Velkommen til Fazer Food Services’ CR-redegørelse 2017

Den bedste smagsoplevelse skaber vi ved at drive en ansvarlig forretning. Måden, hvorpå råvarerne tilvejebringes og maden produceres og forbruges, har en betydelig indflydelse på miljøet, samfundet og på vores velvære. Så hvordan kan vi træffe de mest bæredygtige valg?

22.05.2018

CSR.dk

Missionen er ”mad med mening”, og vi går hver dag på arbejde for at skabe glæde og velvære gennem meningsfyldte madoplevelser. Og netop ordet mening er for os, når ansvarlighed er tænkt helt ind i kernen af forretningen. Vi skal tjene penge, men det skal gøres på en ansvarlig måde.

I 2017 har vores hovedfokus været at skabe en endnu mere sikker arbejdsplads for vores medarbejdere, og vi tror på, at vi er på vej i den rigtige retning. Ikke kun i hverdagen mærker vi arbejdsglæden, som det sikre arbejdsmiljø er med til at skabe, men det kom også til udtryk i årets klimaundersøgelse, som aldrig har været bedre. Arbejdsglæden smitter af på både mad, gæster og kunder. Vores tilfredshedsmålinger hos både gæster og kunder er nemlig også på det højeste nogensinde.

Morten Hammerich, Adm. direktør, Fazer Food Services A/S .

Hver dag arbejder vi på at holde os opdaterede på tidens trends og den nyeste smag. Vegetarmad, sund og nærende mad, økologi og bæredygtighed i bred forstand er emner, der igen i år har fyldt meget, og vi tror på, at det er kommet for at blive. I foråret 2017 tog vi skridtet videre i den grønne retning, da vi med stor succes introducerede vores nye vegetarkoncept, ”Wicked Rabbit”, for de studerende på Københavns Universitet.

Vi kan se tilbage på et godt 2017 og ser frem til et endnu mere bæredygtigt 2018.

God læselyst!

Morten Hammerich
Adm. direktør, Fazer Food Services A/S

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

16.02.2026Schneider Electric

Sponseret

Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

30.01.2026CSR.dk

Kommunikation er at tage ansvar og forandre - målbart

21.01.2026CSR.dk

Alt forandrer sig. Gør ESG-kommunikation også?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: Hvad betyder Omnibus for din virksomhed?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: The Perfect Storm

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Kort & godt om ESG: De frivillige standarder

14.01.2026CSR.dk

Nyt oplevelsescenter ved Roskilde skal sætte fokus på klodens kriser

Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

14.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle