Virksomheder efterlever i høj grad rapporteringskrav

Erhvervsstyrelsen har for fjerde gang undersøgt danske virksomheders redegørelse om samfundsansvar. Analysen viser fortsat høj efterlevelse af lovkravet.

19.11.2014

CSR.dk

Om rapporten

COWI har på baggrund af en repræsentativ stikprøve på 170 virksomheder undersøgt virksomhedernes afrapportering om samfundsansvar generelt og rapportering om menneskerettigheder og klimapåvirkning specifikt. 

Kilde: Erhvervsstyrelsen

Danske virksomheder efterlever i høj grad lovkravet om rapportering af samfundsansvar. Det fastslår Erhvervsstyrelsens årligt tilbagevendende analyse: Kortlægning af danske virksomheders redegørelse for samfundsansvar.

Læs også: Nye rapporteringsregler på vej

Når det gælder rapportering om samfundsansvar generelt, viser analysen, at 96 procent af virksomhederne opfylder lovkravet og udviser åbenhed om samfundsansvar. Kun fire procent af virksomhederne opfylder ikke lovkravet, da de undlader at oplyse, om de har politikker for samfundsansvar eller ej.

Blandt de virksomheder, der oplyser, om de har politikker for samfundsansvar eller ej, er det 77 procent, der har en politik for samfundsansvar. 31 procent af virksomhederne henviser til en fremskridtsrapport udarbejdet i forbindelse med tilslutning til FN's Global Compact. Denne gruppe af virksomheder udgøres overvejende af de børsnoterede og statslige aktieselskaber.

Høj kvalitet i rapportering
Kvaliteten af rapportering er ifølge analysen også høj, da langt størsteparten af virksomhedernes redegørelser dækker alle rapporteringskravets tre dimensioner:

  • 97 procent har en politik for samfundsansvar, der inkluderer standarder, retningslinjer eller principper for samfundsansvar
  • 90 procent har beskrevet, hvordan de omsætter deres politik til handling
  • 83 procent vurderer effekten eller udbyttet af arbejdet med samfundsansvar

Menneskerettigheder og klima
I år var det første gang, at de omfattede virksomheder også skulle redegøre specifikt for deres politik for menneskerettigheder og for at reducere deres klimapåvirkning.

Rapporten konstaterer, at lovkravet har en positiv mobiliserende effekt med hensyn til at anspore virksomhederne til at udvikle en politik for menneskerettigheder og klimapåvirkning, allerede første år efter lovkravet er trådt i kraft.

Således rapporterer 66 procent af virksomhederne om menneskerettigheder og opfylder derved den del af lovkravet. Blandt disse oplyser 64 procent, at de har en politik for menneskerettigheder. 72 procent af virksomhederne rapporterer om deres klimapåvirkning og opfylder derved den del af lovkravet. Blandt disse oplyser 83 procent, at de har en politik for at reducere deres klimapåvirkning.

Se rapporten

- JKK 

ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

15.06.2026ista Danmark A/S

Sponseret

Energieffektiv drift med ista

26.05.2026CSR.dk

Taskforce sender udkast til rapportering om sociale forhold og ulighed i høring

CSR.dk

DTU spinout udvikler grønt skibsbrændstof med bl.a, Mærsk

CSR.dk

Din virksomhed kan nemt plante skov lokalt

NG Nordic Denmark A/S

Sponseret

Integreret årsrapport 2025: Levering dér, hvor det betyder mest

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering styrker den grønne omstilling og skaber overblik

Comwell Hotels

Sponseret

Comwell sætter mennesker i centrum i ESG-indsatsen

UN Global Compact Network Denmark

Sponseret

Fra rapportering til retning: ”Det handler ikke kun om at sætte flueben. Det handler om, hvilken slags organisation man vil være”

Toms Gruppen A/S

Sponseret

Toms Gruppen fastholder bæredygtighedsambitioner og reducerer emballage markant

CSR.dk

Behovet for klimadata stiger stadig

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Aros Business Academy
Kursus
ESG-rapportering i praksis – Kom godt i gang med VSME-standarden!

Få styr på den nye EU-standard, og kom godt fra start med ESG-rapportering – uden forkundskaber og uden at gøre det kompliceret.

Dato

22.06.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4Wind Specialist Training

Event Description

Dato

23.06.2026

Sted

Online

Etisk Handel Danmark
Møde
Alliancemøde: Arbejdstagerrettigheder i energiprojekter

At this meeting, we will take a closer look at workers’ rights in the construction of green energy — and how you can work more systematically with due diligence, grievance mechanisms and remediation in this area.

Dato

23.06.2026

Tid

13:00

Sted

Online

Dansk Standard
Seminar
DS Bæredygtighedsdag 2026

På DS Bæredygtighedsdag 2026 sætter Dansk Standard sammen med en række relevante aktører fokus på social bæredygtighed på arbejdspladsen. Få inspiration til, hvad bæredygtig ledelse er, og hvordan jeres virksomhed kan skabe bedre trivsel for både ledere og medarbejdere, uden at miste fokus på drift og langsigtet udvikling.

Dato

25.06.2026

Tid

14:00

Sted

Dansk Standard i København og online

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 1. juli: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

01.07.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom

TANIA ELLIS - The Social Business Company
Webinar
Q&A webinar 5. august: Sustainable Business Change Manager

Vil du styrke virksomhedens ESG og sustainability-indsats – eller tage dit næste karriereskridt? Hør hvordan den praktiske SBCM-uddannelse med certificering giver dig viden og handlekompetencer inden for bæredygtig forretningsudvikling - så du skaber værdi for både samfund og bundlinje.

Dato

05.08.2026

Tid

12:30

Sted

Zoom