Danske virksomheder kan tjene stort på en ambitiøs klimaaftale

Hvis der kommer en ambitiøs klimaaftale ud af COP21, kan det indbringe mange penge for danske virksomheder. I Danmark er vi nemlig blandt de førende inden for udvikling af klimavenlig teknologi.

Danmark eksporterede energiteknologi for 75 milliarder kroner i 2014, hvilket svarer til 12 procent af den samlede danske vareeksport..

10.12.2015

Sarah Meier, CSR.dk

Danmark er en af de førende lande inden for udvikling af klimavenlig teknologi. Derfor kan danske virksomheder komme til at tjene stort, hvis COP21 resulterer i en ambitiøs klimaaftale. Det skriver tv2.dk.

Læs også: Klimahån til Danmark i Paris

Danmark eksporterede energiteknologi for 75 milliarder kroner i 2014, hvilket svarer til 12 procent af den samlede danske vareeksport. Men med den rigtige klimaaftale kan det beløb stige til 150 milliarder frem mod 2030, vurderer Dansk Industri.

”Hvis der bliver lavet en politisk aftale, så vil danske virksomheder have en betydeligt styrket position. Danske virksomheder er rigtig gode til grøn teknologi, energieffektiviseringer og vedvarende energi”, siger direktør i Dansk Industri, Tine Roed til tv2.dk.

Yakov Safir, der ejer solcellevirksomheden Racell med base i Albertslund, følger nøje med i klimaforhandlinger sammen med resten af virksomhedens medarbejdere. Han håber på, at en eventuel energiaftale bliver så stram som mulig. Ifølge Yakov Safir kan det nemlig betyde en tidobling i virksomhedens produktion.

Læs også: Klimaråd: Danmark er ikke førende på grøn omstilling

”I det øjeblik det kommer til at indgå i lovgivningen, at bestemte energimål skal opfyldes, når en bygning opføres, så er der næsten ingen ende på, hvor godt, det kan gå for os”, siger han til tv2.dk. 

COP21 slutter i morgen, fredag.

-SSM

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Rekordmeget grøn energi presser kulkraften ned i Indien

20.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Den nye OOhh Jug forener funktion, ansvarlighed og æstetik

16.01.2026CSR.dk

Arla når milepæl: Alle europæiske mejerier dækkes nu 100 procent af vedvarende energi

16.01.2026CSR.dk

Ny landsdækkende undersøgelse: Over halvdelen af unge forbinder intensivt dyrkede marker med natur

16.01.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Blossom - Når blomster møder kreativ styling

15.01.2026CSR.dk

Treårsgennemsnit over 1,5 grader bringer Parisaftalen i fare

15.01.2026Dansk Industri

Sponseret

DI Turisme, Kultur & Oplevelser lancerer klimaklar-forløb for branchen

14.01.2026CSR.dk

Fonds-millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Grundlæggende Kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at give deltagerne et grundlæggende kendskab til kvalitetsledelsessystemer og kravene i ISO 9001 standarden.

Dato

22.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus