Tekstilvirksomheder bakker op om ny Bangladesh-aftale

Seks danske tekstilvirksomheder har netop skrevet under på en ny international Bangladesh-aftale. Glædelig nyhed, men ærgerligt, at de danske virksomheder kommer haltende bagefter store udenlandske virksomheder, mener Danwatch.

Formanden for den uafhængige CSR-vagthund Danwatch, Mads Klæstrup Christensen, glæder sig over, at aftalen er skrevet under, men opfordrer danske tekstilvirksomheder til at turde gå skridtet videre og indføre åbne leverandørlister..

25.06.2013

CSR.dk

Seks danske tekstilvirksomheder underskrev mandag 24. juni en ny international aftale, som skal forebygge katastrofer i lighed med den for to måneder siden, som kostede 1.100 tekstilarbejdere livet på en fabrik i Bangladesh.

Den internationale aftale forpligter virksomhederne til at sikre, at også underleverandører overholder et minimumskrav i forhold til sikkerhed og etik.

Læs også: EU truer med at fratage Bangladesh handelsfordele.

Formanden for den uafhængige CSR-vagthund Danwatch, Mads Klæstrup Christensen, siger, at underskrifterne er en rigtig god nyhed:

God nyhed - men kommer for sent
"Man kan selvfølgelig sige, at underskrifterne kommer lidt sent - virksomhederne har åbenbart haft deres grunde til at tøve. Jeg mener dog, at danske virksomheder har meget at vinde ved gå videre end denne aftale. De bør indføre åbne leverandørlister lige som H&M har gjort".

Hvad kan virksomhederne vinde ved åbne leverandørlister?

"Verden ændrer sig lige nu hastigt på det her område. Det vil være godt for virksomhederne at være mere på bølgelængde med deres kunder, som begynder at interessere sig mere for, at de tekstilarbejdere, der syr det tøj, vi alle sammen går i, skal have ordentlige forhold", siger Mads Klæstrup Christensen til Erhvervsmagasinet CSR.

Læs også: Ny aftale skal sikre bedre forhold i tøjbranchen

Underskrifter er god start siger DIEH
I følge Berlingske Business siger Hanne Gürtler, sekretariatsleder i organisationen Dansk Initiativ for Etisk Handel, om aftalen:

"Det er meget positivt, at de seks største spillere nu har tilsluttet sig aftalen om fremadrettet at forbedre forholdene i Bangladesh".

De seks virksomheder, som har underskrevet aftalen er Bestseller, IC Companys, DK Company, PWT Group, COOP Danmark og Dansk Supermarked. I Dansk Initiativ for Etisk Handel mener man, at det er en rigtig god start.

"Aftalen kommer til at betyde, at de danske virksomheder og deres leverandører sammen skal se nærmere på brand- og bygningssikkerheden på deres fabrikker,« siger Hanne Gürtler til Berlingske Business.

Den internationale aftale er seks sider lang og omhandler både virksomhedernes økonomiske aktie i aftalen, kontrolbesøg på leverandørfabrikker, rapportering og gennemsigtighed. Her har én af de store knaster været at finde ud af, hvor meget de danske virksomheder skulle forpligte sig til at betale, hvis der er problemer på de fabrikker, hvor de får produceret tøj.

Behold tøjproduktion i Bangladesh
Til Politiken siger Danmarks ambassadør i Bangladesh Svend Olling, at det er afgørende, at de vestlige tøjfirmaer bliver i Bangladesh, fordi tekstilindustrien i landet beskæftiger omkring fire millioner mennesker og har trukket folk ud af fattigdom. Udviklingen har også gjort kvinder økonomisk mere uafhængige.

Alligevel kalder ambassadøren situationen i landet kompleks og kan godt forstå, at danske virksomheder har haft behov for at undersøge forholdene, før de skrev under på aftalen.

Læs mere om aftalen på Dansk Initiativ for Etisk Handels hjemmeside DIEH.dk

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.08.2026Etisk Handel Danmark

Sponseret

Hvem er Danmarks mest ansvarlige offentlige indkøber?

17.08.2026CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Kampagne: Økologien skal tilbage i indkøbskurven

CSR.dk

Realdania vil give danskerne nye boligdrømme

Etisk Handel Danmark

Sponseret

EU forbyder produkter fremstillet med tvangsarbejde fra 2027 - sådan forbereder du dig

CSR.dk

Ud med fossile råvarer i gulve, ind med sojaolie

CSR.dk

Emballage er en kernefaktor i højt dansk plastforbrug

CSR.dk

IKEA's tidlige sats på elektriske leveringer betaler sig

CSR.dk

16 partnere går sammen om at genanvende plast fra blodposer

CSR.dk

Lave T-shirt-priser koster hos leverandører

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

07.09.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877 (Engelsk)

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

07.09.2026

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

07.09.2026

Sted

Nyborg