Vender CSR tilbage til Erhvervsministeriet?

Brian Mikkelsen gør comeback som Erhvervsminister med interesse i og holdninger til CSR. Senest i forbindelse med nye anbefalinger til aktivt ejerskab fra institutionelle investorer.

Erhvervsminister Brian Mikkelsen understreger gerne behovet for fokus på CSR og brug af internationale retningslinjer..

31.01.2017

Eva Harpøth Skjoldborg, CSR.dk

Da Brian Mikkelsen var erhvervsminister i 2010, pressede han hårdt på for et øget socialt ansvar i erhvervslivet. Og hans udtalelser, siden han igen indtog ministerstolen i slutningen af 2016, tyder på, at han ikke sidenhen har ændret sit syn på virksomhedernes rolle siden og hvilke værktøjer, der kan tages i brug.

Internationale retningslinjer
Allerede i januar i år sagde han til et samråd i Folketinget, med udgangspunkt i en rapport fra Danwatch om vaniljeproduktion, at:

”Virksomheder har et ansvar gennem hele leverandørkæden for de produkter de sælger, og for at adressere de negative indvirkninger de forårsager, i overensstemmelse med internationale principper, retningslinjer og konventioner på området. Der er brug for gode dog frivillige rammer, der skaber motivation for at virksomhederne samarbejder med leverandører, ngo’er, regeringer og andre virksomheder i branchen om at løse udfordringerne. Især FN’s retningslinjer for menneskerettigheder og erhvervsliv og OECD’s retningslinjer for multinationale virksomheder, er et godt udgangspunkt”.

Åbenhed og langsigtethed
Seneste melding med direkte reference til CSR kom i forbindelse med en artikel i Børsen om et sæt nye anbefalinger om aktivt ejerskab, som trådte i kraft ved årsskiftet. Her talte Brian Mikkelsen varmt for større åbenhed, transparens og fokus langsigtet vækst - som er en del af formålet med de nye anbefalinger. (Se boks).

7 anbefalinger for aktivt ejerskab

Komitéen for god Selskabsledelse har lavet syv konkrete anbefalinger. Det er frivilligt for investorerne at følge dem eller ej, men vælger man ikke at gøre dette, skal man forklare hvorfor. Anbefalingerne er:

  1. Politik for aktivt ejerskab. Institutionelle investorer bør offentliggøre en politik for aktivt ejerskab i forbindelse med aktieinvesteringer i danske børsnoterede selskaber.
  2. Overvågning og dialog. Institutionelle investorer bør overvåge og være i dialog med de selskaber, de investerer i, under behørig hensyntagen til investeringsstrategien og proportionalitetsprincippet.
  3. Eskalering. Det anbefales, at institutionelle investorer som del af politikken for aktivt ejerskab fastlægger, hvordan de kan eskalere deres aktive ejerskab ud over den regelmæssige overvågning og dialog.
  4. Samarbejde med andre investorer. Institutionelle investorer bør forholde sig til, hvordan de samarbejder med andre investorer for at opnå større effekt og gennemslagskraft.
  5. Stemmepolitik. Institutionelle investorer bør vedtage en stemmepolitik og være villige til at oplyse, om og hvordan de har stemt.
  6. Interessekonflikter. Politikken for aktivt ejerskab bør indeholde en beskrivelse af, hvordan interessekonflikter i relation til aktivt ejerskab identificeres og håndteres.
  7. Rapportering. Det anbefales, at institutionelle investorer mindst én gang årligt rapporterer om deres aktiviteter inden for aktivt ejerskab, herunder stemmeaktivitet.

"Aktivt ejerskab og CSR er nært beslægtede og nødvendige for selskaber, investorer og pensionsopsparerne," sagde han.

Det er Komitéen for god Selskabsledelse som har lavet syv konkrete anbefalinger, der samlet skal føre til mere værdi i de børsnoterede danske selskaber og større åbenhed omkring, hvordan de institutionelle investorer forvalter deres indflydelse.

Mandag Morgen har talt med syv sådanne investorer, som alle melder, at de i større eller mindre grad har påbegyndt arbejdet med at opdatere politikker og praksis i overensstemmelse med anbefalingerne.

Mere aktivt ejerskab er en del af en international tendens ”i retning af større ansvarlighed fra investorers side, der skal dæmme op for kortsigtet kvartalstyranni til fordel for langsigtet værdiskabelse”, som Mandag Morgen skriver i sin artikel. Et emne som bl.a. var synligt ved World Economic Forum i Davos i år, hvor en række topledere underskrev en erklæring om at have fokus på langsigtet og bæredygtig værdiskabelse.

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

23.09.20263H Law

Sponseret

Nye regler for grøn markedsføring: ESG-arbejdet skal nu kunne tåle markedsføringens virkelighed

08.09.2026CSR.dk

Rigsrevisionen skælder ud på Miljøministeriet

CSR.dk

Ny international standard for verdensmålene med Danmark i front

CSR.dk

Ny rapport: Fødevare- og landbrugssektoren er den primære årsag til naturkrisen

JUC SERVICE ApS

Sponseret

Miljøret, vandmiljø og naturgenopretning stiller nye krav til ansvar og gennemførelse

CSR.dk

Fakturafabrikker rammer kunder hos transportvirksomheder

CSR.dk

Stop farlige produkter før forbrugerne køber dem!

Dansk Mode & Textil

Sponseret

Forbrugerombudsmanden fanger to tekstilvirksomheder i greenwashing

CSR.dk

To af Danmarks største fonde går ind i nye udviklingspartnerskaber

Etisk Handel Danmark

Sponseret

Etisk Handel Danmark får ny bestyrelse

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (English)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

19.10.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Projektledelse – metoder og værktøjer

Vil du være projektleder – eller ønsker du at opkvalificere dine projektlederkompetencer? Så tilmeld dig dette kursus, som også er et diplommodul, og styrk dine evner til at planlægge, styre og følge op på projekter.

Dato

19.10.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

UN Global Compact Network Denmark
Workshop
AI og bæredygtig transformation

Et Co- Lab for tilsluttede virksomheder i UN Global Compact Network Denmark

Dato

20.10.2026

Tid

09:00

Sted

Fysisk og online

Dansk Industri
Webinar
Sådan skaber SMV'er værdi med grøn omstilling

Invitation til nordjyske virksomheder. Hvordan kommer man i gang med klimaregnskab og grøn omstilling, når hverdagen er travl?

Dato

20.10.2026

Tid

10:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Risikobaseret intern audit af ledelsessystemer

ISO ledelsessystemstandarderne stiller krav om, at virksomhedens ledelsessystem tager udgangspunkt i risici og muligheder.

Dato

21.10.2026

Sted

Odense