Dansk Supermarked udelukker frugtgigant

Fremover kan man ikke købe bananer fra Fyffes i Netto, Bilka og Føtex. Det sker efter, at bananproducenten er blevet anklaget for at udsætte sine landarbejdere for elendige arbejdsvilkår og for at undertrykke retten til faglig organisering.

Flere tusinde arbejdere på Fyffes melonplantager i Honduras har i årevis kæmpet med elendige arbejsvilkår og undertrykkelse af retten til at være medlem af en fagforening. Nu dropper Dansk Supermarked selskabet. Arkivfoto. .

24.04.2018

CSR.dk

Dansk Supermarked har stoppet salget af frugt fra det multinationale selskab Fyffes. Derfor er det ikke længere muligt at købe bananer fra den velkendte frugtgigant i Netto, Bilka og Føtex, skriver fagbladet 3F.

Det sker efter Fyffes krænkelser af arbejdernes rettigheder i Mellemamerika. Gennem de senere år er virksomheden blevet anklaget for at undertrykke retten til faglig organisering og for at udsætte sine ansatte i Mellemamerika for giftige kemikalier uden tilstrækkelig beskyttelse. 

Beslutningen om at udelukke leverandøren har været længe undervejs hos Dansk Supermared. 

”Vi stopper ikke samarbejdet med en leverandør uden videre. Vi går altid i dialog for at få løst problemerne og sætte en positiv udvikling i gang - så vi kan gøre den allerstørste forskel på sigt. Det var ikke muligt i dette tilfælde,” fortæller Kasper Reggelsen fra Dansk Supermarkeds kommunikationsafdeling til 3F.

Da Dansk Supermarked hørte om problemer med retten til at organisere sig blandt arbejdstagerne, tog koncernen sidste år kontakt til Fyffes for at få en redegørelse. Desværre har firmaet ikke kunnet afgive et tilfredsstillende svar på de spørgsmål, som Dansk Supermarked har stillet, forklarer han.

Læs også: Startbucks lukker 8000 butikker efter racesag 

Dog skete overtrædelserne af de etiske regler ikke på de plantager, som leverede bananer til de danske supermarkeder.

”Det er selvfølgelig ikke tilstrækkeligt, at man alene opfører sig ordentligt på de dele af virksomheden, der leverer varer til os. Vi har en ’code of conduct’, som gælder hele virksomheden, og det er naturligvis helt afgørende, at leverandørerne forsøger at rette op på de kritisable forhold, der måtte være,” forklarer Kasper Reggelsen.

Fagforeninger opfordrer til boykot
Det er især landarbejderne på melonplantager tæt ved Honduras’ Stillehavskyst, der har været udsat for ringe arbejdsvilkår. Derfor har Arbejdernes fagforeninger opfordret til boykot af Fyffes, skriver 3F.

Formand for fagforeningen STAS i Honduras, Tomás Membreño, bakker op om salgsstoppet. Han mener, at det har været med til at lægge pres på Fyffes, at koncernen sælger mindre frugt til flere europæiske markeder. Den 14. maj mødes fagforeningen med Fyffes’ ledelse i Miama, oplyser 3F.

”Vi skal blandt andet diskutere løn, arbejdstid og social sikkerhed, da mange arbejdere ikke er omfattet af den social- og sygesikring, de er berettiget til,” siger Tomás Membreño.

Ifølge den faglige leder er 10 arbejdere i øjeblikket ved at blive undersøgt for virkninger efter brug af giftstoffer på Fyffes’ plantager.

Fyffes afviser anklager
Men i et brev til organisationen Banana Link, som Fagbladet 3F er i besiddelse af, afviser Fyffes’ formand, David McCann, anklagerne om, at selskabet udsætter landarbejderne for farlige arbejdsforhold og krænkelse af arbejdernes ret til at være medlem af en lovlig fagforening samt forhandle overenskomster.

”Problemet er blandt andet, at Fyffes ikke anerkender STAS som lovlig modpart, selvom fagforeningen har myndighedernes anerkendelse,” forklarer Jesper Nielsen, leder af 3F International.

Læs også: Nyt projekt: Coca Cola vil forbedre arbejdsvilkår i hele verden 

Lederen fortæller, at han er glad for, at Dansk Supermarked har lyttet til den kritik, der blandt andet er kommet fra dansk og international fagbevægelse.

- JJK

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

11.02.2026CSR.dk

Cirkulær økonomi er forsyningssikkerhed

15.01.2026Dagrofa aps

Sponseret

Millionstøtte til nyt projekt skal give flere plantebaserede restaurantoplevelser

12.01.2026CSR.dk

Millioner af grise transporteres hvert år men vi ved stadig meget lidt om deres velfærd

12.01.2026Schneider Electric

Sponseret

Robotter i produktionen: Fra best practice til next practice

08.01.2026CSR.dk

Logistik-giganter lancerer søfragt-løsning med lavere CO2

22.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Fra kompleksitet til enkelhed: Motorstyring bliver nemmere med Easy TeSys-serien.

19.12.2025Schneider Electric

Sponseret

Ny rapport: Forældede automationssystemer koster industrivirksomheder dyrt

05.12.2025CSR.dk

Nytænkt diplomuddannelse skal styrke Danmarks forsyningskæder

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online