Stor interesse for årets Building Green

Interessen for Danmarks største fagmesse for bæredygtige byggeløsninger, Building Green, som sættes i gang den 29. oktober, er i år særligt høj. Det skyldes blandt andet, at København i den pågældende periode er midtpunkt for flere bæredygtige initiativer.

28.10.2014

CSR.dk

Antallet af forhåndstilmeldinger til årets Bulding Green ligger 20 procent højere end sidste år. Foto: Building Green..

Fra den 29. til 30. oktober lægger Forum i København grund til årets Building Green-fagmesse. Messen er årets bæredygtige begivenhed i byggebranchen, og i år har fagmessen haft endnu højere interesse end tidligere.

Den store interesse for årets messe kommer ikke kun fra danske arkitekter, bygherrer, rådgivere og øvrige aktører i byggeriet, men også fra flere internationale branchefolk.

Building Green har på nuværende tidspunkt 20 procent flere forhåndstilmeldinger end på samme tidspunkt sidste år, og messen oplever især en stor stigning i antallet af udenlandske deltagere, som forventer at kigge forbi i løbet af de to messedage.

Læs også: Danmarks grønne løber rulles ud for internationalt arkitekt-stjernetræf i oktober

Årsagen er blandt andet, at København både under og umiddelbart efter Building Green er samlingspunkt for en lang række bæredygtige initiativer – fra FN’s klimapanel IPCC’s fremlæggelse af sin femte hovedrapport til events på gadeplan i forbindelse med Sharing Copenhagen-initiativet, der året igennem har fejret Københavns udnævnelse til Europas Grønne Hovedstad 2014.

Grønne netværk hitter
Ud over paneldebatten ”Det grønne monopol”, hvor blandt andet afgående klimakommissær Connie Hedegaard medvirker, relancerer årets Building Green netværkssuccesen Green Connections, som i år har fået særlig stor international interesse.

”Green Connections fungerer som et speeddating-koncept for professionelle. Idéen er at skabe et fælles forum for beslutningstagere, udbydere og branchefolk inden for energieffektivt og bæredygtigt byggeri. Her har deltagerne mulighed for at præsentere, diskutere, udvikle og udbyde nye projekter og idéer i 1:1-møder med nye forretningspartnere og kunder”, siger Mette Grydehøj Post, senior project manager hos Building Green, i en pressemeddelelse.

Læs også: Verden venter på klimarapport fra København

Building Green byder i år også på et konference- og seminarieprogram, og fagmessens andendag åbnes af klima-, energi- og bygningsminister Rasmus Helveg Petersen.

-KLZ

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.04.2026CSR.dk

Ny rapport: Sådan bygger man regenerativt

20.04.2026Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

CSR.dk

Innovativt barselstiltag i købmandsbranchen giver hæder til CEO

CSR.dk

Ny forskning: Psykologisk tryghed giver ikke resultater i isolation

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

CSR.dk

Danskerne panter flere dåser og flasker end nogensinde før

Schneider Electric

Sponseret

Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

CSR.dk

Andel Energi reducerer hosting-udledning med 94 procent

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Webinar
Webinar: Få indsigt i ISO 9001, ISO 14001 & ISO 45001

Deltag på dette webinar, hvis du ønsker et indblik i muligheder og fordele ved en certificering i ISO 9001, ISO 14001 eller ISO 45001.

Dato

16.04.2026

Tid

08:45

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Kursus
Effektiv ESG med AI - 2,5 dages masterclass I Forår 2026

Få styr på, hvordan AI kan effektivisere og styrke dit ESG-arbejde. Det betyder, at du kan levere hurtigere, skarpere og mere værdiskabende resultater – uden at gå på kompromis med kvalitet eller ansvarlighed.

Dato

21.04.2026

Tid

09:00

Sted

Kosmopol, Fiolstræde 44, 1171 København K

Dakofa
Seminar
EU's nye bioøkonomistrategi og de danske muligheder

EU har netop lanceret den nye bioøkonomistrategi "Strategic Framework for a Competitive and Sustainable Bioeconomy", der sætter kursen mod en grønnere, mere konkurrencedygtig og selvforsynende økonomi ved at fremme bæredygtig brug af biologiske ressourcer og bio-baserede løsninger.

Dato

21.04.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001 Intern Auditor

På ISO 14001 Intern Auditor træner du forskellige auditeringsteknikker og -værktøjer, og hvordan du udfører intern audit af din virksomheds miljøledelsessystem i henhold til de strategiske og operationelle kravelementer i ISO 14001 standarden.

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle

Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 i praksis Videreudvikling og systemoptimering

For tidligere deltagere på Lead Auditor-kurser og andre erfarne kvalitetsfolk

Dato

22.04.2026

Sted

Vejle