Stor-udledere af CO2 øger indsatsen i nyt samarbejde

Sektor-specifikke CO2-initiativer samles nu under en hat for at få større slagkraft og for at involvere alle nøgleaktører i indsatesen for at decarbonisere. .

Mission Possible Partnership er en brik i spillet om at få mest mulig omstilling hurtigst muligt. .

03.02.2021

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Målet er det samme: Alle virksomheder skal omlægge deres forretning, så den ikke længere udleder CO2. Men vejen dertil er langt fra den samme. For nogle virksomheder har omstillingen omkostninger store nok til at kunne lægge virksomheden i graven.

Internationalt taler man om ”hard to abate-sectors”, som er tung industri og transport f.eks., aluminium, stål, cement, kemisk virksomhed, og tung vejtransport, flytrafik og shipping. Tilsammen udgør disse syv sektorer 30 procent af de globale udledninger af CO2. 

Plan for hele økosystemet
Nu er omkring 400 virksomheder fra transportsektoren og den tunge industri gået sammen for at få fart på omstillingen gennem en økosystems-tilgang. Det er grundlaget for partnerskabet ”Mission Possible”, som blev lanceret under den virtuelle Davos-uge sidst i januar, afholdt af World Economic Forum.

Netop økosystems-tilgangen betyder også, at det ikke kun er de 400 selskaber selv, der bliver en del af Mission Possible Partnerskabet, men også repræsentanter for deres kunder, leverandører, banker, aktionærer og lovgivere. Planen er, at de sammen skal udvikle veje til netto-nul udledninger og skabe klarhed over, hvad der skal til få at nå det mål.

Som ganske meget andet klima-arbejde i 2021, peger også Mission Possible Partnerskabet hen mod COP26, FN’s klimatopmøde, som er udsat fra 2020. Ved lanceringen af partnerskabet forklarede man således, at målet for 2021 er at kunne vise, hvordan man når til net-zero inden for shipping, luftfart og stål, så alle er klar over, hvad der skal gøres, og hvem, der skal gøre det – inklusiv investeringsbehov. I løbet af de næste tre år er planen at gøre det samme for lastbilstransport, kemisk virksomhed, cement og aluminium, og i løbet af fem år vil man give sig i kast med andre sektorer, f.eks. landbrug og fødevarer.

Det nye – samlende – Mission Impossible Partnership vil samle de kritiske aktører, som kan få omstillingen til at ske. En central idé for partnerskabet er således, at Paris-aftalens fokus på nationale mål ikke får skabt omstillingen i de globale industrier, og at landestrategierne skal bakkes op af sektor-strategier.

En rapport fra foråret 2020 viste da også, at mange af de største virksomheder i de berørte brancher er nødt til at skrue vældigt op for ambitionsniveauet. Så mange som 80 procent af de store udledere har ikke planer for, eller resultater der lever op til, Paris-aftalens 2 graders mål.

Initiativet er bl.a. finansieret af Amazon's Jeff Bezos’s Earth Fund og Bill Gates’s Breakthrough Energy.

Rigeligt at bygge på
Mission Possible-partnerskabet står ikke på bar bund i udførelsen af de opgaver. Faktisk er partnerskabet primært en fælles organisering og koordination mellem syv eksisterende partnerskaber.

  • Getting to Zero Coalition – hvor 157 virksomheder fra shippings økosystem arbejder for at gøre det net-zero skibsfart mulig. Det projekt ledes af Global Maritime Forum, som er nabo til Danse Rederier i Amaliegade i København
  • Clean Skies for Tomorrow – hvor 80 virksomheder i luftfart og omgivende brancher samarbejder om decarbonisering.
  • Road Freight Zero Coalition – hvor 40 virksomheder arbejder med at find egode løsninger på  behovet fortung vejtransport uden CO2-udledninger.
  • Low-Carbon Emitting Technologies – som samler 20 virksomheder I arbejdet med at accelerere rejsen mod netto nul udledninger for kemisk industri,
  • Net-Zero Steel Initiative – med 12 virksomheder fra stål-industrien.
  • Aluminium for Climate – hvor 12 organisationer udvikler teknologi og prøver at stimulere efterspørgslen på lav-emissions aluminimum.
  • Clean Cement Coalition – hvor tv oaf de store selskaber i branchen er I færd med at udviklie standarder og stimulere efterspørgsel.

Det hele peger i samme retning
Mission Possible Partnerskabet skal ikke blot lave de førnævnte forslag til planer for de enkelte brancher. Den helt store samtænkning op til COP26 har tydeligvis været i gang, for partnerskabet skal også være den måde, de føromtalte ”hard to abate sectors” leverer deres bidrag til ”Race to Zero Breakthroughs”-projektet, som også blev lanceret i løbet af det virtuelle Davos i sidste uge.

Dét projekt, som kommer fra FN og COP26-værterne Storbritannien og Italien, har sat kort- og langsigtede mål for omkring 20 sektorer i den globale økonomi. De kan ses her og blev ved lanceringen omtalt som noget, virksomheder, regeringer og civilsamfundet kan samarbejde om forud for COP 26. 

amfori a.i.s.b.l.

Sponseret

ESG i forsyningskæden: Sådan gentænker du risikostyring i en verden i forandring

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

17.11.2025Schneider Electric

Sponseret

WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

17.11.2025Forenede Service

Sponseret

Forenede Service bidrager til produktion af solenergi i nyt partnerskab

13.11.2025CSR.dk

Nyt studie: Danmark blandt de dårligste i verden til at genanvende plastik

11.11.2025Comm2ig

Sponseret

Millioner af computere står overfor at blive udfaset verden over. Men er det på det rigtige grundlag?

07.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

OOhh Private Label: Skræddersyede designløsninger med ansvarlig produktion i centrum

06.11.2025Lübech Living ApS

Sponseret

Lübech Living åbner ny butik i Aalborg

03.11.2025SUSTAINX ApS

Sponseret

Klimaregnskabets fire modningsniveauer

03.11.2025Klimaklar

Sponseret

Klimaregnskab med effekt på arbejdsglæde og datakvalitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
OHSMS ISO 45001:2018 Lead auditor arbejdsmiljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret OHSMS ISO 45001:2018 Lead Auditor Arbejdsmiljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af arbejdsmiljøledelsessystemer i henhold ISO 45001:2018 og i overensstemmelse med ISO 19011 og ISO 17021 standarderne.

Dato

17.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

19.11.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
Grundlæggende miljølovgivning

Dette kursus om grundlæggende miljølovgivning giver dig, der arbejder med ledelsessystemer en indføring i lovgivning angående miljøbeskyttelse, som er relevant, når du for eksempel udfører audits i henhold til ISO 14001. Du får en indføring i centrale love, bekendtgørelser og vejledninger samt disses indbyrdes samspil – det hele tilsat praktiske eksempler.

Dato

19.11.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle

Danmarks Medie- og Journalisthøjskole
Kursus
ESG-kommunikation: Fra strategi til stærke fortællinger

Du lærer at se og forstå det kommunikative potentiale i ESG og samfundsansvar. Dine undervisere Mette Gert Boldt og Line Schmeltz sørger for, at du efter kurset kan arbejde mere strategisk og kreativt med ESG-fortællinger i din organisation.

Dato

19.11.2025

Tid

10:00

Sted

Amagerfælledvej 190, 2300 København S

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
Kom godt i gang med ESG og arbejdet med bæredygtighed i praksis - Århus

Dette arrangement har til formål at hjælpe små og mellemstore virksomheder, der gerne vil i gang med at lave en ESG-opgørelse eller allerede har taget de første skridt mod bæredygtighed, men har behov for konkrete værktøjer, viden og sparring for at komme videre i praksis.

Dato

19.11.2025

Tid

12:00

Sted

Rytoften 3, 8210 Aarhus, Danmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27002:2022 Foundation - Certificeret af PECB

Vores ISO/IEC 27002 Foundation giver dig det nødvendige overblik over de nye sikkerhedsforanstaltninger til beskyttelse af informationer. Kurset afvikles som fysisk klasseundervisning og giver adgang til at tage online-eksamen og opnå den tilhørende ISO/IEC 27002 Foundation certificering hos PECB.

Dato

20.11.2025

Sted

København Ø