To ugers frit lejde til VW-ansatte

Volkswagen-koncernen har givet sine mange medarbejdere en frist frem til d. 30. november til at fortælle eventuelt kompromitterende detaljer om skandalen.

Godt to uger har VW's ansatte fået til at fortælle deres viden om dieselskandalen uden at skulle frygte en fyreseddel. Foto: Flickr/Kate ter Haar.

13.11.2015

CSR.dk

Godt 14 dage. Så lang er den whistleblower-ordning, VW har iværksat, og som giver koncernens mange tusinde ansatte mulighed for at dele deres viden om den omfattende dieselskandale med de interne efterforskere – vel at mærke uden risiko for reprimander eller en fyreseddel. Det skriver finans.dk.

Læs også: Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Frem til den mandag 30. november har medarbejderne således fri adgang til – mere eller mindre anonymt – at få indberettet, hvad de måtte ligge inde med af insideroplysninger om den massive sag om snyd med dieselbilernes udstødning og CO2-udledninger, der siden den ramte alverdens avisforsider i midten af september, har kostet virksomheden milliarder af dollars.

Beskeden om fristen blev leveret i en mail, der blev sendt ud i går torsdag, og som Reuters har fået fingrene i. Volkswagen har hidtil ikke haft den store succes med at få afklaret det interne kendskab til den software, som millioner af biler i specielt Europa og USA er blevet udstyret med for at snyde diverse emissionstest. Men det prøver man altså nu at afhjælpe.

”Vi regner med jeres samarbejde og viden for at komme til bunds i sagen om diesel og CO2. I denne proces tæller hver eneste dag”, skriver VW's chef for branding, Herbert Diess, i e-mailen.

Egentlig skulle ordningen ifølge Reuters have varet året ud, men nu har man altså valgt at forkorte fristen.

Læs også: Whistleblowerordninger giver ikke mere åbenhed

Det er revisions- og konsulentvirksomheden Deloitte, der sammen med det amerikanske advokatfirma Jones Day, der skal stå for at undersøge omstændighederne omkring installationen af snydesoftwaren i de mange biler.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

28.08.2026CSR.dk

Deloitte betaler 21,5 mio. dollar for at afslutte DEI-sag med amerikanske myndigheder

25.08.2026CSR.dk

Hver fjerde dansker har overvejet at skifte job på grund af stress

CSR.dk

Klimaforandringer ændrer danskernes forsikringsvaner

CSR.dk

Fremtidens havvind skal besluttes nu, for at undgå fatalt hul i markedet

CSR.dk

En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress

Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

En lille verden til forskel: Når børn, familier og lokalsamfund skaber forandring sammen

CSR.dk

Aldersdiskrimination på arbejdsmarkedet er steget markant

CSR.dk

Cabi vil geare SMV’er til fremtidens arbejdsmarked

Comwell Hotels

Sponseret

Faglighed, fællesskab og råvarer

Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis støtter 23 ferielejre med nyvaskede tekstiler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

Beierholm
Kursus
ESG-rapportering med VSME-standarden

Få styr på ESG-rapportering med EU's nye frivillige VSME-standard. Kurset giver dig konkrete værktøjer til at arbejde strategisk og praktisk med ESG og skabe transparens, struktur og værdi i virksomhedens bæredygtighedsindsats.

Dato

02.09.2026

Tid

09:00

Sted

Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

Bureau Veritas
Webinar
Cyber Risk as a Business Risk

Cyber threats are no longer just an IT issue - they are a business risk.

Dato

10.09.2026

Tid

09:00

Sted

Ryegaard Gods

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 for topledelse og bestyrelsesmedlemmer

NIS2 kræver, at ledelse og bestyrelsesmedlemmer uddannes i grundlæggende cybersikkerhed. Fra store bøder og fratagelse af lederrollen kan blive konsekvensen for ledelsen, hvis der ikke er styr på sikkerheden, når NIS2 bliver implementeret i Danmark.

Dato

11.09.2026

Sted

Online