Asnæsværket siger farvel til kul

Dong, Novo Nordisk og Novozymes har indgået en 20 årig aftale med Kalundborg Forsyning om at skifte kul ud med træflis på Asnæsværket. Omstillingen vil betyde en årlig CO2-reduktion på cirka 800.000 tons.

Det skal være slut med kul på Asnæsværket. En aftale mellem Dong, Kalundborg Forsyning og industrigiganterne Novo Nordisk og Novozymes sikre værket en grøn fremtid med, hvor kilden til energi hedder træflis. Foto: Dong. .

12.07.2017

CSR.dk

Kalundborg Forsyning har indgået en 20-årig aftale med Dong, Novo Nordisk og Novozymes, skriver Berlingske Business.

Aftalen handler om Asnæsværkets omstilling fra kul til træflis og skal sikre, at værket i fremtiden udelukkende producerer grøn energi. Det vil med tiden betyde en årlig CO2-reduktion på op til 800.000 tons, hvilket glæder Thomas Dalsgaard, koncerndirektør i Dong Energy.

”Med den her aftale kan vi fortsætte den rejse, vi er på, med at omstille de danske kraftværker fra kul og gas til bæredygtig biomasse. Vi har allerede omstillet fem ud af syv, og Asnæsværket bliver det sjette”, siger Thomas Dalsgaard til Berlingske Business.

Dong annoncerede tidligere på året, at selskabet vil stoppe afbrændingen af kul ved udgangen af 2022. Når Asnæsværket har været igennem den grønne omstilling mangler der kun ét værk, Esbjergværket. Her er Dong stadig i en ”tidlig analysefase”, som Thomas Dalsgaard kalder det.

Grøn damp til Novo Nordisk
Omstillingen til den grønne energi vil ikke kun betyde noget for Kalundborg og omegns private beboere, men også erhvervslivet.

”Et af de perspektiver omkring Asnæsværket, der gør det ekstra interessant, er, at der kommer en stor CO2-reduktion – ikke kun på grund af den energi, som borgerne får, men også fordi, der er store industrikunder, som skifter til bæredygtig energi”, siger Thomas Dalsgaard til Berlingske Business.

Et par af de store industrikunder, der i fremtiden vil benytte den bæredygtige energi, er virksomhederne Novo Nordisk og Novozymes. Henrik Wulff, koncerndirektør for global produktion hos Novo Nordisk, glæder sig over det langsigtede perspektiv i aftalen.

”For det første sikrer det forsyning af damp til vores produktion i 20 år frem på bæredygtig vis. Derudover er vi glade for, at løsningen støtter innovation og bæredygtighed inden for energiforsyning i Danmark. De to ting, mener jeg, ligger til vores DNA i Novo Nordisk. Og vi er meget stolte af at være med i den her aftale”, siger Henrik Wulff til Berlingske Business.

Novo Nordisk får med aftalen reduceret sin samlede udledning af CO2 i forbindelse med den globale produktion med 45 procent.

Læs også: Dong vil sige farvel til olie og gas

Omstillingen af Asnæsværket betyder, at der skal bygges et nyt træflisfyret anlæg, som skal kobles sammen med de eksisterende systemer. Ombygningen begynder i sommeren 2017 og forventes at være klar til at levere energi fra træflis i 2019.

-CHM

ista Danmark A/S

Sponseret

ESG-data som grundlag for rapportering og drift

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.08.2026CSR.dk

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet

18.08.2026Dansk Retursystem

Sponseret

Forbrugerne returnerer 99,73% af de fastgjorte plastlåg på pantflaskerne

CSR.dk

Den er god nok: Handling giver forvandling

CSR.dk

Lidl hjælper lokale producenter med at få styr på klimaregnskab og klimamål

CSR.dk

Datacentres vandforbrug er i milliardklassen

CSR.dk

Madspildsindsatsen bør have tilpassede værktøjer

Dansk Retursystem

Sponseret

Danskerne sætter ny pantrekord: 247 millioner dåser og flasker på én måned

CSR.dk

Forbud mod at destruere usolgte varer gælder nu for tøj og sko

CSR.dk

Elnettet er i knæ – hvad kan virksomheder selv gøre?

CSR.dk

Verdens overforbrug har opbygget 20 års naturgæld

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Bureau Veritas
Kursus
FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhed (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret FSMS ISO 22000:2018 Lead Auditor Fødevaresikkerhedskursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af ledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 22000:2018.

Dato

24.08.2026

Sted

Vejle

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Auditor – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Auditor med den internationale certificering fra PECB.

Dato

24.08.2026

Sted

København

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtigt indkøb

Lær at udvikle bæredygtige og grønne indkøbspolitikker gennem en overordnet forståelse af virksomhedens indkøbspolitikker og krav til leverandører med fokus på bæredygtighed. Statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: ESG-rapportering

Er du ansvarlig for at redegøre for virksomhedens arbejde med bæredygtighed og ansvarlige virksomhedsdrift? Så er kurset i ESG-rapportering det oplagte for dig. Statsgodkendt uddannelsesforløb på 4 dage med ECTS-point.

Dato

25.08.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Event
Sommerkur 2026

Kom med til Sommerkur den 25. august.

Dato

25.08.2026

Tid

15:00

Sted

Overgaden Oven Vandet 10, København

DTU
Efteruddannelse
Fra specialist til leder - aften

Vil du have mere viden om de krav, der stilles til ledere i erhvervslivet? Og vil du udvikle dine ledelseskompetencer? Så tag dette kursus, som også er et diplommodul modul, og få sat fokus på dit potentiale i overgangen fra rollen som specialist til rollen som leder.

Dato

25.08.2026

Tid

17:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup