Forskere vil gøre det danske militær grønnere

Militære køretøjer på el, sortering af affald og installation af solceller er nogle af de tiltag, som skal gøre det danske militær mere grønt ifølge klimaforskere.

Sammen med professor Sirkku Juhola fra University of Helsinki vil professor Michael Evan Goodsite gøre forsvaret mere bæredygtigt ved at udvikle metoder til at spare på vandet, udlede mindre CO2 og sortere affald. Foto: HOK.

25.08.2014

CSR.dk

Når tanksene ruller over terrænet, eller jagerflyene letter fra hangarskibet, koster det meget CO2. Men nu skal klimaforskere til at lære militæret om, hvordan det forurener mindre.

”Vi ønsker at gøre militære baser til grønne udviklingslaboratorier, hvor man kan udvikle nye grønne teknologier og processer. Bare se på GPS. Den er udviklet til militært brug, men i dag kører alle rundt med en”, siger klimaekspert og institutleder fra Institut for Teknologi og Innovation på Syddansk Universitet, professor Michael Evan Goodsite.

Læs også: NATO på grønt kursus i Sønderborg

Sammen med professor Sirkku Juhola fra University of Helsinki vil Michael Evan Goodsite i samarbejde med militære eksperter gøre forsvaret mere bæredygtigt ved at udvikle metoder til at spare på vandet, udlede mindre CO2 og sortere affald. 

”Militæret er perfekt som et grønt udviklingslaboratorium, fordi officeren udstikker ordrene, og så retter alle ind. På den måde bliver nye rutiner hurtigt indført, og erfaringerne kan bredes ud til det øvrige samfund”, forklarer Michael Evan Goodsite.

Militære elbiler og brændstofrigtig kørsel
Men det er ikke kun de militære baser, som får et grønt eftersyn af forskerne. Det militære isenkram står også for skud. Ifølge forskerne skal soldaterne i højere grad køre i eldrevne biler, og så skal de lære at køre, flyve eller sejle brændstofrigtigt.

Læs også: Ledelse og medarbejdere uenige om den grønne profil

”Soldaterne skal lære at skelne mellem, hvornår det er nødvendigt at køre hurtigt for at undgå en fjende, og hvornår de kan køre roligt. Men det er vigtigt, at de grønne tiltag føles som en naturlig del af hverdagen for soldaterne, for en militærenhed er kun interesseret i, at få opgaven løst uden tab af menneskeliv og helst også uden tab af materiel”, slutter Michael Evan Goodsite.

Både NATO og det danske forsvar har vist stor interesse for forskernes ideer til, hvordan militæret kan ride med på den grønne bølge.

- JDN

Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

CSR.dk

Produktionsdanmark får nu eget fagmedie

Relateret indhold

12.02.2026Region Sjælland

Sponseret

Grønne hospitaler hvor starter ansvaret?

12.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Hampton kollektionen: Afslappet luksus møder ansvarligt design

11.02.2026CSR.dk

En stille energirevolution er ved at ændre spillereglerne for den grønne omstilling

06.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Når lotusblomster bliver til design: Påskekollektion med ansvarlighed

06.02.2026CSR.dk

Dansk virksomhed er nu den højest scorende B Corp i hele EU

05.02.2026Lübech Living ApS

Sponseret

Ansvarlig interiørfavorit vender tilbage i ny nuance

03.02.2026CSR.dk

Elbiler overhaler diesel for første gang i Danmark

02.02.2026CSR.dk

Halvdelen af Danmarks fodaftryk på natur sættes i udlandet

Jobmarked

Se alle

Hold dig opdateret med CSR.dk

Tilmeld dig nyhedsbrevet og følg med i alt som rører sig indenfor ESG og bæredygtig udvikling Nyhedsbrevet kommer kun to gange ugentligt. Herudover sender vi dig relevante temaer og spændede events.

Se flere temaer

Events

Se alle
DNV Business Assurance Denmark
Kursus
ISO/IEC 27001 Lead Implementer – Certificeret af PECB

Få bevis på dine kompetencer som ISO/IEC Lead Implementer med den internationale certificering fra PECB.

Dato

16.02.2026

Sted

København

DNV Business Assurance Denmark
Kursus
CQI and IRCA QMS Lead Auditorkursus baseret på ISO 9001:2015 (Engelsk)

5 dages intensivt kursus der giver dig den fornødne viden og færdigheder, så du efter endt træning kan organisere og lede audits af kvalitetsledelsessystemer baseret på ISO 9001:2015. CQI and IRCA Nr.: 17898

Dato

16.02.2026

Sted

Odense

DTU
Efteruddannelse
Det personlige lederskab og forandring - dag

Udvid og styrk dine personlige ledelseskompetencer og få udviklet dine samarbejdsevner og evner til at vække tillid hos medarbejdere.

Dato

16.02.2026

Tid

09:00

Sted

Lautrupvang 15. 2750 Ballerup

Erhvervsakademi Aarhus
Kursus
Kursus: Ledelse og bæredygtighed

Sæt retningen for arbejdet med bæredygtighed, engager organisationen og få viden om hvordan du arbejder henimod mere bæredygtighed og grøn omstilling i din organisation. 4 kursusdage i Aarhus på statsgodkendt efteruddannelse med ECTS-point.

Dato

17.02.2026

Tid

09:00

Sted

Sønderhøj 30, 8260 Viby J

RISMA SYSTEMS A/S
Webinar
Forstå Kammeradvokatens DPIA af Copilot

Webinar med Advokat Emil Galletta Rene fra ComplyCloud

Dato

19.02.2026

Tid

11:00

Bureau Veritas
Kursus
ISO 14001:2026 – sådan sikrer du en smidig overgang

ISO 14001:2015 er på vej til at blive revideret, og en ny version forventes udgivet i marts 2026. Dette kursus kombinerer en introduktion til de nye krav med en genopfriskning af centrale elementer i miljøledelse, så du får indsigt i, hvordan standarden bedst implementeres i praksis.

Dato

20.02.2026

Sted

Online