Tyskland får lov om obligatorisk due diligence - med en stor mangel

Ny lov skal sikre at tyske virksomheder respekterer menneskerettigheder hos deres leverandører. Adgangen til en afgørelse i retssystemet er dog ikke blevet lettere. Det er en fejl, siger en sammenslutning af NGO'er.

14.06.2021

CSR.dk

Det tyske parliament vedtog fredag d.11.  juni 2021 en ny lov, der forpligter virksomheder til at indetificere og redegøre for deres påvirkning af menneskerettigheder hos udenlandske leverandører. Forpligtensen gælder ift direkte leverandører og om nødvendigt også deres underleverandører.

Loven træder i kraft i 2023 for virksomheder med flere end 3.000 medarbejdere og fra 2024 for virksomheder med flere end 1.000. Mindre end en femtedel af tyske virksomheder overvåger i dag om deres udenlandske datterselskaber og leverandører er involveret i menneskerettighedsoverskridelse, viser en opgørelse

Mens der er generel begejstring fra stakeholders over, at loven er blevet til virkelighed, er der dog ét forhold, som er årsag til ærgrelse og bekymring. Loven fører nemlig ikke til væsentligt forbedrede, juridiske muligheder for de personer, som er påvirket negativt af virksomhedens handlinger. Det fastholder den juridiske usikkerhed, der allerede eksisterer på dette felt, siger kritikere.

Dette forhold adskiller også den tyske lov fra en tilsvarende fransk lov og fra udkastet til den lov om obligatorisk miljømæssig og social due diligence, som i øjeblikket er under udarbejdelse i EU.  Sidstnævnte forventes at blive fremlagt i forslagsform i september 2021.  En sammenligning af eksisterende eller kommende national lovgivning om due diligence kan ses her

NGO’en “The The European Coalition for Corporate Justice (ECCJ)”, som er sammensat af 480 civilsamfundsorganisationer, der arbejder for lovgivning, der juridisk forpligter virksomheder til mere samfundsansvarlig adfærd, mener at kunne dokumentere, at lovgivningen er et resultat af virksomheders lobbyarbejde. Se f.eks. her og her.  Lobby udført af bl.a. de tyske pendanter til Danske Arbejdsgiverforening og Dansk Industri. 

Den tyske regerings oprindelige forslag havde nemlig forbedrerede juridiske rettigheder indbygget, ville gælde for flere virksomheder og dække hele værdikæden. Disse forhold er reduceret i beslutningsfasen.  ECCJ fremhæver, at det er essentielt at det samme ikke sker i beslutningsprocessen på EU-plan, og lobbyer for at den europæiske lovgivning kommer til at indeholde nogle nøgleelementer. Dem kan man læse om her.

- EHS

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

06.03.2026CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

04.03.2026CSR.dk

VELUX Gruppen indgår partnerskab med Habitat for Humanity

CSR.dk

Kun hver anden arbejdsgiver er forberedt på nye regler om løngennemsigtighed og ligeløn

CSR.dk

Carlsberg lancerer opdateret ESG-strategi og plan for klimaomstilling

Give Steel A/S

Sponseret

Theis får svejsetraileren til at rulle – og åbner nye døre

Give Steel A/S

Sponseret

NGO’er går sammen om at åbne dørene til arbejdsmarkedet

CSR.dk

Klimaeksperter: Europa skal ruste sig til op mod 3 graders opvarmning

CSR.dk

Europa-Parlamentet afviser kædeansvar trods bred enighed om problemer i byggebranchen

Søstrene Grene giver rekorddonation på to millioner kroner til PlanBørnefonden

CSR.dk

Give Steel A/S

Sponseret

Henriette får mennesker til at lykkes – på jobbet og i livet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

10.03.2026

Sted

Online

UN Global Compact Network Denmark
Event
Ring the Bell for Gender Equality

Fra ambition til handling: Hvor står danske virksomheder på ligestilling?

Dato

10.03.2026

Tid

08:10

Sted

Nikolaj Plads 6, Indre By 1067, København, Denmark

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

10.03.2026

Tid

08:30

Sted

Online

JUC SERVICE ApS
Kursus
CSDDD - Introduktion

Dette kursus har til formål at give dig et helhedsindblik i CSDDD-direktivets intention, omfang og krav samt dets rolle i EU’s Green Deal.

Dato

10.03.2026

Tid

09:30

Sted

JUC, Axelborg - Vesterbrogade 1620 København V

Dakofa
Seminar
Refurb af (W)EEE og batterier – hvilke potentialer kan udnyttes i Danmark?

Hvordan kan reparation, istandsættelse og genfremstilling af elektronik og batterier bidrage til mere cirkulære værdikæder i praksis?

Dato

10.03.2026

Tid

12:30

Sted

Online / Dakofa, Vesterbrogade 149, Bygning D, 4. sal, KBH V