Velux Gruppen åbner rapporteringsvinduet op på vid gab

Velux Gruppen skiller sig ud. Siden 2011 har Velux Gruppen gjort en særlig indsats for at nå bredest muligt ud med sin CSR-rapportering.

16.10.2013

CSR.dk

Velux har fået positiv respons på rapporten fra blandt andet CSR-professionelle og sine egne salgsselskaber, fortæller director of CR Mikkel Skott Olsen. Foto: Adam Mørk. .

Mange virksomheder vælger blot at lægge deres CSR-rapportering ud som en pdf i en afkrog på virksomhedens hjemmeside. Sådan er det ikke hos Velux Gruppen, der i de seneste to år har gjort ekstra meget ud af sin rapportering.

Den seneste CSR-rapport eller CR-rapport, som det hedder i Velux-regi, er fra 2012 og ligger på en særskilt hjemmeside, der indeholder seks overordnede trin, og et hav af underkategorier, som interesserede kan klikke sig igennem. Målgruppen for rapporten er især kunder, medarbejdere, og beslutningstagere, herunder politikere.   

Læs også: De sociale medier tvinger virksomheder til åbenhed

Ifølge vinduesproducenten selv er det overordnede formål med rapporten at forsyne interessenter med et fair billede af Velux Gruppen som en mønstervirksomhed.

”Vi vil gerne bruge vores CR-rapport som en slags rygrad, et fundament, der skal sikre legitimiteten og vise, at CR-aktiviteterne ikke bare er et enkeltstående tilfælde, men at der ligger en struktureret og strategisk indsats bag vores indsats”, siger Mikkel Skott Olsen, der er ansvarlig for CR i Velux Gruppen.

Meningen er, at rapporten skal give en klarhed over de CR-aktiviteter, der er i organisationen, og internt fungerer rapporten også som en opfølgning på, hvad der er foregået hen over året, fortæller den CR-ansvarlige.

En rapport i mindre bidder
”Vi har prøvet at bygge rapporten op i mindre temaer, da de fleste jo sjældent læser en CSR-rapport fra ende til anden. Ideen er, at rapporten dermed kan bruges som en slags håndbog. Hvis der er et tema, som man har særlig interesse for, kan man lettere dele det via de sociale medier, når indholdet er brudt op”, siger Mikkel Skott Olsen.

Også i forhold til medierne håber Velux Gruppen, at opbrydningen i mindre historier kan skabe øget interesse og nyhedsværdi. Videoklip, billeder med mere tjener yderligere til at få rapporten til at fremstå mere spiselig og levende.

Hvorfor er det vigtigt for jer at være et godt eksempel inden for CR-rapportering?

”Vi har siden 1965 haft et mål om at være en mønstervirksomhed, så det er en indgroet del af kulturen hos os. Bæredygtighed fylder meget i vores strategi, så det er egentlig mere CR-aktiviteterne, vi gerne vil være førende i og ikke selve rapporteringen. Men rapporten er naturligvis et spejl af vores indsats”, siger Mikkel Skott Olsen.

Læs også: Det Norske Veritas køber DS certificering 

Bruger de sociale medier
For at sikre, at der bliver lagt mærke til CR-indsatsen hele året rundt, lægger virksomheden løbende mindre historier, der linker ind til CR-rapporten, ud på Facebook og LinkedIn, oplyser Mikkel Skott Olsen. Han fortæller, at vinduesproducenten har fået positiv respons på rapporten fra blandt andet CSR-professionelle og Velux Gruppens salgsselskaber.

Virksomheden sigter mod at forbedre rapporteringen år for år. I den kommende rapport for 2013 vil fokus ligge på at forfine måden, hvorpå de emner, der rapporteres om, bliver udvalgt, og hvordan man bedst kan vise omverdenen, hvordan koncernen arbejder for at leve op til at være en mønstervirksomhed. 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

13.02.2026Comm2ig

Sponseret

Valide CO2-data, der styrker din indkøbsstrategi

10.02.2026Valified

Sponseret

Den største driftsrisiko i danske virksomheder står ikke i klimaregnskabet

10.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Automatisk Bæredygtighedsrapportering

06.02.2026PwC Danmark

Sponseret

Sustainability webinars

03.02.2026Valified

Sponseret

Ny analyse: Virksomheder får for første gang adgang til et fælles ESG-benchmark baseret på registerdata

20.01.2026CSRD+CO

Sponseret

VSME rapportering - Basic eller Comprehensive?

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Ny revideret version af EU's bæredygtighedsstandarder: Kortere, klarere og færre krav

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Sådan skaber din virksomhed et godt samarbejde med revisor: Webinar i det bæredygtige rapporteringsspor

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online

Bureau Veritas
Webinar
Nye datoer klar for 2026

Gratis webinarer om ISO 9001:2026 & ISO 14001:2026

Dato

20.02.2026

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Sæt strøm til ISO/IEC 27002 med CIS18

Få konkrete anvisninger til opbygning af dine sikkerhedsforanstaltninger

Dato

23.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Modul 1: ESG og ledelsessystemet

Sådan bruger du virksomhedens ledelsessystem til at systematisere jeres bæredygtighedsarbejde.

Dato

24.02.2026

Sted

Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Værdikæder i forandring - Hvordan ruster vi os til ESG-risici i værdikæden?

Hvordan fremtidssikrer danske virksomheder deres værdikæder i en verden præget af geopolitiske spændinger, nye reguleringer og ESG-krav fra bl.a. finansielle aktører og kunder? På dette formiddagsarrangement sætter vi fokus på, hvordan mellemstore og store virksomheder kan omsætte bæredygtighed til konkret forretningsstrategi – på tværs af leverandører, markeder og finansielle samarbejdspartnere.

Dato

24.02.2026

Tid

08:00

Sted

Teatergaden 1, 8000 Aarhus, Danmark.