fastslår Peter Damgaard, der dog samtidig anser manglen på entydig sammenligning af CO2-forbrug for en udfordring.

Europæisk koordination
Hos PKA er man dog godt klar over, at selv 250 milliarder blot er en mindre sum i verdensøkonomien. Af samme grund koordineres indsatsen derfor med andre danske og europæiske pensionskasser – og med en samlet indsats fra 125 institutionelle investorer i Europa bliver stemmen skam hørt.

Peter Damgaard påpeger, at det for PKA ikke kun er selskabernes drift, men i høj grad deres strategi, ledelse og fremtidssikring, der afgør kvaliteten af en investering. ”Man kan sige, at vi jo på ingen måde går ind for tvang, men har man som energiselskab reelt ikke en plan for en grøn omstilling – som man i øvrigt er villig til at stå på mål for - ja, så har man på mange måder heller ikke rigtig styr på sin forretning. Og dermed bliver det helt logisk for os, at vores investering kan lægges bedre hos andre. ”

Ting tager tid
Dette fører naturligvis til en tilpasning af PKAs investeringsportefølje. Indtil videre er fokus på energiproducenterne, men det er med i det kommende arbejde, at de store energiforbrugere - som fx transportsektoren og stålindustri - vil komme i søgelyset, men også cleantech-virksomheder i det hele taget. Her og nu er afklaring og tilpasning dog allerede i fuld gang, men man må huske at have tålmodighed med i processen, mener Peter Damgaard. 

”De første vindmølleparker i større skala er i investeringsmæssig forstand spritnye. Og vi ved godt, at det tager tid både at planlægge og bygge de nye energiløsninger – men vi forventer en ambition og en realistisk plan,” siger Peter Damgaard, der er glad for, at vi i Danmark ikke står bagerst i køen - heldigvis. Toget kører nemlig ikke helt i samme tempo rundt omkring; ”I Europa går det fremad. Nordamerika er ikke kommet helt så langt, men vi fastholder vores pres og forventer forandring. Kina er så måske en udfordring indtil videre for at sammensætte planer og være åbne om dem, mens emerging markets i Amerika, Afrika og Asien generelt egentlig har fine ambitioner, men dér giver skalaen og styringen nogle vanskeligheder indtil videre. Det arbejder vi så på.” 

Hør mere om PKAs arbejde for en bæredygtig investeringsstrategi på Responsible Energy d. 26. oktober, hvor PKA sammen med bl.a. DONG, Rambøll, Danfoss, IKEA, Siemens, Novo Nordisk og Rockwool sætter fokus på fremtidens ansvarlige energiløsninger – læs mere om dagen og tilmeld på csr-link.dk.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

09.10.2026CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

09.10.2026Give Steel A/S

Sponseret

Hvordan træffer man de “rigtige” valg for stålkonstruktionens klimaaftryk?

CSR.dk

EU vil ændre reglerne for offentlige indkøb for bl.a. at skubbe den grønne omstilling

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

CSR.dk

Tæppevirksomhed køber ind i lokalt vindmølleprojekt

Klimaskovfonden

Sponseret

Danskerne vil gerne betale mere for mindre CO2

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 20001 lanceres på International Madspildsdag

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense