Store demonstrationer i vente til COP21

Når klimatopmødet COP21 løber af stablen i Paris til efteråret, ventes flere hundredetusinde demonstranter at indtage den franske hovedstad.

Paris er vært for COP21 til december, herunder en større demonstration dagen inden den officielle åbning..

05.08.2015

CSR.dk

De fleste danskere husker nok de kaotiske scener i og omkring København i december 2009, da massive demonstrationer satte sit præg på såvel bybillede som avisforsider og nyhedsudsendelser. Anledningen var naturligvis FNs store klimakonference, COP15, med deltagelse af toppolitikere fra hele verden.

Læs også: WWF: ”COP20 i Lima leverede kun det absolut nødvendige”

Den næste udgave af topmødet, COP21 i Paris, der bliver afviklet fra den 30. november til den 11. december i år, får efter alt at dømme lignende udfordringer at skulle forholde sig til. I hvert fald har over 200.000 mennesker fra hele verden allerede skrevet under på, at de regner med at være i byen til en stort anlagt klimamarch den 29. november, dagen inden konferencens officielle åbning.

Det er den webbaserede NGO Avaaz, der står bag eventet, som 229.682 i skrivende stund har meldt sig til på organisationens hjemmeside. Om de så alle sammen dukker op i byernes by er en anden snak, men budskabet er ikke til at tage fejl af:

Politikerne til topmødet, som Avaaz selv kalder årtiets vigtigste, skal ikke være i tvivl om vægten af det ansvar, disse mange tusinder placerer på deres skuldre. Som Avaaz skriver; ”[Mødet] kan blive en ledestjerne til at navigere væk fra klimakatastrofen og signalere til politikere, bestyrelseslokaler og aktiemarkeder at de beskidte energiformers ære er ovre.”

Læs også: COP19 blev en gyser

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

17.06.2026CSR.dk

Vinhandler giver kunder adgang til estimerede CO₂-data på tusindvis af produkter

17.06.2026Vugge til Vugge ApS

Sponseret

Golden Goose: Fibre-Led Circularity in Luxury Fashion

CSR.dk

Medarbejderne på Sunset Boulevards hovedkontor har nu haft fri i et år

CSR.dk

Standarder for det digitale produktpas er klar

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Ny EU-kurs for kemi kan gøre det sværere for forbrugerne

CSR.dk

Vi kan ikke løse klimakrisen som forbrugere

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell og Coor indtog Madens Folkemøde: Grøn smag og god dialog på menuen

CSR.dk

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

NKT (Denmark) A/S

Sponseret

NKT opnår sin første CO₂‑neutrale fabrik i Nordenham

Schneider Electric

Sponseret

Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
ISO 9001 diplomkursus i kvalitetsledelse - 2 dage

På dette to-dages ISO 9001 kursus præsenteres du for indholdet i ISO 9001 standarden. Samtidig lærer du, hvordan de enkelte krav til kvalitetsledelse bør efterleves i praksis. Kurset i ISO 9001 tager dig igennem de forskellige faser ved implementering af et ledelsessystem for kvalitet.

Dato

22.06.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

22.06.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 22. juni: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

22.06.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online