Dong vil sige farvel til olie og gas

Fremtidens energi er vedvarende for Dong Energy, der i sit seneste delårsregnskab gør klar til et frasalg af den underskudsgivende olie- og gasforretning.

Siri-feltet kan snart være fortid i Danmarks største energiselskab, hvis frasalget af olie- og gasforretning lykkes. Foto: Dong Energy.

08.11.2016

CSR.dk

”Vi har besluttet at igangsætte en proces med det formål ultimativt at afhænde vores olie- og gasforretning. Dette skal ses i lyset af DONG Energy’s strategiske udvikling i retning af at blive en globalt førende virksomhed inden for vedvarende energi samt et ønske om at sikre vores O&G forretning de bedst tænkelige langsigtede udviklingsmuligheder. Resultatet og timingen af denne proces er naturligvis forbundet med en vis usikkerhed”, siger adm. direktør og koncernchef i Dong, Henrik Poulsen, i en kommentar til delårsrapporten.

Af rapporten fremgår det, at lavere gas- og oliepriser og færre volumener fra Ormen Lange-feltet har været med til at modvirke stigningen i driftsindtjeningen (EBITDA), der voksede med syv procent, bl.a. drevet af en stigning på 19 procent i Wind Power.

Tidligere på året opgav Dong ellers salgsplanerne på grund af netop de lavere råstofpriser, men det til trods vil man altså alligevel forsøge at afhænde forretningen med det officielle navn Exploration & Production.

Læs også: Pensionskasser kræver klimahandling fra olieselskaber

Overfor Ritzau vurderer analytiker i Sydbank, Morten Imsgard, at A.P. Møller-Maersk kan være en mulig køber til Dongs olie-aktiviteter, hvilket vil forbedre Maersks olie-forretnings chancer for at blive solgt, skriver DR. Mærsk har tidligere erklæret, at olien ikke er fremtiden, og er begyndt at lede efter købere eller fusionspartnere til sine olie-aktiviteter.

-AK

Bureau Veritas

Sponseret

EcoVadis hjælper virksomheder med at dokumentere deres ESG-indsats

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

29.09.2026Schneider Electric

Sponseret

Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

29.09.2026CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

CSR.dk

Gubra Green køber mere natur

CSR.dk

Madspild: Tallene stiger, viljen er der, og nu kommer standarden

Dansk Industri

Sponseret

Certificeret til at vinde: sådan åbnede AV Group døren til de store kunder

FloraDania

Sponseret

Smartere produktion bag dine planter: Gartnerierne bruger langt mindre el, vand og varme

Schneider Electric

Sponseret

Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

CSR.dk

Tyskland spurter fra Danmark på vindkraft

Miljømærkning Danmark

Sponseret

Københavns Rådhus sætter Svanemærket på menuen

CSR.dk

EU's første storskala CO2-lager åbner med både jubel, resignation og kritik

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Webinar
Non- discrimination & Equality programme

Ready to turn equality from a value into a daily business practice? Our Non-Discrimination & Equality Programme (NDE) is an international online programme that helps your organization actively strengthen equality and inclusion across all operations.

Dato

03.09.2026

Tid

09:15

Sted

Online via Teams

Bureau Veritas
Kursus
Risk Management

Uanset din virksomheds type eller størrelse, vil du møde interne eller eksterne risici, som skal vurderes og håndteres således, at de ikke får uforudsete konsekvenser for din virksomhed - og derfor er risk management en forankret del af ISO-standarderne.

Dato

05.10.2026

Sted

Fredericia

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
APQP4WIND Management Awareness Training

Event Description

Dato

05.10.2026

Tid

08:30

Sted

Online

Aros Business Academy
Kursus
Klimaregnskabet i praksis – få styr på jeres CO2-beregninger!

Få tal på jeres bæredygtighedsindsats og CO2-udslip – helt simpelt og uden forkundskaber inden for regnskab. Og brug klimaregnskabet til at se, hvor I nemt og effektivt kan sætte ind for at mindske jeres CO2-udledning.

Dato

05.10.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus

Miljømærkning Danmark
Konference
Klædt på til fremtiden med miljømærker

Kom til heldagskonference om bæredygtighed, miljømærker og grøn omstilling, og få nye perspektiver fra virksomheder, eksperter og beslutningstagere på tværs af brancher.

Dato

05.10.2026

Tid

09:30

Sted

Odense Mødecenter, Buchwaldsgade 48, 5000 Odense

UN Global Compact Network Denmark
Konference
Netværksarrangement for fødevaresektoren: Bæredygtighed som konkurrencekraft

Dette netværks arrangement er særligt relevant for dig, der arbejder med bæredygtighed, eksport, salg, marketing, kommunikation eller forretningsudvikling - og som ønsker konkrete perspektiver på, hvordan disse områder kan spille bedre sammen og styrke virksomhedens position på internationale markeder.

Dato

05.10.2026

Tid

10:00

Sted

Vesterbrogade 1L, 4th 1620 København Danmark