To ugers frit lejde til VW-ansatte

Volkswagen-koncernen har givet sine mange medarbejdere en frist frem til d. 30. november til at fortælle eventuelt kompromitterende detaljer om skandalen.

Godt to uger har VW's ansatte fået til at fortælle deres viden om dieselskandalen uden at skulle frygte en fyreseddel. Foto: Flickr/Kate ter Haar.

13.11.2015

CSR.dk

Godt 14 dage. Så lang er den whistleblower-ordning, VW har iværksat, og som giver koncernens mange tusinde ansatte mulighed for at dele deres viden om den omfattende dieselskandale med de interne efterforskere – vel at mærke uden risiko for reprimander eller en fyreseddel. Det skriver finans.dk.

Læs også: Volkswagen indrømmer snyd i amerikanske CO2-test

Frem til den mandag 30. november har medarbejderne således fri adgang til – mere eller mindre anonymt – at få indberettet, hvad de måtte ligge inde med af insideroplysninger om den massive sag om snyd med dieselbilernes udstødning og CO2-udledninger, der siden den ramte alverdens avisforsider i midten af september, har kostet virksomheden milliarder af dollars.

Beskeden om fristen blev leveret i en mail, der blev sendt ud i går torsdag, og som Reuters har fået fingrene i. Volkswagen har hidtil ikke haft den store succes med at få afklaret det interne kendskab til den software, som millioner af biler i specielt Europa og USA er blevet udstyret med for at snyde diverse emissionstest. Men det prøver man altså nu at afhjælpe.

”Vi regner med jeres samarbejde og viden for at komme til bunds i sagen om diesel og CO2. I denne proces tæller hver eneste dag”, skriver VW's chef for branding, Herbert Diess, i e-mailen.

Egentlig skulle ordningen ifølge Reuters have varet året ud, men nu har man altså valgt at forkorte fristen.

Læs også: Whistleblowerordninger giver ikke mere åbenhed

Det er revisions- og konsulentvirksomheden Deloitte, der sammen med det amerikanske advokatfirma Jones Day, der skal stå for at undersøge omstændighederne omkring installationen af snydesoftwaren i de mange biler.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

Vær på forkant med ISO-revisionerne

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

Relateret indhold

05.11.2026CSR.dk

Unge mænd vil gerne sige fra over for sexisme. De skal have opbakning

29.10.2026CSR.dk

Ny forskning giver fem anbefalinger til bedre arbejdsmiljø i byggebranchen

CSR.dk

Mange nye millioner til mere plante-rig fødevaresektor

CSR.dk

Investorer: Klimaforandringer vil udhule aktivernes værdi

CSR.dk

Kan CSDDD ændre på, at tekstilarbejdere stadig ikke får en løn, de kan leve af?

Dagrofa aps

Sponseret

Danskernes pant sender millioner til børn i Ukraine

CSR.dk

Fagforening: Dårligt psykisk arbejdsmiljø skal straffes med bøder

CSR.dk

Danmarks første Mental Health Awards: Mental sundhed skal fra enkeltstående initiativer til strategi

CSR.dk

Kan din arbejdsgiver kræve bevis for, at du har sovet godt?

CSR.dk

Forstå arbejdsmiljø gennem fortidens briller

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

By combining lectures, workshops and practical exercises, the APQP4WIND Specialist Training will provide you with an understanding of the APQP4Wind framework, the rationale behind it, and the value of using it. It will also prepare you for implementation internally and in cooperation with suppliers and Windpower customers.

Dato

09.11.2026

Sted

Vejle

Aros Business Academy
Efteruddannelse
Aros Facilitatoruddannelse – bliv certificeret facilitator!

Bliv en helstøbt og stærk facilitator! På denne facilitatoruddannelse får du fyldt rygsækken med ny viden og masser af værktøjer, der gør dig i stand til professionelt at facilitere møder, workshops, processer og forandringer.

Dato

09.11.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Dansk Standard
Kursus
Diplomkursus i Energiledelse - ISO 50001

Med ISO 50001 bliver du klar til at efterleve det nye Energy Efficiency Directive, der i 2024 vil gøre det lovpligtigt for flere virksomheder end hidtil at implementere et certificeret energiledelsessystem eller gennemføre et energisyn.

Dato

10.11.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO 9001:2015 Foundation Training

The purpose of the course is to provide participants with a basic knowledge of quality management systems and the requirements of the ISO 9001 standard.

Dato

10.11.2026

Sted

Odense

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 10. november: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

10.11.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

Bureau Veritas
Kursus
FSMA/PCQI - Officielt certifikat-kursus (version 2.0)

Bliv kvalificeret som Preventive Controls Qualified Individual (PCQI) – en FDA-forudsætning for eksport til det amerikanske fødevaremarked.

Dato

11.11.2026

Sted

Middelfart