Vejen fra CSR til bæredygtig business går via bæredygtige forretningsmodeller

Behovet for bæredygtighed og ansvarlig adfærd er større idag end nogensinde før, og vi bliver dagligt påmindet om resultaterne af mange års ikke-bæredygtig aktivitet.

Bæredygtig business er i det tidlige stadie, siger Annabeth Aagaard, Associate professor ved Aarhus Universitet.

23.01.2017

CSR.dk

Samtidig har de internationale selskaber i dag en sådan størrelse, at de påvirker deres omgivelser og de globale ressourcer så massivt, at deres rolle er blevet helt central i den globale bæredygtighed og miljømæssige udvikling. Og eftersom de globale, økonomiske og miljømæssige udfordringer ikke ser ud til at forsvinde, vil bæredygtighed være en præmis for at drive forretning på en måde, som tilfredsstiller både virksomheden og dens interessenter nationalt som globalt (Aagaard, 2016).

CSR har længe været en del af større danske virksomheder, og med det pres de store CSR-rapporterende virksomheder har lagt på deres underleverandører, har CSR udviklingen også ramt mange små- og mellemstore virksomheder (SMV’er). Men CSR bliver nødt til at ændre karakter og placering, hvis det skal være en gangbar vej for virksomheders forretningsudvikling i fremtiden. I mange virksomheder er CSR placeret i Corporate Communications og spørger man medarbejderne i f.eks. Business Development og salgsafdelinger svarer mange, at der forbliver CSR også. For CSR-afdelingen er i mange organisationer endt som et ‘kommunikations elfenbenstårn’, der rapporterer til Corporate, laver CSR-rapporter og som ‘giver god branding’, men ellers ikke er forankret i forretningen og/eller i udviklingen af nye forretningsmodeller, produkter og services. Og det er et problem!

For hvis CSR kun ender som filantropi, rapporter og positiv PR, og ikke bidrager målbart til forretningen, bliver CSR-afdelingerne lukket og bæredygtighed spiller fallit. Én af udfordringerne er måden hvorpå vi måler bæredygtighed. For p.t. fokuserer CSR-rapportering mere på reduktion af CO2 og spild end på, hvad CSR har skabt af bæredygtig business. Vi har ganske enkelt ikke det rette målsystem til at måle de forretningsmæssige fordele ved CSR og bæredygtighed, og som ledelsesguru, Peter Drucker har sagt, “what you measure is what you get”. Så fokuserer vi på spalteplads og CO2 minimering er det det vi får.

Hvis vi virkelig skal skabe bæredygtig business skal vi forstå og bruge mulighederne i bæredygtighed meget mere strategisk og forretningsorientet – bl.a. igennem bæredygtige forretningsmodeller. Flere og flere virksomheder forsøger sig så småt med ‘de grønne forretningsmodeller’, men mange lykkedes ikke med det på bundlinjen, da 1) deres DNA og grundlæggede forretningsmodel typisk er ‘blå’ og ikke funderet i bæredygtighed, 2) da de medarbejdere de har ansat ikke har kompetencer eller erfaringer med at tænke i bæredygtige forretningsmodeller, og 3) idet måden de måler resulaterne på er for snæver, kortsigtet og ikke medtager de rette parameter.

Der er derfor behov for en revolution af CSR, der gør at bæredygtighed tænkes ind i og går på tværs af forretningen, virksomhedens funktioner og værdikæde, interne og eksterne stakeholders samt globale netværk. Det betyder i praksis også, at kunder og medarbejdere kommer til at spille en meget mere central rolle, når det gælder om at definere og prioritere bæredygtighed, især i forhold til bæredygtig udvikling og corporate social/sustainable innovation. Ligeledes skal circular economy indarbejdes i forretningen, således at mulighederne for reuse, remanufacturing og recycling igennem hele værdikæden bliver anvendt til at skabe multiple, bæredygtige forretningsmodeller på tværs af forretningen og dens produkters cyklus. Potentialet er enormt for bæredygtig business, men både teoretisk og praktisk er vi i det tidligere stadie. Det betyder også, at der både er dyre lærepenge, men også store konkurrencemæssige, first-mover fordele, som kan høstes.

Så hvem tør og hvem kan, bliver det der skiller ‘fårene’ de næste år!

Artiklen er baseret på Annabeth Aagaard’s nyeste bogudgivelse:

“Sustainable Business – Integrating CSR in Business and Functions”, River Publishers, 2016.

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

14.09.2026CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

10.09.2026CSR.dk

Tommy Ahlers vil gøre op med kontrolkultur i Energinet

CSR.dk

Sådan kan SMV'er skabe værdi med ESG

CSR.dk

Hvis EU når sine klimamål, er en licensforlængelse i Nordsøen overflødig

DTU

Sponseret

Fra specialist til leder: Hvad kræver den nye rolle?

DTU

Sponseret

Skab værdi gennem strategisk forretningsudvikling

DTU

Sponseret

Udvikl fremtidens produktions- og forsyningskæder

DTU

Sponseret

Fra strategi til handling: Styrk dine kompetencer i projektledelse

DTU

Sponseret

Stærk ledelse er afgørende for succesfulde forandringer

DTU

Sponseret

Når AI bliver en del af beslutningsrummet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Dansk Industri
Kursus
Forløb: Fra CO2-data til klimamål og faktiske reduktioner

Indsamler I også klimadata til jeres kunder m.fl. - og vil I vide, hvordan I kan få endnu mere ud af de data, I allerede indsamler? Nyt digitalt forløb på Klimklar lærer jer at omsætte data til videnskabsbaserede mål og faktiske reduktionstiltag.

Dato

01.09.2026

UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

UN Global Compact Network Denmark
Konference
HELLO! AI + Sustainability

At this HELLO! networking event, we once again bring together UN Global Compact participants, this time to explore how digital technologies, particularly AI, are beginning to shape the way companies work with sustainability in practice.

Dato

16.09.2026

Tid

08:30

Sted

Bryghusgade 8, 1473 København, Denmark

Bureau Veritas
Seminar
ISO 14001 Inspirationsseminar

Hvordan arbejder man struktureret med miljøledelse? Hvordan bruger man ISO 14001 som et praktisk værktøj - ikke bare som dokumentation, men som et fundament for grøn drift, compliance og mindre risiko? På ISO 14001 Inspirationsseminar får du et klart overblik over standardens krav og muligheder, så du kan vurdere, hvor jeres organisation står i dag, og hvad der skal til for at komme videre.

Dato

17.09.2026

Sted

Fredericia

Erhvervsakademi Aarhus
Event
Event: Supply chain og AI - kom hurtigere fra data til værdiskabende handling

Kom og få 2 timers inspiration til, hvordan I kan styrke jeres supply chain og skabe bedre beslutninger, smartere processer, hurtigere eksekvering og øget konkurrencekraft – også i et usikkert marked.

Dato

17.09.2026

Tid

07:30

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Webinar
CoP Food: Deep Dive Supplier dialogue workshop on South African Fruits

South Africa is a dominant fruit exporter in the global market, with the EU among its key export destinations. In Denmark, buyers of fresh and processed fruits are aware that fruit production is increasingly vulnerable to climate fluctuations, with less predictable harvests, droughts, floods and negative impacts on nature. Furthermore, food supply chains are often characterized by socio-economic challenges such as poverty and precarious conditions for workers.

Dato

17.09.2026

Tid

10:00

Sted

Online