FN og Boston Consulting Group: Der skal flere kvinder i ledelse

Ikke for første og næppe heller for sidste gang er der skudt et initiativ i gang for at få flere kvinder i ledelse i danske virksomheder. Vi halter nemlig bagud og det er et problem for innovation og vækst, siger initiativtagerne.

10.07.2017

CSR.dk

I en artikel på un.dk, forklarer initiativtagerne det sådan her:

”Ledere skal i dag navigere i en verden, som er mere kompleks end nogensinde før. For at kunne træffe de rigtige beslutninger er det kritisk for virksomheder, at de rummer mange forskellige kompetencer og profiler. Men selvom det er gået fremad de senere år, halter Danmark fortsat bagefter vores nordiske naboer, når det gælder mangfoldighed. Nu går Boston Consulting Group (BCG) og UN Women sammen om et nyt initiativ, Gender Diversity Roundtable Denmark, der skal bidrage til at øge antallet af kvindelige ledere på alle niveauer i organisationer.”    

For at sparke arbejdet i gang har BCG udarbejdet et to-siders whitepaper, som kan downloades fra www.genderdiversity.dk Her kan man bl.a. læse at med de udfordringer virksomhedsledere står over for i dag, så har mangfoldighed aldrig været vigtigere, og at kønsdiversitet er en vigtig løftestang for at skabe mangfoldighed i tænkning og perspektiver i en virksomhed.

Medlemmerne af Gender Diversity Roundtable Denmark

Facilitatorer

Mai-Britt Poulsen, CEO, The Boston Consulting Group Denmark
Asger Ryhl, Nordic Director, UN Women

Virksomheder

Jais Valeur, CEO, Danish Crown  
Thomas Thune Andersen, Chairman, Dong Energy
Malou Aamund, CEO, Google DK
Pernille Erenbjerg, CEO, TDC
Peder Holk Nielsen, CEO, Novozymes

Uddannelsesinstitutioner

Henrik C. Wegener, rektor, KU
Per Holten-Andersen, rektor, CBS
Hanne Leth Andersen, rektor, RUC
Anders Bjarklev, rektor, DTU
Anya Eskildsen, CEO, Niels Brock

Organisationer

Morten M. Hansen, CEO, DIF
Charlotte Rønhof, underdirektør, DI
Kasper Sand Kjær, formand, DUF
Lars Werge Andersen, formand, Dansk Journalistforbund
Henriette Laursen, CEO, KVINFO

 

Dokumentet anerkender, at der er sket fremskridt ift kvinder i ledelsen i Danmark, men at det går for langsom. Men andelen af kvinder i ledelse steg med et procentpoint fra 2006 til 2016 i Danmark, var stigningen på mellem seks og ti procentpoint i samme periode i de øvrige nordiske lande.  

Tid til at finde kuren
Konkret vil Gender Diversity Roundtable samle 15 ledere fra erhvervslivet, uddannelsesinstitutioner og samfundsorganisationer, hvor de skal finde frem til konkrete værktøjer og løsninger.

“Vi kender diagnosen, men nu er det tid til at finde kuren. Hos UN Women håber vi, at deltagerne i det nye Gender Diversity Roundtable både vil hente inspiration hos hinanden og sammen identificere konkrete initiativer, der de kommende år kan bane vejen for mange flere kvindelige ledere i Danmark”, siger Asger Ryhl, Nordic Director i UN Women på un.dk.

”Vores analyser viser et kæmpe paradoks, nemlig at kvinder gerne vil topledelse, men at virksomhederne overser deres ambitioner og potentiale. Den kløft skal overvindes, ellers taber virksomhederne konkurrencekraft. Derfor er jeg meget begejstret over, at repræsentanter fra førende virksomheder, organisationer og uddannelsesinstitutioner har sagt ja til sammen med os og UN Women at gå i front og finde konkrete løsninger, der kan åbne døre til ledelsesgangene for flere kvinder” fortæller Mai-Britt Poulsen, partner og managing director af BCG’s danske kontor – også på UN.dk.

ista Danmark A/S

Sponseret

CO2- rapportering skaber overblik og styrker den grønne omstilling

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

20.01.2026CSR.dk

Ny undersøgelse: Økonomi er danskernes stærkeste motivation til at undgå madspild i 2026

19.01.2026Dansk Erhverv

Sponseret

Få guides og vejledning: Sådan fremmer du diversitet og inklusion i din virksomhed

07.01.2026Toms Gruppen A/S

Sponseret

Nyt initiativ: Toms Gruppen faciliterer dialog om ansvarligt forbrug på tværs af generationer

06.01.2026CSR.dk

Finansiel ustabilitet truer verdenshandlen – udviklingslande rammes hårdest

30.12.2025CSR.dk

Flere kvinder og forskningsprofiler: Den danske magtelite følger med tiden

22.12.2025CSR.dk

Ny analyse om dårligt arbejdsmiljø: Her er brancherne, hvor lønmodtagerne er hårdest ramt

15.12.2025BSR

Sponseret

Community Engagement: A Cornerstone of Effective Stakeholder Engagement

09.12.2025CSR.dk

Salling sælger rekord mange palæstinensiske dadler

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
Beierholm
Kursus
Introduktion til klimadata og klimaregnskaber i praksis - januar 2026

Er du ny i arbejdet med klimaregnskaber, og mangler du en grundlæggende forståelse for, hvad arbejdet med klimadata og udarbejdelse af klimaregnskaber indebærer? Så er dette kursus for dig.

Dato

21.01.2026

Tid

09:00

Sted

Online

Bureau Veritas
Kursus
QMS ISO 9001:2015 Lead Auditor Kvalitet (CQI and IRCA-certificeret)

Bliv certificeret ISO 9001:2015 Lead Auditor i kvalitetsledelsessystemer (CQI-IRCA-certificeret)

Dato

26.01.2026

Sted

Middelfart

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
Auditorkursus i kvalitetsledelse

Formålet med kurset er at få et grundigt kendskab til de værktøjer og auditprincipper, der skal anvendes af auditorerne, for at virksomheden får det optimale udbytte af virksomhedens kvalitetsledelsessystem efter DS/EN ISO 9001:2015 og den interne audit.

Dato

26.01.2026

Sted

Odense

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
NIS2 Foundation

Lær hvordan direktivets krav implementeres effektivt med afsæt i ledelsesstandarderne ISO 27001 og ISO 22301

Dato

26.01.2026

Sted

København

Aros Business Academy
Kursus
Livscyklusvurdering (LCA)

Tag på kursus i livscyklusvurdering, og lær at styre LCA-processen med blik for din organisations behov – så I ikke ender med at kaste penge efter noget, der ikke kan bruges.

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Kuglegårdsvej 2, 1. sal, 1434 København

Aros Business Academy
Kursus
Bæredygtighed & ESG – stå stærkere og skab større værdi!

Kom godt i gang med jeres bæredygtige transformation! På dette lynkursus lærer du, hvad bæredygtig omstilling betyder for din branche og organisation, og hvordan I kan tænke bæredygtighed ind i jeres strategier og mål – og samtidig styrke forretningen!

Dato

26.01.2026

Tid

09:00

Sted

Radisson Blu Scandinavia Hotel, Aarhus