To ugers frit lejde til VW-ansatte

Volkswagen-koncernen har givet sine mange medarbejdere en frist frem til d. 30. november til at fortælle eventuelt kompromitterende detaljer om skandalen.

Godt to uger har VW's ansatte fået til at fortælle deres viden om dieselskandalen uden at skulle frygte en fyreseddel. Foto: Flickr/Kate ter Haar.

13.11.2015

CSR.dk

Godt 14 dage. Så lang er den whistleblower-ordning, VW har iværksat, og som giver koncernens mange tusinde ansatte mulighed for at dele deres viden om den omfattende dieselskandale med de interne efterforskere – vel at mærke uden risiko for reprimander eller en fyreseddel. Det skriver finans.dk.

Læs også: Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Frem til den mandag 30. november har medarbejderne således fri adgang til – mere eller mindre anonymt – at få indberettet, hvad de måtte ligge inde med af insideroplysninger om den massive sag om snyd med dieselbilernes udstødning og CO2-udledninger, der siden den ramte alverdens avisforsider i midten af september, har kostet virksomheden milliarder af dollars.

Beskeden om fristen blev leveret i en mail, der blev sendt ud i går torsdag, og som Reuters har fået fingrene i. Volkswagen har hidtil ikke haft den store succes med at få afklaret det interne kendskab til den software, som millioner af biler i specielt Europa og USA er blevet udstyret med for at snyde diverse emissionstest. Men det prøver man altså nu at afhjælpe.

”Vi regner med jeres samarbejde og viden for at komme til bunds i sagen om diesel og CO2. I denne proces tæller hver eneste dag”, skriver VW's chef for branding, Herbert Diess, i e-mailen.

Egentlig skulle ordningen ifølge Reuters have varet året ud, men nu har man altså valgt at forkorte fristen.

Læs også: Whistleblowerordninger giver ikke mere åbenhed

Det er revisions- og konsulentvirksomheden Deloitte, der sammen med det amerikanske advokatfirma Jones Day, der skal stå for at undersøge omstændighederne omkring installationen af snydesoftwaren i de mange biler.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

18.09.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Fik du set vores webinar? Sådan måler virksomheder effekten af sociale indsatser

17.09.2026Dagrofa aps

Sponseret

1,5 tons overskudsvarer fra inspirationsmesse hjælper mennesker i svære livssituationer

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

CSR.dk

Tre millioner ton mere byggeaffald end vi tror

CSR.dk

Rapport: Verdensmålene halter fire år før deadline, men milliarder af mennesker har fået et bedre liv

CSR.dk

Ny evaluering: Cabi skaber samfundsværdi for millioner

CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Hafnia vinder Danske Rederiers di­ver­si­tets­pris - igen

CSR.dk

Flere gevinster ved en stresspolitik på arbejdspladsen

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Dakofa
Konference
Dakofas Årskonference: Fra EU-krav til national handlingsplan – i en vild tid...

Cirkulær omstilling er ikke længere et valg, men en nødvendighed – og samtidig en af de mest komplekse dagsordener, vi som samfund står overfor. Krav fra EU, nationale strategier og lokale virkeligheder bevæger sig hurtigt og stiller nye forventninger til både myndigheder, virksomheder og vidensaktører. I en tid, hvor rammerne hele tiden flytter sig, bliver evnen til at navigere i det uforudsigelige afgørende.

Dato

23.09.2026

Tid

09:00

Sted

Hotel Munkebjerg, Vejle

Dansk Standard
Webinar
Webinar: Lancering af standarderne for det digitale produktpas

Dansk Standard inviterer til webinar om de nye standarder for det digitale produktpas. Standarderne skal hjælpe virksomheder med at forberede sig på de kommende krav til produktinformation, som følger af EU’s Ecodesign-forordning.

Dato

23.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online, webinar

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Adfærdsdesign og ledelsessystemer

Fremtidens ledelsessystemer er baseret på filosofien: ”Hvis ikke det virker, så findes det ikke”; og adfærdsdesign og nudging er værktøjer, der bringer dit ledelsessystem ind i fremtiden og skaber værdi for dem, der skal bruge det.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Energiledelse efter ISO 50001:2018

Kurset Energiledelse efter ISO 50001:2018 er det rigtige sted at starte din kompetenceudvikling, hvis du er ny på energiledelsesområdet eller har brug for at få opdateret din grundlæggende viden om ISO 50001 standarden.

Dato

24.09.2026

Sted

Odense