Store demonstrationer i vente til COP21

Når klimatopmødet COP21 løber af stablen i Paris til efteråret, ventes flere hundredetusinde demonstranter at indtage den franske hovedstad.

Paris er vært for COP21 til december, herunder en større demonstration dagen inden den officielle åbning..

05.08.2015

CSR.dk

De fleste danskere husker nok de kaotiske scener i og omkring København i december 2009, da massive demonstrationer satte sit præg på såvel bybillede som avisforsider og nyhedsudsendelser. Anledningen var naturligvis FNs store klimakonference, COP15, med deltagelse af toppolitikere fra hele verden.

Læs også: WWF: ”COP20 i Lima leverede kun det absolut nødvendige”

Den næste udgave af topmødet, COP21 i Paris, der bliver afviklet fra den 30. november til den 11. december i år, får efter alt at dømme lignende udfordringer at skulle forholde sig til. I hvert fald har over 200.000 mennesker fra hele verden allerede skrevet under på, at de regner med at være i byen til en stort anlagt klimamarch den 29. november, dagen inden konferencens officielle åbning.

Det er den webbaserede NGO Avaaz, der står bag eventet, som 229.682 i skrivende stund har meldt sig til på organisationens hjemmeside. Om de så alle sammen dukker op i byernes by er en anden snak, men budskabet er ikke til at tage fejl af:

Politikerne til topmødet, som Avaaz selv kalder årtiets vigtigste, skal ikke være i tvivl om vægten af det ansvar, disse mange tusinder placerer på deres skuldre. Som Avaaz skriver; ”[Mødet] kan blive en ledestjerne til at navigere væk fra klimakatastrofen og signalere til politikere, bestyrelseslokaler og aktiemarkeder at de beskidte energiformers ære er ovre.”

Læs også: COP19 blev en gyser

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.04.2026Elis Danmark A/S

Sponseret

Fra engangsplast til en cirkulær løsning på Center Parcs Nordborg Resort

27.04.2026Comm2ig

Sponseret

Gemmer den cirkulære forretningsmodel på skjulte fordele, vi tidligere ikke har haft fokus på?

CSR.dk

Uventet generationsforskel for rejser og bæredygtighed

CSR.dk

Verdens mest anvendte miljøstandard er blevet opdateret

Aalborg Kongres & Kultur Center

Sponseret

AKKC slår rekord i affaldsindsamling: 75 kilo på halvanden time

Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Moving Every Stone: How Lessebo Paper Aligns Craft, Chemistry and Continuous Improvement

Bureau Veritas

Sponseret

ISO 50001 giver Salling Group fuld kontrol over energiforbruget

CSR.dk

Øget samarbejde vil sende endnu mere ren strøm gennem Norden

Schneider Electric

Sponseret

TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

Schneider Electric

Sponseret

Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
ISO 9001 Intern Auditor

Bliv ISO 9001 Intern Auditor

Dato

11.11.2025

Sted

Kongens Lyngby

JUC SERVICE ApS
Uddannelse
Certificering i Miljøret

Teoretisk og praktisk fundament for håndtering af miljøretlige sager.

Dato

27.04.2026

Tid

09:00

Sted

JUC, Vesterbrogade 4A, 1620 København V

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Circular Economy Starter Pack

Kickstart your company’s work on circular economy and unlock new opportunities

Dato

27.04.2026

Tid

13:00

Sted

Online via Zoom

Comm2ig
Event
Mange taler om Cirkulær It. Men hvem leverer det faktisk?

På LOOP Forum viser vi, hvordan visioner bliver omsat til konkrete, målbare resultater. Du møder tre aktører med hver deres perspektiv: It-forhandleren, serviceleverandøren og den store virksomhedskunde.

Dato

28.04.2026

Tid

11:00

Sted

Lokomotivværkstedet, Kbh

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

29.04.2026

Sted

Online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 29. april: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

29.04.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom