Australsk logistikgigant sparer 2,5 mio. ton CO2

Det store transportfirma Brambles har i 2017 sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. Selskabets 2020-mål er dermed tæt på at være opnået.

Brambles har skåret i antallet af kilometer selskabets lastbiler kører med tomme paller, hvilket har været med til at sænke koncernens CO2-udslip. Foto: Brambles.

27.10.2017

CSR.dk

Rapporten viser således, at koncernen, der også omfatter emballageproducenten IFCO, i løbet af 2017 har sparet 2,5 millioner ton CO2, 1,6 millioner træer og 1,4 millioner ton affald. CO2-besparelsen er opnået gennem brug af logistikløsningerne fra de to datterselskaber, der bl.a. omfatter cirkulære systemer og certificerede ressourcer.

Derudover er den reducerede udledning også resultatet af et samarbejde Brambles har indgået med mere end 200 kunder om at udrydde de 64,7 mio. kilometers kørsel, der samlet går til spilde fra verdens værdikæder, når lastbiler kører rundt uden gods på pallerne. Endelig opererer man efter en cirkulær forretningsmodel med fokus på deling og genbrug af over 590 millioner paller, transportkasser og containere.

Med de seneste miljøgevinster er Brambles kommet endnu et skridt tættere på at opfylde sine 2020-mål. Illustration: Brambles.

Gevinsterne bringer virksomheden tættere på at nå sine 2020-mål, som stiller skarpt på ’Better Business’, ’Better Planet’ og ’Better Communities’ og er bygget op om FN’s bæredygtighedsmål, SDG’erne.

De sparede træer og den mindskede affaldsmængde kommer bl.a. fra det certificerede tømmer, CHEP bruger til sine paller, ligesom Brambles også har forhindret plastikspild ved at spare på råmaterialer og genbruge 22.600 ton kasseret plastik i CHEPs plastikpaller og IFCOs genbrugsplastkasser. Derudover har man reduceret CO2-udledningen med 7,8 procent per enhed, mens 14,3 procent af elektriciteten kom fra vedvarende energi.

Øgede investeringer
”Det gør mig rigtig glad at se de grønne tal sort på hvidt, for det viser jo, at vi gør noget rigtigt. Og når man, som vi, har bæredygtighed og socialt ansvar som en fundamental del af vores forretning, kan man ikke hvile på laurbærrene. Derfor skal vi fortsætte med at udvikle os og blive endnu dygtigere, så vi kan gøre verdens værdikæder mere bæredygtige hvert år,” siger landechef i CHEP Denmark, Torben Lund.

I regnskabsåret 2017 har Brambles også forbedret sit bidrag til de markeder og fællesskaber, hvor selskabet opererer. Investeringerne i initiativet ’Better Communities’ løb op i godt 4,5 mio. dollars (knap 29 mio. kr.), hvilket er en stigning på 49 procent sammenlignet med sidste år.

Resultatet er skabt ved at støtte madspildsorganisationer, uddannelsesmuligheder og miljøgenoprettelsesprojekter med hjælp fra frivillig arbejdskraft, sponsorater og donationer. Alle ansatte hos IFCO og CHEP har således haft mulighed for at arbejde frivilligt tre dage om året med fuld løn.

Læs også: UPS tager elektriske Daimler-lastbiler i brug

”Det har været endnu et fantastisk år for bæredygtigheden i Brambles. Vi har fortsat vores fremragende udvikling mod 2020-målene, og det har kun været muligt takket være vores samarbejde mellem vores medarbejdere og kunder over hele verden”, siger Brambles’ Head of Sustainability, Juan Jose Freijo.

-AK

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Jobopslag: Fagmedie eller jobportal – hvad virker bedst?

Relateret indhold

16.05.2025CSR.dk

Danica skruer bissen på overfor energisektoren

16.05.2025CSR.dk

Ny AI skal nudge dig til at spise grønnere

16.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

Elis er udvalgt til Børsen Bæredygtig for tredje år i træk med fokus på genanvendte tekstiler

16.05.2025SustainBusiness

Sponseret

ESG i den finansielle verden

15.05.2025Elis Danmark A/S

Sponseret

"Bæredygtighed i Elis 2024" er netop offentliggjort

13.05.2025Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

Fra gamle jeans til sneakers: Samarbejde mellem VAER og Folkekirkens Nødhjælp forener mode og miljø

13.05.2025Freehand Coffee Company A/S

Sponseret

Moral er godt, Dobbeltmoral er ikke dobbelt så godt!

13.05.2025SustainImpact ApS

Sponseret

Fra kollegieværelse til global cirkularitet

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Folkekirkens Nødhjælp
Event
Bag om billederne fra verdens brændpunkter med Jonas Nøddekær

I november rejser Jonas Nøddekær, generalsekretær i Folkekirkens Nødhjælp, rundt i landet og fortæller om organisationens arbejde med billeder fra verdens brændpunkter herunder Ukraine, Palæstina, Zimbabwe og Cambodja.

Dato

13.10.2024

Sted

København, Odense og Århus

Folkekirkens Nødhjælp
Event
Invest in Women: En aften for forandring i verden ~ Folkekirkens Nødhjælp

Gå ikke glip af årets mest inspirerende aften! Deltag i velgørenhedsarrangementet Invest in Women i Moltkes Palæ. En spændende aften om kvinders økonomiske empowerment og ligestilling – med stærke keynote-speakers og netværk.

Dato

06.02.2025

Sted

Moltkes Palæ, Dronningens Tværgade 2, 1302 København K

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
OHSMS Auditor/Lead Auditor course based on ISO 45001 | CQI IRCA Certified Course ID: 1877

This course is designed to develop a clear understanding of safety management in the modern era and provide those involved in audit conduct and management with the skills to fulfil their role.

Dato

19.05.2025

Sted

Odense

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljø (CQI and IRCA-certificeret)

Ved succesfuld gennemførelse af vores CQI and IRCA-certificeret EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkursus vil du være i stand til at planlægge, gennemføre og afrapportere effektive 1., 2. og 3. parts audits af miljøledelsessystemer i henhold til kravene i ISO 14001:2015. EMS ISO 14001:2015 Lead Auditor Miljøkurset afsluttes med en 2-timers eksamen, og du vil også blive evalueret for din fremgang under kurset. Når du består både eksamen og forløbet, vil du modtage et anerkendt CQI and IRCA-certifikat.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Sinatur Hotel Frederiksdal Sjælland, Frederiksdalsvej 360, 2800 Kongens Lyngby

Bureau Veritas
Kursus
IATF 16949 Specialist

Med en kombination af teori, øvelser og praktiske eksempler giver IATF 16949 Specialist kurset dig en dybdegående forståelse for kravene i IATF 16949:2016 standarden inklusiv kravene i ISO 9001 standarden. Hovedfokus er dog på tillægskravene i IATF 16949 standarden.

Dato

19.05.2025

Tid

08:30

Sted

Vejle