Solvandvarme skal sikre eksportsucces

Gennem fire år har iværksættervirksomheden Aguasol forberedt sig på at blive en ny vækstvirksomhed på det europæiske milliardmarked for solvandvarme. Produktet bliver først sat i produktion til januar. Godt design og let installation skal sikre Aguasol en solid markedsandel.

18.11.2010

CSR.dk

Aguasol har siden 2006 arbejdet med udvikling af en ny type solvandvarmer. Den adskiller sig fra den normale danske solfanger ved at selve varmtvandsbeholderen sidder direkte på taget. Det har stillet en del krav til designet.

”Vi tager udgangspunkt i de varme lande, men i Danmark passer den perfekt til sommerhuse. Vi har bare ikke dyrket det danske marked endnu, fordi vi først skal lave nogle forsøg,” siger adm. direktør Morten Fuur, Aguasol. Forsøget går ud på, at den færdige solvandvarmer skal monteres på et hus, så man får et bedre indtryk af, hvordan den klarer en dansk vinter.

Milliardmarked venter
På trods af de eksisterende produkters svagheder er europæernes behov for solvandvarmere enormt. De største markeder er nu Tyskland, Grækenland, Italien, Spanien og Frankrig. Aguasols forretningsplan er lagt an på at opnå en markedsandel på fem procent i 2014 og dermed nå en omsætning i nærheden af 100 mio. kroner årligt. Det europæiske marked forventes at vokse som følge af den øgede miljøbevidsthed i enkeltlande og EU. Desuden er der store markeder i Tyrkiet og Sydamerika, hvilket gør Aguasol til en forretning med mulighed for at vokse.

Udover adm. dir. Morten Fuur, udgøres stifterkredsen og ledelsen af civilingeniør Peter Egelund, industriel designer Peter Boldsen og VVS-manden Flemming Fogh. De fire personer dækker sammen med deres bestyrelse dermed stort set alle de kompetencer, der er nødvendige i en iværksættervirksomhed med vækstambitioner.

”EU har truffet en beslutning om, at 20 procent af energiforbruget i alle nybyggede huse skal komme fra vedvarende energikilder. Det skal være del af lovgivningen i alle EU-lande i 2015. I dag er det ”nice to have”, i morgen er det ”need to have”, og ”det er den udvikling, der kommer til at betyde en masse for vores forretning.”

Især Frankrig, Spanien og Tyrkiet er lovende markeder. Morten Fuur nævner at Frankrig har skrevet en 32-punkts plan for gennemførelsen. Et af punkterne er solvandvarmere.

”Der er masser af konkurrenter, men ingen har noget der ligner vores design, og prisen er den samme,” siger han.

Behov for investorer
Indtil videre har den lille virksomhed fået et lån på 1,8 mio. kr. fra Innovation Midt-Vest, som i lighed med innovationshuse i resten af landet blev til i forbindelse med vækstpakken.

”Innovation Midt-Vest, som er dem, vi leger med, er 82 procent ejet af staten, mens de øvrige ejere er store virksomheder i området,” siger Morten Fuur og nævner Grundfos og Bang & Olufsen som eksempler.

”Vi henvendte os først til væksthuset, hvor vi fik hjælp til at komme videre til Connect Denmark. De hjalp os med at få lavet en forretningsplan ud fra den gode, spinkle ide, vi havde oppe i vores hoveder. Og i august 2009 var vi med i et springboard i Århus.”

Efter en tur gennem Teknologisk Institut i Århus fik Aguasol så adgang til den ”låneansvarlige kapital” på 1,8 mio. kr. ”til en frygtelig høj rente – det er jo statens penge”, som Morten Fuur siger.
Det har foreløbig ført til afprøvninger samt bygning af en fuldskala-model med verdenspatent.

Sydeuropæisk princip
”I Sydeuropa har man en tank med 200 liter vand direkte på taget, mens vi i Danmark har en varmtvandsbeholder inde i huset, hvor den er beskyttet mod frost. Den danske konstruktion forudsætter en pumpe. Sådan en findes ikke i vores system, den er selvcirkulerende, det vil sige, at det er den termiske varme, der får den til at virke.”

Solvandvarmeren skal på det europæiske marked sælges gennem installatører, derfor har Morten Fuur har rejst rundt i Sydeuropa og talt med installatørerne, og mange af dem – selv store installationsvirksomheder – var holdt op med at installere dem, fordi det simpelthen var for kompliceret.

”Det er alt det bøvl, vi nu afskaffer med vores produkt. Når det kommer ud til installatøren skal han ikke forholde sig til 15-20 enkeltdele. Her kommer der to papkasser, altså to dele som skal monteres, og det er så det.

”Produktet er effektivitetsmæssigt fuldt på højde med det bedste på markedet – blandt både solfangere og solvandvarmere,” siger Morten Fuur på jysk. Om den bliver ti eller femten procent mere effektiv end de eksisterende, ved han endnu ikke.

Han ved dog, at virksomheden har et godt produkt med et stort potentiale, og han er optimistisk, hvad angår fremtidige investorer. Indtil videre har Aguasol et samarbejde med andre virksomheder om den kommende produktion.

”Vi skal bruge fem til ti millioner kr., hvis vi skal have fart på.”

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

27.08.2026CSR.dk

Så har Velux beskyttet al den skov, de har lovet

26.08.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

CSR.dk

Hvad er op og ned i SBTi's nye standard?

CSR.dk

Frokostordningen vækker store følelser, når der skal flere planter i

CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Dagrofa Foodservice opsætter solceller på 21 butikker

Schneider Electric

Sponseret

Hvilken robot skal du vælge?

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

01.09.2026

Sted

Hindsgavl Slot, Middelfart

Bureau Veritas
Kursus
Leverandørstyring

Leverandørstyring og kædeansvar bliver en stadig vigtigere parameter, når din virksomhed skal efterleve krav i gældende ISO-standarder og i nye EU-direktiver. Det er derfor vigtigt, at du har styr på dine leverandører, og om de lever op til din virksomheds krav til kvalitet, miljø, arbejdsmiljø, CSR mv.

Dato

01.09.2026

Sted

Frederikshavn

Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Aros Business Academy
Kursus
Den Intensive Projektlederuddannelse (DIPLU)

Bliv projektleder på 6 intensive dage! Vi har skruet et program sammen, hvor du får alle værktøjerne til at STYRE og LEDE dine projekter sikkert i mål. Projektlederuddannelsen består af 3 moduler og vil komme både dig, dit team og din arbejdsgiver til gavn

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Etisk Handel Danmark
Kursus
Modul 1: Kom godt i gang med due diligence

Lær, hvordan du går fra flotte politikker til konkret arbejde med at finde og prioritere risici i din virksomhed

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Jylland - nærmere lokation følger

Dansk Standard
Kursus
Bliv Sustainability Manager og vær med til at drive forandringen i din virksomhed

På uddannelsen som Sustainability Manager hos Dansk Standard får du den nødvendige viden og ekspertise til at drive indsatser med fokus på bæredygtighed. Fire moduler og otte undervisningsdage fordelt over fire måneder

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Nordhavn, København