Danmark sakker bagud med genanvendelse

Alt imens resten af verden satser stort på at genbruge affald, er Danmark nærmest gået i stå. Lang behandlingstid på godkendelse af affaldstransport koster danske virksomheder både penge og konkurrenceevne.

Danske virksomheder importerer og eksporterer hvert år mange tusinde ton af genanvendeligt affald, som bliver til nye produkter. Men manglende medarbejdere i Miljøstyrelsen giver længere behandlingstid, og det koster virksomhederne. Arkivfoto..

08.05.2018

CSR.dk

Danmark sakker bagud, hvad angår genanvendelse. Og det kan have store konsekvenser på den lange bane, hvor danske virksomheder risikerer at komme for langt bagud, i takt med at andre lande sætter skub i deres genanvendelseserhverv. Problemet har nået nye højder efter regeringens udmelding om udflytning af Miljøstyrelsen, som har ledt til et tab af rigtig mange medarbejderne. Det betyder længere ventetid på den tilladelse, som er påkrævet, hvis virksomheder vil transportere affald ind og ud af landet.

Ude i virksomhederne er man frustrerede over den lange behandlingstid, der ifølge EU-lovgivning højst må vare 30 dage. Men disse regler bliver langtfra overholdt. Hos Stena Recycling, der er Skandinaviens største genanvendelsesfirma, tager det i gennemsnit 122 dage for firmaet at få lov til at importere eller eksportere skrald.

”Mens vi står her med vores politiske kæphest og skal have gang i udflytning, så galoperer resten af Europa afsted, hvad angår genvinding. Og det er jo dybt frustrerende for en virksomhed som vores”, siger Jakob Kristensen, markedsdirektør i Stena Recycling til DR.dk.

Læs også: 150 meter gammel skorsten bliver til ny genbrugsstation 

Med den øgede konkurrence på området risikerer danske virksomheder at miste handelsforbindelser, som i stedet vælger leveringsdygtige samarbejdspartnere.

”Hvis vi ikke kan opfylde de kontrakter, vi har med vores leverandører, og de er nødt til at søge andre veje, så er det ikke sikkert, de kommer igen, når Miljøstyrelsen er klar”, siger Mads Roesen, bestyrelsesformand i virksomheden Combineering, der assisterer andre firmaer med at genbruge affald til DR.dk.

Firma betaler 600.000 kroner for forsinkelser
Det er lovpligtigt for danske virksomheder at søge om fragtgodkendelse, hvorfor der ikke er nogen vej udenom Miljøstyrelsen. Før Miljøstyrelsen har truffet en afgørelse er både eksport og import af affald fastlåst. For hver sagsbehandling bliver virksomhederne pålagt et gebyr på 14.200 kroner. For Stena Recycling løber det hvert år op i sagsbehandlinger for over en halv million kroner.

Læs også: Dansk affaldsforening står i spidsen for projekt om fælles sorteringskilder

”Vi har betalt op mod 600.000 kroner om året for at få transportgodkendelser behandlet i Miljøstyrelsen. Så jeg synes egentlig, vi har betalt pengene, og så synes jeg også, de skal levere varen, siger Jakob Kristensen til DR.dk.

- EST 
 

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

03.03.2026CSR.dk

Syv eksempelbyggerier skaber fremtidens boliger i nutidens bygninger

02.03.2026CSR.dk

Ny kortlægning: De grønne menukort kommer indefra

24.02.2026SustainImpact ApS

Sponseret

Kender du det reelle aftryk af dine investeringer?

23.02.2026CSR.dk

Indien og Kina kan nærme sig CO2-top før tid

22.02.2026CSR.dk

Elbilboom øger efterspørgslen på ladestandere med 148 procent

20.02.2026Folkekirkens Nødhjælp

Sponseret

I Wefood står Folkekirkens Nødhjælp og dagligvarebranchen skulder ved skulder i kampen mod madspild

20.02.2026KLS PurePrint A/S

Sponseret

Kom med til boglanceringen af Hvidbog om Cirkulær Emballage 2.0

19.02.2026CSRD+CO

Sponseret

Offentlige indkøb svigter den grønne omstilling

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
UN Global Compact Network Denmark
Event
HELLO! Circularity

Welcome to our next HELLO! networking event, where we bring UN Global Compact participant companies together to explore circularity and the circular economy from a business perspective.

Dato

03.03.2026

Tid

08:30

Sted

Halmtorvet 15, 1700 København V, Denmark

Dansk Standard
Kursus
Arbejdsmiljøledelse - ISO 45001 Diplomkursus

På dette to-dages kursus præsenteres du for indholdet i ISO 45001:2023 standarden og lærer samtidig, hvordan de enkelte krav tolkes og anvendes i praksis.

Dato

04.03.2026

Sted

Dansk Standard, Nordhavn

Bureau Veritas
Kursus
ISO 45001 Intern Auditor

På ISO 45001 Intern Auditor træner du auditeringsteknikker og -værktøjer med fokus på den interne auditors rolle og funktion, mens du får indblik i, hvordan du udfører intern audit af et arbejdsmiljøledelsessystem i henhold til ISO 45001.

Dato

04.03.2026

Sted

Vejle

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Bæredygtighed og adfærdsdesign

Med kurset opnår du relevante analyseværktøjer og forbrugerindsigter til at arbejde med adfærdsdesign, hvor fokus er at flytte virksomhedens interessenter i en mere bæredygtig retning. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Erhvervsakademi Aarhus, Ringvej Syd 104, 8260 Viby J

Etisk Handel Danmark
Kursus
Module 2: Due Diligence

– Responsible purchasing practices and internal operations

Dato

04.03.2026

Tid

09:00

Sted

Etisk Handel Danmark - København

DNV Business Assurance Denmark
Webinar
Business Impact Assessment

Hvordan påvirkes din virksomhed, hvis kritiske processer går ned? Og hvor hurtigt skal de være oppe igen for at din forretning ikke lider skade? Mange virksomheder opdager det først, når det er for sent.

Dato

05.03.2026

Sted

Online