Spire-blyant er en stor succes i udlandet

Den bæredygtige blyant Sprout, som kan spire efter tre-fire uger i jorden, storhitter i udlandet. Succesen er hjulpet godt på vej af bloggere fra hele verden.

I Danmark har 'Sprout' fået den meste omtale via medierne - både online, på tryk og i tv. Foto: Sprout/Rasmus Malmstrøm..

18.12.2014

CSR.dk

Michael Stausholm stiftede i 2013 virksomheden 'Sprout', som har kontorer i Høje Taastrup, Boston og Amsterdam. Foto: Sprout/Rasmus Malmstrøm..

For halvandet år siden satte den danske iværksætter Michael Stausholm verdens første blyfri blyant i produktion. Blyanten går under navnet ’Sprout’, og det særlige ved den er, at den – ud over at være blyfri – kan plantes og spire til krydderurter, blomster eller grøntsager.

Læs også: CSR-initiativ: Plant din blyant

Den bæredygtige blyant har fået stor succes i udlandet, og Michael Stausholm sælger månedligt 120.000 blyanter i 50 forskellige lande. Kendskabet til den særlige blyant er især blevet udbredt af bloggere, skriver markedsføring.dk.

”Indtil nu har omkring 2.000 bloggere fra hele verden skrevet om vores blyant. Derudover kommer medier, som ønsker at anmelde, vise eller omtale os. Interessen har været så overvældende, at vi har en fuldtidsansat, der kun tager sig af henvendelser fra blogs og medier”, siger Michael Stausholm til markedsføring.dk.

Verdensomspændende omtale
Bloghenvendelserne kommer fra mange lande, heriblandt England, Italien og Tyskland. 

Læs også: Nu kan papir forvandles til blomster

”I Italien er bloggerne gået amok. Over 200 blogs har omtalt os, og salget er steget så meget, at Italien i dag er vores største marked. I England var det en mor, der bloggede om os som den første, og derefter henvendte medierne sig, blandt andet Metro i London. Og i Chile blev vi omtalt på en blog med 3,2 millioner læsere, hvilket fik efterspørgslen fra Sydamerika til at stige enormt”, fortæller Michael Stausholm til markedsføring.dk.

De blogs, som viser mest interesse for den spirende blyant, omhandler familieliv og børn, planter og økologi samt anmeldelse af nye produkter.

Læs også: Plant din blyant er nu Walmart-nomineret

Den bæredygtige blyant plantes i jord, når den er så lille, at det ikke længere er muligt at bruge den som skriveredskab. Blyanten indeholder sprøjtefri frø, som kan spire til eksempelvis koriander, cherrytomater, grøn peberfrugt eller blomsten morgenfrue.

-KLZ

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

Ahlsells interne transport er helt elektrisk

30.10.2026CSR.dk

26.10.2026CSR.dk

God økonomi i cirkulære løsninger i belysning

CSR.dk

Skandalesager kan hænge ved et brand i årevis

CSR.dk

Virksomheder kan nu søge 230 millioner kroner til cirkulære løsninger

CSR.dk

Danmark er til FN's biodiversitetstopmøde uden mål, statusrapport eller minister

Give Steel A/S

Sponseret

Give Steel styrker CO2-dokumentation med projektspecifikke EPD’er

CSR.dk

Fra restprodukt til foder: Arla og Salling Group i nyt pilotprojekt

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Klimaskovfonden

Sponseret

Holst Engineering giver en julegave, der vokser år efter år.

Schneider Electric

Sponseret

Vandstress er en forretningsrisiko: Over 1 ud af 3 nordiske industrivirksomheder melder om produktionstab

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Foredrag i København: Idealer i en kynisk tid

Med udgangspunkt i sin nye bog 'Idealer i en kynisk' tid inviterer generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp Jonas Nøddekær til et foredrag om en verden i opbrud.

Dato

04.11.2026

Tid

19:00

Sted

Vartov, Farvergade 27. 1463, København K

DTU
Efteruddannelse
Ledelse og facilitering

Vil du være god til at facilitere møder, workshops, projekter og lignende? Og vil du kunne understøtte relationelle processer, der skaber værdi, mening og ønsket effekt?

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtig digital transformation

Vil du sætte gang i eller drive virksomhedens digitale udvikling i en bæredygtighed retning? Så er dette 4-dages kursus det rette sted at starte.

Dato

06.11.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn