Supermarkedskrig over dyrevelfærdsmærke

Kampen om dyrevelfærdsmærkning af svinekød er trådt ind i en ny fase. De to dominerende supermarkedskæder har valgt side.

Der er lagt op til kamp mellem to udgaver af et dyrevelfærdsmærke for svinekød. Foto: Josh Wedin.

11.05.2016

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Fra sommeren 2017 vil man kunne se regeringens dyrevelfærdsmærke på svinekød i kølediske i hele landet. Det mærke bakker Dansk Supermarked, De Samvirkende Købmænd, Lidl og Aldi op om. Men allerede inden udgangen af 2016 vil COOP begynde at mærke kød efter en anden ordning.

Sådan står sagen efter i går, hvor begge parter lancerede planerne for deres mærke. COOP er dog ikke klar til at fortælle, hvordan deres kriterier vil se ud, eller hvem de konkret samarbejder med. Men det er ”anerkendte forskere og organisationer”, siger de til Landbrugsavisen.

Svinekød og dyrevelfærd i dag

  • To-tre procent af den samlede danske svineproduktion, foregår under vilkår, der svarer til mærkets krav til det 2- og 3-stjernede niveau.
  • Af den del af svineproduktionen, som leveres til det danske marked, vil 15-20 procent i dag kunne få dyrevelfærdsstjerner.
  • Målet er at flere især 1-stjernede produkter vil øge den andel til omkring 50 procent i løbet af nogle år.

Regeringens mærke for dyrevelfærd mødte kritik fra flere sider, da det først blev præsenteret i begyndelsen af 2016. En del af den kritik vil COOP’s mærke inkorporere. F.eks. vil økologisk og frilandsproduktion ikke være i samme kategori. 

Har alle råd til dyrevelfærd?

Selve ideen om et mærke, er alle dog enige om, er god.

”Vi er enige i, at der mangler et dyrevelfærdsmærke under niveauet for økologi og friland. Der er langt op til frilandskød og økologisk gris pengemæssigt – det kan vi sådan set godt se,” siger Signe Frese, chef for samfundsansvar i COOP til Landbrugsavisen.dk.

Netop muligheden for at flere vil have råd til at betale for bedre dyrevelfærd, har været drivkraften for Dansk Supermarkeds opbakning til regeringens forslag.

”Blå himmel og græs under maven til dyrene giver meget dyre produkter, og det har kun ganske få danskere råd til at købe. Det vil vi gerne undgå,” siger Helene Regnell til Danmarks Radio.

Ifølge Miljø- og Fødevareministeriet siger otte ud af ti danskere, at de gerne vil betale lidt mere for, at dyrene har haft det bedre under opdrættet.

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSRD+CO

Sponseret

Hvem tager skraldet for manglende ESG-data?

25.02.2026CSR.dk

Hjælp dine leverandører med at levere de data, du har brug for

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online